65.4 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemTarihi kapılar, pencereler, fil dişleri… Her şeyi çalmışlar!

Tarihi kapılar, pencereler, fil dişleri… Her şeyi çalmışlar!

Operasyon, İstanbul Kaçakçılık Suçlarıyla Mücadele Şube Müdürlüğü görevlilerince, gerçekleştirildi. Polis ekipleri tarihi eser kaçakçılığı suçlarına yönelik yapılan çalışmalar sırasında, bazı şüpheliler belirledi. Şüphelilerin depo olarak kullandığı adres tespit edildi. Belirlenen adrese baskın düzenlendi. Operasyonda, 3 şüpheli yakalandı.

EL İŞÇİLİĞİ ESERLER

Yapılan aramalarda, çalıntı olduğu değerlendirilen, el işçiliği ile yapılmış 32 ahşap kapı, 27 adet kalem işi ve el işçiliğiyle süslemeli ahşap pencere, 5 ahşap tavan göbeği, 5 ahşap sütun, 5 sütün başı ele geçirildi. Ele geçirilen pencerelerin Mevlevi dergahlarından çalındığının değerlendirildiği belirtildi. Kapıların ise bir kısmının tekke ve zaviyelerden bir bölümünün ise tarihi konak ve sosyal yapılardan çalındığı üzerinde durulduğu öğrenildi.

YURT DIŞINA SATILACAKTI

Ele geçirilen süs eşyalarının şüphelilerce satılmak üzere toplandığı, özellikle yurt dışından bazı ülkelerden bu tarz eserlere yoğun talep olduğu belirtildi.

FİL DİŞİ SÜS EŞYASI

Polisin arama yaptığı adreste satışı yasak olan fil dişinden üretilmiş 3 süs eşyası, tesbih ve doldurulmuş 2 karaca başı da ele geçirildi. Gözaltına alınan şüpheliler hakkında ‘2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanununa muhalefet’ ve kaçakçılık suçlarından işlem yapıldığı belirtildi.

Ele geçirilen tarihi eserlerin Türk İslam Sanatları Müzesi’ne, fil dişi süslerle karaca tahnitlerinin ise Tabiat Varlıklarını Koruma Gelen Müdürlüğü’ne gönderileceği öğrenildi. Serbest kalan şüpheliler hakkında ise adli sürecin devam ettiği ifade edildi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,100BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın