70.2 F
Los Angeles
5 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerGündemKadınlardan 25 Kasım öncesi farkındalık eylemi

Kadınlardan 25 Kasım öncesi farkındalık eylemi

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü öncesi farkındalık oluşturmak ve kadınların önemini vurgulamak amacıyla bir etkinlik düzenlendi. Eskişehir Attila Özer Karikatür Evi’nde yapılan etkinlikte ‘Kadına şiddet insanlığa ihanettir’ sloganı ön plana çıkartıldı. Etkinlikte zorla evlendiren kadınlar ve şiddet gören kadınlar canlandırıldı.

Eskişehir’in Tepebaşı ilçesindeki Atilla Özer Karikatür Evi’nde 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Günü nedeniyle farkındalık etkinliği düzenledi. Turan Teşkilatı tarafından düzenlenen etkinlikte, kadınlara uygulanan şiddet görsel olarak anlatıldı. ‘Kadına şiddet insanlığa ihanettir’ sloganının ön plana çıkartıldığı etkinlikte zorla evlendiren kadınlar ve şiddet gören kadınlar canlandırıldı. Şiddet görmüş kadınların yapılan makyajla anlatıldığı etkinliği vatandaşlar da ilgiyle izledi.

“KADIN KADININ YURDUDUR, KURDU DEĞİL”

Turan Teşkilatı Genel Başkanı Neslihan Yürüksoy, şunları söyledi:

– Biz kadınlar; kadın kadının yurdudur, kurdu değil. 2023 yılında her gün onlarca kadının öldürüldüğü Türkiye de İstanbul sözleşmesi’nden ayrılmanın üzüntüsü içinde 25 Kasım Uluslararası Kadına Şiddetle Mücadele Günü’nde ölmeye devam ediyoruz. Türkiye genelinde kadınların, yaşamlarının herhangi bir döneminde maruz kaldıkları psikolojik şiddet oranı yüzde 44, ekonomik şiddet oranı yüzde 30, cinsel şiddet oranı ise yüzde 12’dir.

– İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü ile Jandarma Genel Komutanlığı verilerine göre 2018 yılında 279, 2019 yılında 337 ve 2020 yılında 267 kadın 6284 sayılı Kanun kapsamında değerlendirilen kasten öldürme fiilleri sebebiyle hayatını kaybetmiştir. Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine göre ise 2008-2019 yılları arasında toplam 3 bin 185 kadının öldürüldü.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,103BeğenenlerBeğen
16,195TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,900AboneAbone Ol

Kaçırmayın