64 F
Los Angeles
6 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGündemMeclis tutanaklarında ‘Kandil’ gerçeği

Meclis tutanaklarında ‘Kandil’ gerçeği

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu aleyhine Kandil üzerinden yapılan montaj kaset, 7 yıl önce 20 Mayıs 2016’da Meclis tutanaklarına yansıyan itirafı yeniden gündeme taşıdı. AKP’liler, HDP’lileri “Kandil’den talimat almadan yürümüyorsunuz!” diye eleştirince HDP’li Sırrı Süreyya Önder’den yanıt geldi. Önder, “Cumhurbaşkanı (Recep Tayyip Erdoğan) o zaman Başbakandı, Beni aradı, ‘Kandil’e gittiniz, ne oldu? diye sordu. Kandil’den talimat alan, haber gönderen, ricacı olan kimmiş; kaldırın dokunulmazlığımızı, bütün bunları mahkemelerde de konuşacağız” dedi.

İtiraflar TBMM tutanaklarına şöyle yansıdı:

BÜLENT TURAN KABUL ETTİ

Bülent Turan (AKP): Kandil’den talimat almadan yürüyemeyenleri milletin takdirine bırakıyorum.

Mahmut Toğrul (HDP): Sen nereden talimat alıyorsun?

Sırrı Süreyya Önder (HDP): Cumhurbaşkanı o zaman Başbakandı, beni aradı, “Kandil’e gittiniz, ne oldu?” dedi. Bunun devamını mahkemelerde söyleyeceğiz. Onun için, Kandil’den talimat alan kimmiş, Kandil’e haber gönderen, ricacı gönderen kimmiş; kaldırın dokunulmazlığımızı, bütün bunları mahkemelerde konuşacağız.

Metin Külünk (AKP): Biz istediğiniz yerde konuşuruz, nerede istiyorsanız orada konuşuruz.

Bülent Turan (AKP): Genel Başkanımız da bizler de bu ülkede barış olsun diye her türlü riski aldık. O zamanki atmosferin bugünden farklı olduğunu herkes biliyor. Biz barış adına adım attık ama bunu anlamayan, silahtan başkasını tanımayan insanların bugün bunu söylüyor olmasını kıymetli bulmuyoruz.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,532BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
32,500AboneAbone Ol

Kaçırmayın