60.4 F
Los Angeles
2 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGündemHangi il kaç milletvekili çıkaracak? Resmi Gazete’de yayımlandı

Hangi il kaç milletvekili çıkaracak? Resmi Gazete’de yayımlandı

Yüksek Seçim Kurulu, Türkiye İstatistik Kurumu Başkanlığı tarafından kendilerine gönderilen 2022 nüfus bilgilerini baz alarak illerin çıkaracağı milletvekili sayısını belirledi. Resmi Gazete’de yayımlanan karar göre Türkiye’nin 81 ilinin toplamda 600 milletvekili çıkarılacak.

HANGİ İLDE KAÇ MİLLETVEKİLİ ÇIKACAK?

2023 yılı Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri için hazırlıklar devam ederken, Yüksek Seçim Kurulu’nun her seçim öncesinde son nüfus bilgilerine göre hazırladığı illerin çıkaracağı milletvekili sayısının yer aldığı karar Resmi Gazete’de yayımlandı.

Karara göre, 18’den fazla milletvekili çıkaracak iller İstanbul, Ankara, İzmir ve Bursa olarak belirlendi. Depremin olumsuz etkilediği bölgelerde ise milletvekili sayıları değişmedi.

İstanbul 98 milletvekili ile 3, Ankara 36 milletvekili ile 3, İzmir 28 milletvekili ile 2 ve Bursa da 20 milletvekili ile 2 seçim çevresine seçimlerde yer alacak.

Türkiye’nin 81 ilinin toplamda 600 milletvekili çıkaracağı bilgisi yer aldı.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,560BeğenenlerBeğen
16,128TakipçilerTakip Et
3,519TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
32,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın