70.2 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerGündemEski ÖSYM Başkanı Demir için istenen ceza belli oldu

Eski ÖSYM Başkanı Demir için istenen ceza belli oldu

Ankara 2. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, eski ÖSYM Başkanı Ali Demir’in “FETÖ üyeliği” ve “zincirleme şekilde görevi kötüye kullanma” suçlarından yargılandığı davada mütalaa açıklandı.

Savcı, Demir’in “görevi kötüye kullanma” suçunun örgütsel faaliyet kapsamında değerlendirilmesi gerektiğini kaydederek, sanığın “silahlı terör örgütüne üye olma” suçundan 7 yıl 6 aydan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılmasını talep etti.

Savcı, mütalaasında, Demir’in FETÖ’nün ÖSYM yapılanmasında yer aldığını, örgüt üyelerine sınav sorularının sızdırılmasında aktif rol oynadığını belirtti. Savcı, Demir’in, ÖSYM’nin güvenlik tedbirlerini zayıflatarak, soruların sızdırılmasına imkan sağladığını kaydetti.

Demir’in avukatı ise mütalaaya karşı savunma hazırlamak için süre talep etti. Mahkeme, Demir’e esas hakkındaki savunmasını hazırlaması için ek süre verilmesine hükmederek, duruşmayı 15 Şubat 2024’e erteledi.

İDDİANAMEDEN

Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın, sınav sorularının sızdırılmasına ilişkin iddianamesinde yer verilen bilirkişi raporuna göre, ÖSYM tarafından 2010-2015 yıllarında yapılan sınavlarda soru sızdırıldı.

Sorular, matbaaya gönderilmek üzere “Sır cihazı” adı verilen kriptolu belleğe yüklendiği sırada ÖSYM’nin bilgisayarlarına kurulan ProNMS ve Lumension adlı programlarla arka planda kaydedildi.

Bu şekilde elde edilen sorular, kurumda görevli örgüt mensuplarınca FETÖ’nün sözde ÖSYM imamı Bekir Şimşek’e ulaştırıldı.

Soruşturma açıldığı bilgisine ulaşan örgüt mensupları, ÖSYM’deki bilgisayarlara geri dönülemeyecek şekilde 35 kez format attı.

Buna rağmen bazı bilgisayarlarda sınav sorularını kaydeden programlara ilişkin kalıntılar bulundu.

Soruların bu şekilde sızdırıldığı dönem ÖSYM başkanı olan Demir’in, “silahlı terör örgütüne üye olmak” ve “zincirleme şekilde görevi kötüye kullanmak” suçlarından cezalandırılması talep edildi. (AA)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,103BeğenenlerBeğen
16,195TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın