55.2 F
Los Angeles
4 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaBBC, 2023 Yılının İlham Kaynağı 100 Kadınını Belirledi: Listede Bir Türk de...

BBC, 2023 Yılının İlham Kaynağı 100 Kadınını Belirledi: Listede Bir Türk de Var

2023 yılının sonlarına yaklaştığımız bu günlerde yılın isimleri de belli olmaya başlıyor. BBC de yılın ilham kaynağı ve etkili 100 kadınını belirledi.

Listede iklim öncüleri, kültür ve eğitim alanlarından isimler, eğlence ve spor dünyasından kadınlar, siyasiler, hak savunucuları ve bilim, sağlık, teknoloji alanında dikkat çeken kişiler yer aldı. Bu kişiler arasında sinema oyuncusu America Ferrera, eski ABD First Lady’si Michelle Obama, İngiliz vekil Dehenna Davison gibi isimler yer aldı. 

BBC listeyi oluştururken herhangi bir sıralama yapmadı. 

Canan Dağdeviren ne yapmıştı?

ABD’deki Massachusetts Institute of Technology’de doçent olarak görev yapan Canan Dağdeviren, meme kanserinin ultrasonla erken teşhisine yardımcı olan bir ‘elektronik sütyen’ icat etmişti. Dağdeviren’i bu konu üzerinde çalışmaya yönlendiren olay ise teyzesinin vefatı oldu. Bilim insanının teyzesi, düzenli tarama yaptırmasına rağmen 49 yaşında geç evre meme kanseri teşhisiyle tedaviye başlamış ancak 6 ay sonra vefat etmişti. 

Canan Dağdeviren, teyzesinin başucunda beklediği süreçte icadının kaba çizimlerini tamamladı. Sutyen içine yerleştirilebilecek ve yüksek meme kanseri riski taşıyan bireylerin daha sık taranabilmesini sağlayacak cihaz böylece ortaya çıkmış oldu. Dağdeviren’in geliştirdiği teknolojinin milyonlarca insanın hayatını kurtarabileceği belirtiliyor. 

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,106BeğenenlerBeğen
16,094TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın