67.9 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemCHP’nin rotasını belediye başkanları belirleyecek

CHP’nin rotasını belediye başkanları belirleyecek

CHP‘de kurultay kazanı kaynıyor. 10 Eylül’den itibaren başlayacak olan il ve ilçe kongreleriyle yeniden belirlenecek olan delegeler, kurultayın da kilit isimleri olacak. Büyük kurultayda Genel Başkanı da belirleyecek olan delegeler üzerinde CHP’li belediye başkanlarının da önemli etkisi olacak. Kurultay, Mart 2024’de yapılacak yerel seçim öncesi belediye başkanları için de önem taşıyor. CHP’nin 11’i büyükşehir olmak üzere toplam 248 belediye başkanı bulunuyor. Bu belediye başkanları da yeniden adaylık sürecinde delegelere yönelik olarak Kemal Kılıçdaroğlu mu, Ekrem İmamoğlu mu tercihi yapacak.

ADAYLIK SÜRECİ

CHP, 2019’un Mart ayında yapılan yerel seçimler için belediye başkan adaylarını eylül ayında açıklamıştı. Bu kez de aday belirleme sürecinin kurultaydan bağımsız olarak yürümesi bekleniyor. Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde belediye başkan adaylarının belirlenmesi için eylül ayı kritik bir ay olacak. 15 Ekim’de bitecek il kongrelerinin ardından Parti Meclisi’nin belirleyeceği tarihte olağan kurultay yapılacak. Mevcut durumda değişim talebi dillendirilse de adayları Kılıçdaroğlu ve ekibi belirleyecek. Kurultayın ve yerel seçim çalışmalarının eş zamanlı yürütülmesi olasılığı da yüksek bulunuyor.

248 BAŞKAN VAR

CHP’li 11 büyükşehir, 9 il, 178 ilçe ve 50 belde olmak üzere toplam 248 belediye başkanı bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde Kemal Kılıçdaroğlu, Millet İttifakı adayı olarak 22 ilde Recep Tayyip Erdoğan’dan yüksek oy aldı. Tekrar belediye başkanı olmak isteyenler ve adayların tutumu kurultayın kaderini de belirleyecek.

EĞİLİM KILIÇDAROĞLU’NA

Mevcut belediye başkanlarının başarılı olduğunu ve yerlerini koruyacağı görüşünü paylaşan genel merkez kaynakları Kılıçdaroğlu’ndan yana eğilimin yüksek olduğunu belirtiyor. Belediye başkanları bazı milletvekili adaylarının belirlenmesinde de etkili olmuştu. Kılıçdaroğlu, Merkez Yönetim Kurulu’nda yaptığı değişimin ardından örgütleri kendisine bağladı. Örgütlerden gelen raporlar da aday belirleme sürecini etkileyecek.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,130BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın