56.8 F
Los Angeles
4 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaClinton'dan 29 Ekim tebriği

Clinton’dan 29 Ekim tebriği

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Türk halkının Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Yazılı açıklama yayımlayan Clinton, ABD Başkanı Barack Obama ve Amerikan halkı adına modern Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 88. yılını kutlamaktan mutluluk duyduğunu kaydetti.

Clinton, bu ulusal bayramın, Van depremi nedeniyle Türk milletinin büyük acı yaşadığı bir döneme denk gelmesinin üzücü olduğunu belirterek, düşünce ve dualarının hayatlarını kaybeden ve yaralananların aileleri ve dostlarıyla birlikte olduğunu aktardı.

“Ortaklığımız her zamankinden daha önemli”

ABD’nin, yaralarını sararken Türk halkının yanında olduğunu ifade eden Clinton, ABD ve Türkiye’nin uzun yıllardır ortak değer ve çıkarlara dayanan işbirliği ve dostluğu paylaştığına dikkati çekti.

Clinton, açıklamasında şunları kaydetti:

”Ortadoğu ve dünyanın her tarafında tarihi değişimlerin olduğu bu yıl, ortaklığımız her zamankinden daha da önemli. NATO müttefiklerimiz ve ortaklarımızla Afganistan’ın güvenliğini geliştirmekten küresel terörizmle ve PKK gibi bölgesel tehditlerle mücadeleye, ekonomik büyümeyi güçlendirmekten ülkelerimiz arasındaki halktan halka ilişkileri artırmaya kadar, ABD ve Türkiye, dünyada daha fazla insanın refah ve barışını yükseltmek için birlikte çalışıyor.

Siz bu özel günü kutlarken, ABD’nin bir ortak ve dost olarak yanınızda olduğunu biliniz. Acil küresel zorluklara çözüm bulmak için birlikte çalışırken, işbirliğimizin derinleşmesini arzu etmekteyim.”

Temsilciler Meclisi’nde Türkiye’yi övdü

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, Türkiye’nin Afganistan, Pakistan ve bölgedeki diğer ülkelerin liderleriyle iletişim kurmada büyük bir yeteneğe sahip olduğunu ve bu ülkelerin gözünde önemli çapta kredibilitesinin bulunduğunu belirterek, ”Dolayısıyla Türkiye’nin bölgedeki mevcudiyeti bize çok yardımcı oluyor” dedi.

Clinton, ABD Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi’nin Afganistan-Pakistan konulu oturumunda Kongre üyelerinin sorularını yanıtladı.

Demokrat Parti New York milletvekili Gregory Meeks’in, Türkiye’nin bu bölgedeki rolüne ilişkin sorusu üzerine Clinton, Türkiye’nin bölgeyle alakalı konularda rol üstlendiğini ve yardımcı olduğunu belirtti.

Türk askerlerinin Afganistan’da NATO’nun liderliğindeki Uluslararası Güvenlik ve Destek Gücü’nde (ISAF) görev aldığını hatırlatan Clinton, ”Afganistan’ı ilk ziyaretimi hatırlıyorum, Türk askerleri Kabil’deki havaalanından sorumluydu, birliğin başındaki Türk komutanla görüşmüştüm” dedi.
Clinton, şunları kaydetti:

”Türkiye ayrıca, Afganistan, Pakistan ve diğer yerlerdeki liderlerin birçoğuyla iletişim kurmada büyük bir yeteneğe sahip, çünkü Müslüman çoğunluklu bir ülke, demokrasi geçmişi var ve şimdi AK Parti ülkeyi yönetiyor. Bu nedenle Türkiye’nin birçok ülkenin gözünde önemli çapta kredibilitesi bulunuyor ve dolayısıyla Türkiye’nin buradaki mevcudiyetinin bize çok yardımı oluyor.”(USASABAH ve Ajanslar)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,106BeğenenlerBeğen
16,086TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın