60.3 F
Los Angeles
4 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGündemTartıştığı esnafı 12. kattan atan sanığın cezası belli oldu

Tartıştığı esnafı 12. kattan atan sanığın cezası belli oldu

İstanbul Şişli’deki bir ticaret merkezinde 22 Şubat 2021 günü akşam saatlerinde, 21 yaşındaki Çağdaş Boyalı’nın, tartıştığı esnaf İlyas Demirci’yi 12’nci kattan aşağı atarak 11’inci kata düşüp ağır yaralanmasına sebep olduğu gerekçesiyle yargılandığı davada “Haksız tahrik altında kasten yaralama” suçundan 1 yıl 5 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Üst Mahkemenin bozma kararının ardından yeniden görülen davada karar çıktı.

İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya tutuksuz sanık Çağdaş Boyalı ve müşteki İlyas Demirci ile taraf avukatları katıldı.

SAVCI ‘ŞÜPHEDEN SANIK YARARLANIR’ İLKESİNE VURGU YAPTI

Duruşmada Cumhuriyet savcısı tarafından esas hakkındaki mütalaa açıklandı. Mütalaada mevcut adli tıp raporlarına göre müşteki İlyas Demirci’nin hayati tehlike geçirmediği, basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek ölçüde hafif nitelikte olmayacak şekilde yaralandığı belirtildi.

Mütalaada müştekinin birçok noktada kemik kırıklarının tespit edildiği ve kırıkların hayati fonksiyonlarını ağır derecede etkileyecek nitelikte olduğu, yaralanmasının organlarından birinin işlevinin sürekli zayıflaması niteliğinde olduğunun anlaşıldığı kaydedildi.

Mütalaada taraflar arasında eskiye dayalı husumetin bulunmadığı, birbirlerini tanımayan taraflar arasındaki olayın ani olarak geliştiği belirtilerek sanığın eyleminin ‘kasten yaralama’ niteliğinde olduğu aktarıldı.

Mütalaada, sanığın arbede sırasında müştekinin yanlışlıkla düştüğünü savunduğu ancak sanığın kasıtlı olarak müştekiyi düşürmeye çabaladığının görüntülerde tespit edildiği anlatıldı.

İlk haksız eylemin kim tarafından gerçekleştiği konusunda şüphe bulunduğunun belirtildiği mütalaada ‘şüpheden sanık yararlanır’ ilkesi gereğince haksız tanık yükümlerinden faydalanması gerektiği belirtildi.

Duruşmada söz alan müşteki İlyas Demirci, mütalaaya katıldığını belirterek şikayetinin devam ettiğini ve sanığın cezalandırılmasını istediğini söyledi.

Son sözü sorulan sanık Çağdaş Boyalı, “Beraatimi talep ediyorum” dedi.

2 YIL HAPİS CEZASI

Davayı karara bağlayan mahkeme, sanık Çağdaş Boyalı hakkında “Haksız tahrik altında kasten yaralama” suçundan iyi hal indirimi uygulayarak 2 yıl hapis cezasına hükmetti.

MAHKEME SANIĞIN YENİDEN SUÇ İŞLEMEYECEĞİ KONUSUNDA KANAATE VARDI

Mahkeme heyeti, sanığın duruşmadaki tutum ve davranışları göz önünde bulundurulduğunda, yeniden suç işlemeyeceği hususunda kanaate varıldığını, suçun işlenmesi ile müştekinin veya kamunun herhangi bir zarara uğramaması nedeniyle sanık hakkında hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verdi.

“ÖDÜL VERDİLER HELAL OLSUN”

Duruşma sonrasında mahkeme önünde açıklama yapan İlyas Demirci, çalışamadığını ve evde yatalak olduğunu söyledi. İlyas Demirci, “Ödül verdiler arkadaşa helal olsun. Ben yürüyemiyorum, beni sakat bıraktı karşılığında 2 yıl ceza aldı o da tutuksuz, söyleyecek bir şey yok. Ben Perpa’da çalışmıyorum, evde yatalağım nasıl çalışayım?” dedi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,548BeğenenlerBeğen
16,125TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,678TakipçilerTakip Et
32,300AboneAbone Ol

Kaçırmayın