56.8 F
Los Angeles
4 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerGündemYıldız Parkı’nı yapılaşmaya açan bakanlık kararı iptal edildi

Yıldız Parkı’nı yapılaşmaya açan bakanlık kararı iptal edildi

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı Buğra Gökce, sosyal medya hesabından Yıldız Parkı’nı yapılaşmaya açan sit statüsü değişikliği kararı ile ilgili idare mahkemesi tarafından verilen son kararı duyurdu.

Plan ve yargı sürecini anlatan Gökce “Yıldız Parkı; İstanbul’un kalbi Beşiktaş’ta, İstanbul’un en çok ziyaret edilen, büyüleyici güzelliklere sahip doğal, tarihi ve kültürel zenginliği. Önemli bir sit alanı. 2021 yılında Yıldız Parkı’nın sit statüsü Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından değiştirilerek bu güzel parkımız yapılaşmaya açıldı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi olarak hemen harekete geçerek Yıldız Parkı ve Korusu’nun sit statüsünün korunması için gereken davayı açtık” dedi.

“BÜTÜN OLARAK KORUNMALI”

Davaya bakan İstanbul 9. İdare Mahkemesi’nin Yıldız Parkı ve Korusu’nu yapılaşmaya açan bakanlık kararını hukuka uygun bulmayarak iptal ettiğini ifade eden Gökçe, kararda “Ekolojik, fizyografik, biyolojik yapısının bütün olarak korunması, orman alanlarının devamlılığının esas olması gerektiğini, bakanlığın yapmış olduğu değişiklikle hayvanların, doğal bütünlüğün olumsuz etkilenerek, peyzaj değerinin bozulacağını, Yıldız Parkı ve Korusu’nun doğal koruma alanı olarak korunması gerektiğinin” tespit edildiğini aktardı.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,106BeğenenlerBeğen
16,080TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın