70.6 F
Los Angeles
2 Ekim 2023
AnasayfaAlaturka EkonomiAB, Çin üretimi pillere bağımlı hâle gelebilir

AB, Çin üretimi pillere bağımlı hâle gelebilir

Avrupa Birliği (AB), güçlü önlemler almazsa 2030 yılına kadar Çin’in lityum iyon pillerine ve yakıt hücrelerine Ukrayna savaşı öncesinde Rusya’ya enerji konusunda olduğu seviyede bağımlı hâle gelebilir.

AB liderleri için hazırlanan ve Reuters tarafından incelenen belgede yer alan konu, liderler 5 Ekim’de İspanya’nın Granada kentinde bir araya geldiklerinde Avrupa’nın ekonomi güvenliğine ilişkin tartışmaların temelini oluşturacak.

ÇİN ENDİŞESİ GÖRÜŞÜLECEK

Çin’in büyüyen küresel iddiası ve ekonomik ağırlığı konusunda endişeli olan liderler Çin’e fazla bağımlı hâle gelinmesi riskini azaltmak üzere Avrupa Komisyonu’nun önerilerini ve Afrika ile Güney Amerika’ya yönelerek seçeneklerini çeşitlendirmenin gerekliliğini görüşecekler.

Belgede güneş ve rüzgar enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının sürekli olmamaları nedeniyle Avrupa’nın 2050’ye kadar karbondioksit emisyonunu sıfıra indirme hedefine ulaşmak için enerji depolama yolları bulması gerektiği belirtiliyor.

AB’nin İspanya başkanlığı hazırladığı belgede “Bu durum, önümüzdeki yıllarda 10 ve 30 katına yükselmesi beklenen lityum iyon piller, yakıt hücreleri ve elektrolizörlere olan talebimizin keskin şekilde artmasına neden olacak” dedi. (REUTERS)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,192BeğenenlerBeğen
15,999TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,660TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın