77.3 F
Los Angeles
24 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka EkonomiHafize Hanım’ın halka sadakat borcu var

Hafize Hanım’ın halka sadakat borcu var

Merkez Bankası eski başkanlarından Durmuş Yılmaz, Hafize Gaye Erkan’ın Merkez Bankası başkanlığında geçen ilk 100 gününü değerlendirdi. Yılmaz, en son 750 baz puanlık faiz artış kararının kendisi dahil herkes için büyük sürpriz olduğunu belirtirken bundan sonra atılacak adımların çok daha önemli olduğunu, icraatları görebilmek için Başkan Erkan’a bir süre kredi
vermek gerektiğini söyledi.

‘SADAKAT BORCU VAR’

Merkez Bankası başkanları için bağımsızlığın ve sadakatin çok önemli olduğunu, göreve atanan her başkanın sadakat borcuyla işe başladığını ifade eden Yılmaz, “Merkez Bankası başkanlarının devlete ve millete sadakat borcu vardır. Gaye Hanım’ı bu göreve siyasetçi atadı. Ancak kendisinin hiçbir siyasetçiye sadakat borcu yok. Borç devlete ve milletedir. Siyasetçilere en fazla teşekkür borcu olabilir, o borç da muhtemelen ödenmiştir” diye konuştu.

Erkan’ın başkan yardımcılarını değiştirene kadar pek bir şey yapamadığını söyleyen Yılmaz, değişimden sonra olumlu adımlar geldiğini belirterek, büyük sürprizin 750 baz puanlık faiz artışıyla yapıldığını vurguladı. Yılmaz, “Açıkçası Gaye Hanım ve ekibi ben dahil herkesi şaşırttı. Bir gün önce faiz tahminimi soranlara, ‘en fazla yüzde 20 olur, daha fazla da olmaz’ demiştim. Yanıldım, 25 oldu. Ancak bu sürpriz Tayyip Bey’e rağmen mi, yoksa onun bilgisi dahilinde mi oldu, önemli olan bu. Bu sorunun yanıtını ilerleyen günlerde göreceğiz” ifadelerini kullandı.

Durmuş Yılmaz

TCMB 2 basamak kaybetti

Belediye seçimlerinin önemine de değinen Yılmaz, “Belediye başkanı olsam yapacağım ilk iş kaldırım mühendisi istihdam etmek olurdu” açıklamasını yaptı. Londra’da öğrenciliği döneminde oturduğu binanın kot seviyesinin inşa edildiği 1939 yılından bu yana hiç değişmediğini öğrendiğini belirten Yılmaz, “Bizde ise bozulan kaldırımlar ve yolların üzerine sürekli yeni yol ve kaldırım yapılıyor, kot sürekli yükseliyor. Bu yüzden Atatürk’ün hizmete açtığı Ulus’taki Ankara Palas’ın merdivenlerinden 3 basamak kayboldu. Merkez Bankası da
2 merdiven basamağını kaybetti” dedi.

‘Kaf Dağı’nın ardında olsa da fark etmez’

Yılmaz, Erkan’ın parlak bir CV’ye sahip olduğunu, ancak başarı için bunun tek başına yetmediğini söyledi. Siyasetle ilişkilerin kritik önem taşıdığını belirten Yılmaz, “Başkan, Cumhurbaşkanı ile yakın odalarda çalışsa bile yeri geldiğinde hayır demeyi biliyorsa, makam odasının nerede olduğunun bir önemi yoktur. Ama hayır demesini bilmiyorsa, her talimatı yerine getiriyorsa, oturduğu yer Kaf Dağı’nın ardında bile olsa fark etmez” diye konuştu.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,100BeğenenlerBeğen
16,009TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,656TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın