64 F
Los Angeles
6 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGündem22 yılda nereden nereye… Kimler kimlerle beraber

22 yılda nereden nereye… Kimler kimlerle beraber

Kaçırdıkları insanları Humeyni döneminde İran’da kullanılan domuz bağı yöntemi ile işkence yaparak sorgulayan ve öldüren Hizbullah Terör Örgütü’nün çökertilmesinde büyük emeği geçen Diyarbakır Emniyet Müdürü Gaffar Okkan 24 Ocak 2001’de 5 polis ile birlikte şehit edildi. Diyarbakır halkı tarafından sevgiyle anılan Gaffar Okkan’ın şehit edilişinin üzerinden 22 yıl geçti.

Gaffar Okkan’ın 5 polis koruması ile birlikte katledildiği şehitlik semtine yaklaşık 2 kilometre uzakta iki yıl önce düzenlenen bir kan bağışı töreninde çekilen görüntüler 22 yılda nereden nereye gelindiğini gözler önüne seriyor.

HİZBULLAH’IN İŞKENCE UZMANIYLA, EMNİYET MÜDÜRÜ YAN YANA

Görüntülerde, 2019 yılının 9’uncu ayında Diyarbakır Emniyet Müdürlüğüne atanan Şükrü Yaman’ın kan bağışı için, Gaffar Okkan’ı katleden Hizbullah Terör Örgütü’nün işkence uzmanı iddiasıyla yakalandıktan sonra hüküm giyen ve 2019 yılı Ağustos ayından bu yana Kızılay Diyarbakır Bölge Kan Merkezi Müdürü Naif Yılmaz ile yan yana geldiği görülüyor.

Şükrü Yaman’ın kan bağışı töreninde Naif Yılmaz’ın geçmişi hakkında bilgisi var mıydı konusu soru işareti. Ancak Yılmaz’ın HÜDA-PAR ile AKP’nin 2019 seçimleri öncesinde yakınlaşmasından sonra 2019 yılının 9’uncu ayında Kızılay’a müdür olduğu bir gerçek.

HİZBULLAHÇILAR AKP DÖNEMİNDE SERBEST BIRAKILDI

Hizbullah davasından yakalanıp hüküm giyenler, AKP döneminde çıkan yasalar uyarınca yargılandıkları mahkemelere toplu dilekçe verip yargılamanın yenilenmesini istediler.

Bu talepleri kabul edilenler adil yargılanma hakkının ihlali, uzun gözaltı süresi uzunluğu, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi Kriterleri ve “hak mağduriyeti” doğduğu gerekçe gösterilerek serbest bırakıldılar. Bu tahliyelerin de diğer Hizbullah tetikçilerinin tahliyesi gibi 31 Mart 2019 yerel seçimleri öncesi gerçekleşmesi dikkat çekti.

ARADAN GEÇEN 22 YILDA GELİNEN NOKTA

Aradan geçen yaklaşık 22 yıl sonra gelinen nokta ise şu; haklarında yeniden yargılama kararı çıksa da yargılanmayan eski Hizbullah hükümlüleri artık Kızılay görevlisi ve Gaffar Okkan ile 5 silah arkadaşının kanlarının döküldüğü Diyarbakır’da emniyetin en üst düzey isimleri ile birlikte kan topluyorlar.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,532BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
32,500AboneAbone Ol

Kaçırmayın