63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaCeylan avlar gibi koşun

Ceylan avlar gibi koşun

Harvard Üniversitesi’nde çıplak ayakla koşan Prof. Daniel E. Lieberman’ı görenler artık şaşırmıyor. Çünkü Prof. Lieberman, insanların koşarak zebra avladığı dönemleri keşfetmeye çalışıyor.

HARVARD Üniversite-si’nin evrim biyologu Prof. Daniel E. Lieberman üniversite kampusunda çıplak ayakla koşarak evrimin önemli bir halkasının peşinde: Eski insanların Afrika ceylanı, zebra veya antilop peşinde, üstelik günümüzün koşu ayakkabıları olmadan nasıl koşabildiğini araştırıyor yıllardır. Bunun için çıplak ayakla koşarak aradaki biyomekanik farkı anlamaya çalışıyor. “Yalınayak koşan insanlarla, modern ayakkabılarla koşan insanlar arasında büyük farklar var” diyor Prof. Lieberman, “çıplak ayakla koşanlar yere çok daha yumuşak basıyor ve zaten ayak yapısı da buna uygun bir biçimde şekillenmiş.” Bilim dergisi Nature’da yayınlanan makalede Prof. Lieberman, bugün insanlara ızdırap veren pek çok hastalığın gerisinde modern alışkanlıkların yattığını söylüyor. Vücutlarımızın taş devrinden kaldığını ama modern hayatın pek çok fonksiyonu yavaşlattığını veya ortadan kaldırdığını söylüyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,096BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın