56.8 F
Los Angeles
4 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaABD Mahkemesi: "Hapishanede baş örtülebilir"

ABD Mahkemesi: “Hapishanede baş örtülebilir”

ABD’nin Kaliforniya eyaletine bağlı Orange County’de yaşayan Souhair Khatib adlı bir kadın kabahatler kanuna giren bir suç dolayısıyla girdiği hapishanede zorla çıkartılan başörtüsü için gardiyanlara dava açabilecek.

2006 yılında cezası bir yıldan daha az olan bir suç nedeniyle kocasıyla beraber 3 yıllık hak mahrumiyeti ve 120 günlük kamu hizmeti cezasıyla cezalandırılan Khatib, kamu hizmetini eksik yerine getirdiği için hapishaneye gönderilmişti. Hapishanede dini pratiklerini yerine getiremeyeceği söylenerek Khatib’in başı zorla açılmıştı.

2007’de serbest kalan kadın ABD 9. Temyiz Mahkemesi’ne başvurarak uygulamanın haksız olduğunu savundu. Mahkeme Khatib’i haklı buldu ve hapishanede güvenlik riski oluşturmadıkça başörtüsü örtülebileceği kararını verdi.

Orange County tarafından ABD Yüksek Mahkemesi’ne yapılan itiraz da reddedildi. (USASABAH)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,107BeğenenlerBeğen
16,080TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın