62.3 F
Los Angeles
23 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemBoğaziçili akademisyen ve öğrenciler 880’inci günde de nöbette

Boğaziçili akademisyen ve öğrenciler 880’inci günde de nöbette

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, direnişin 880’inci gününde eylemlerini Güney Meydan’da gerçekleştirdi. Boğaziçi bileşenleri, “Kayyumları gönderene dek, özerk ve demokratik bir üniversiteyi kurana dek mücadeleye devam edeceğiz!” vurgusu yaptı.

Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri ve öğrencileri, bugün direnişin 880’inci gününde eylemlerini sürdürdü. 1 Haziran’da Rektör Vekili Fazıl Önder Sönmez, eyleme katılan akademisyenler hakkında ‘adli ve idari işlem’ başlatacağını duyurmuştu. Ancak 126 haftadır Güney Kampüs’teki rektörlük binasına sırtlarını dönen Boğaziçi Üniversitesi akademisyenleri, tüm baskılara rağmen protestolarını 880. günde de Güney Meydan’da sürdürdü.Rektör Vekili Fazıl Önder Sönmez yapılan duyuruda, akademisyenlerin eylemi, ‘2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’ kapsamında bir suç olarak tanımlandı ve eylemlere ilişkin bir yıl altı aydan üç yıla kadar hapis cezasının öngörüldüğü ifade edildi. Açıklamada akademisyenlerin üniversiteye müdahalelere karşı başlattığı sırt dönme eylemi ‘dikilme’ olarak tanımlanırken, ‘basın açıklaması, stant kurma, bildiri dağıtma, çadır kurma, oturma’ eylemlerinin de yasak olduğu ifade edilmişti.

 

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,103BeğenenlerBeğen
16,011TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,656TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın