64 F
Los Angeles
6 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGündemTrabzon’da 60 tonluk kaya tehdidi altındaki 19 eve yıkım kararı

Trabzon’da 60 tonluk kaya tehdidi altındaki 19 eve yıkım kararı

Kaymaklı Mahallesi Deliklitaş mevkisinde, 21 Kasım 2009’da, toprak ve taş kütlelerinin evin üzerine düşmesi sonucu Turan ve eşi Ayşe Kurt hayatını kaybetti, bazı evlerde hasar oluştu. Kaya düşmelerinin sürdüğü alan, 2013’te afet bölgesi ilan edildi. Aynı bölgede 2016 yılında ise yamaçtan kopan kayalar nedeniyle 1 kişi yaralandı, 2 ev ve 1 iş yeri hasar gördü.

Heyelan sonucu Deliklitaş mevkisinde yamaçta düşme riski taşıyan 60 tonluk kaya tespit edilince 19 ev, tahliye edildi. Tahliye edilen ailelere, kira desteği verildi. Ancak kira desteği alan bazı aileler, artan kira bedellerini öne sürerek yeniden döndüğü evlerinde kalmaya başladı.

Ortahisar Belediyesi tarafından yürütülen teknik inceleme çalışmaları sonrası bazı ailelerin kaya tehdidine karşın yaşamını sürdürdüğü 19 ev için yıkım kararı alındı. Elektrik ve su hizmetlerinin kesileceği bölgede 19 evin 5’inde kiracıların kaldığı ve yıkım tebligatları ulaştırılan ailelere, yeniden kira desteği verileceği belirtildi.

Ortahisar Belediye Başkanlığı Yapı Kontrol Müdürlüğü’nce gönderilen tebligatlarda, “Söz konusu taşınmazının ivedi boşaltılması gerekmektedir. Aksi takdirde meydana gelebilecek zarar veya zararlardan belediyemiz sorumlu olmayacaktır” denildi.

‘KORKUMUZ YOK, ÇIKMAK İSTEMİYORUZ’

Yıkım kararı verilen evde oturan Güler Mazlum, “Yollanan tebligatlar elimize ulaştı ama biz evimizi terk etmek istemiyoruz. Hayat pahalılığı fazla. Bize 6 ay kira yardımı yapacaklarını söylüyorlar ama daha sonra biz ne yapacağız. Benim 3 çocuğum var, okuyor. Oturduğum evin taş tehlikesi de yok. Taş bizden çok ötede kalıyor. Korkumuz yok, çıkmak istemiyoruz. Gidecek yerimiz yok. Eşimin belirli bir işi bile yok. Ben kaynatamın evine sığınmış bir şekilde yaşıyorum. Çocuklarım bazen okula aç susuz gitmek zorunda kalıyor. Hiçbir şekilde burayı terk edemeyiz. Bizim taşla sıkıntımız yok” diye konuştu.

KAYA HER AN YAMAÇTAN KOPABİLİR

Yamaçta tehlike oluşturan kayanın bulunduğu arsanın sahibi Haydar Usta da “Kaya burada risk oluşturuyor. Evlerin hepsi kaya tehdidi altında. Devletin yazdığı ve evlere yolladığı tebligatlar var. Yıkım kararı alınmış. Burada kalan çok az sayıda hane var. Onları da kaymakamlık ve valilikten çağırarak kira yardımı ve mağdur olmamaları açısından yardımlar yapılacağı söylendi. Yine de kimse çıkmak istemiyor ama önümüz kış. Kayanın durumu malum; her an yamaçtan kopabilir. İnsanlar çıkmadan da kayaya işlem yapamıyorlar. Bekliyoruz yıllardır. Çocuklar kayaların altındaki evlerin üzerinde oynamaya devam ediyorlar” dedi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,532BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
32,500AboneAbone Ol

Kaçırmayın