60.4 F
Los Angeles
2 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGündemMaden ocağına karşı direnen köyün sandığından bakın kim çıktı!

Maden ocağına karşı direnen köyün sandığından bakın kim çıktı!

Bursa’nın Yenişehir ilçesinde, maden ocağına karşı direnen köylüler, tercihini Erdoğan ve AKP’den yana kullandı. Köylerinde, Çinko-Kurşun-Bakır Zenginleştirme Tesisi ve Atık Barajı’na karşı tam üç yıldır mücadele veren Kirazlıyaylalıların, 14 Mayıs’ta yapılan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimlerindeki tercihi herkesi şaşırttı.

Köyde, 124 seçmenin oy kullandığı 1049 nolu sandıktan Cumhurbaşkanı adayları Recep Tayyip Erdoğan’a 76, Kemal Kılıçdaroğlu’na 33 oy çıktı. Sinan Oğan ve Muharrem İnce’ye 4’er oy çıkan köyde, milletvekilliği için de parti tercihi de değişmedi. AKP’ye 46, CHP’ye 11 oy çıktı.

KÖYÜN SU KAYNAĞI YOK EDİLDİ

Maden nedeniyle köyün su kaynağının yok edildiğini, merada büyük ve küçükbaş hayvanlarını artık otlatamadıklarını belirten Kirazlıyayla köylüleri, maden sahasına giderek gördükleri manzaraya tepki göstermiş, “Ne olur bizim sesimizi duysun artık. Yeter” diyerek Cumhurbaşkanı Erdoğan’a seslenmişlerdi.

BİR HAFTA SUSUZ KALDILAR

Meyra Madencilik’in enerji nakil hattı için 2021 yılında başlattığı kazı çalışması sırasında köyün su, kanalizasyon şebekesine zarar verilmiş, köye su sağlanamamıştı. Kirazlıyayla köylüleri bir haftadır sularının kesik olduğunu ve kanalizasyonların yer yer açığa aktığını belirterek bu duruma tepki göstermişlerdi.

‘GÜÇLÜ KADIN’ ÖDÜLÜ VERİLDİ 

Bursa Barosu’nun her yıl 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde verdiği geleneksel Güçlü Kadın Ödülü, geçen yıl Kirazlıyayla’da hukuksuz maden işletmesine karşı direnişleri nedeniyle köy kadınlarına verilmişti.

HERKES DESTEK VERDİ

Kirazlıyayla köylülerinin mücadelesine Bursa, Yenişehir, İznik Çevre Platformu üyeleri, CHP, İYİ Parti temsilcileri ve meslek odalarının temsilcileri destek vermişti.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,560BeğenenlerBeğen
16,128TakipçilerTakip Et
3,519TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
32,000AboneAbone Ol

Kaçırmayın