63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerGündem2011’de Akıllı Telefon-Dijital Fotoğraf Makinesi Savaşı Yaşandı

2011’de Akıllı Telefon-Dijital Fotoğraf Makinesi Savaşı Yaşandı

2011 bazı teknolojiler için düşüşle geçen bir yıl oldu. Bu teknolojiler arasında kompakt sınıf olarak adlandırılan dijital fotoğraf makineleri ve video kameralar da yer aldı. Amerika’da yapılan bir piyasa araştırması, akıllı telefonların 2011’de bu teknolojilerin satışını olumsuz yönde etkilediğini gösterdi.

NPD Group adlı tüketici piyasası araştırma şirketinin verilerine göre, küçük sınıftaki “point and shoot” fotoğraf makinelerinin satışı, bir önceki yıla oranla 2011’in ilk 11 ayında yüzde 17’lik bir düşüş kaydetti. Cepte taşınabilecek boyutta olan video kameraların satışı ise aynı dönemde yüzde 13 düştü.

Araştırmalar tüketicilerin artık her an yanlarında olan, ceplerinde sürekli taşıdıkları cep telefonlarıyla fotoğraf ve video çekmeyi tercih ettiklerini gösteriyor. NPD’nin araştırmasına katılan gençler ve yetişkinler, “eğlenceli ya da ilgilerini çeken” bir şeyin fotoğrafını kompakt bir fotoğraf makinesi ya da kamera yerine cep telefonlarıyla çekmeyi yeğlediklerini söyledi.

Ancak araştırma bir diğer sınıftaki, daha maliyetli olan SLR kameraların satışının bu durumdan etkilenmediğini gösteriyor. Yani, akıllı telefonlar sadece 10x’e kadar büyütme kapasitesi olan fotoğraf makinesi ve kameraların satışını olumsuz etkiliyor. SLR makinelerde ise satışların yüzde 12 arttığı belirtiliyor. NPD, satışta en büyük payı 2011’in parlayan teknolojilerinden “küçük boyutlu değiştirilebilir lensli” fotoğraf makinelerinin aldığını vurguluyor.

NPD bu durumu şöyle yorumluyor: “Akıllı telefonlar günlük fotoğraf ve video çekimi için çok tercih edilse de insanlar önemli toplantılar, partiler ya da seyahatler için hala dijital fotoğraf makineleri ve video kameraları kullanılıyor.” (VOA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,095BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın