55.5 F
Los Angeles
28 Kasım 2023
Yükleniyor Etkinlikler

« Tüm Etkinlikler

  • Bu etkinlik geçti.

İpek Yolu Festivali Houston

4 Ekim 2012 @ 10:00 PM - 7 Ekim 2012 @ 10:00 PM

Türk kültürünün yurtdışında tanıtılması için düzenlenen festivallere bir yenisi daha eklendi: İpekyolu. Çin’den başlayarak Anadolu ve Akdeniz aracılığıyla Avrupa’ya kadar uzanan İpekyolu’nun adını alan İpekyolu Festivali (Silk Road Fest), bu yıl ilk kez kapılarını ziyaretçilere açacak. Türk dünyasının kültürel zenginliklerini Amerika’ya taşıyan etkinlik, yarın başlayacak. Pazar gününe kadar sürecek olan festival, Texas eyaleti Houston şehrinde Stafford Belediyesi sınırları içinde gerçekleştirilecek.

60 dönüm arazi üzerinde kurulacak festival alanında son hazırlıklar yapılmak üzere. Festivale katılacak olan misafirler, katılımcı ülkelerin el sanatlarını inceleyip satın alabilecekleri gibi, ülkelere ait değişik damak tatlarını da test edebilecekler.

Her ülkeye ait sahnede yöresel halk danslarını izlerken ülkelerin özel bir bölümünün 50 metrelik panoramik fotoğrafını görebilecekler. Festivalin ilk günü hariç, diğer akşamlar konser ve dans gösterisi ile değerlendirilecek. 5 Ekim Cuma akşamı yarın Ömer Faruk Tekbilek ile başlayacak olan akşam konserleri, cumartesi akşamı bütün ülkelerin katılımı ve Türksoy koordinasyonu ile halk dansları gösterisiyle devam edecek ve kapanış konserinde de pazar gecesi Rafet El Roman konseriyle festival sona erecek.

İpekyolu, üzerinde birçok ülkeyi barındıran bir hat. Festival organizatörleri bu yıl sadece bağımsız Türk cumhuriyetleri ve Türkiye ile başlamaya karar verdi. Uzun zamandır gerçekleştirdiği başarılı kültürel organizasyonlarla adını duyuran TÜRKSOY ile koordine edilerek ülkelerin kültür bakanlıkları ile görüşüldü. Ardından da bütün ülkelerden halk dansı ekipleri, el sanatları ustaları, aşçılar, solistler ve yerel gazetecilerle anlaşma yapılarak 200’e yakın kişiyle irtibata geçildi. Amerika Avrasya Turkuvaz Konseyi’nin (Turquoise Council of Americans and Eurasians) ev sahipliğini ve organizasyonunu üstlendiği festivale giriş ücretli. Günlük giriş 10 $ iken 4 günlük giriş 15 $. Ülkemizden festivale katılmak isteyen bir kişinin bir haftalık Houston seyahati için ise ulaşım dahil 3000 $’a yakın bir harcamayı göze alması gerekiyor. Festivalle ilgili bütün bilgiler, resmî internet sitesi www.silkroadfest.org adresinde mevcut

Detaylar

Başlangıç:
4 Ekim 2012 @ 10:00 PM
Bitiş:
7 Ekim 2012 @ 10:00 PM
Etkinlik Kategori:

Mekan

Stafford Center
10505 Cash Road Stafford
Houston, TX 77477 United States
+ Google Haritalar

Organizatör

Amerikalılar ve Avrasyalılar Turkuaz Konseyi (TCAE)
Phone
713-622-9200
Email
info@silkroadfest.org
Organizatör Websitesi görüntüleyin.

Amerika Türk Etkinlik Takvimi

Amerika’da Türk Dernekleri tarafından düzenlenen butun konserler, sergiler, toplantılar, aktiviteler, etkinlikler sadece Alaturka Online Etkinlik Takviminde.

Yaşadığınız Eyaleti seçerek, çevrenizde düzenlenen Türk Etkinliklerinden kolayca haberdar olabilirsiniz.

Arizona California | Colorado District of Columbia | Florida | Georgia Illinois | Maryland Massachusetts Michigan Nevada New Jersey New York North Carolina Ohio Texas Virginia Washington Wisconsin

Etkinlik Takvimimizde etkinliğinizi görmek istiyorsanız bize alaturka@alaturkaonline.com ‘dan ulaşın.