61.5 F
Los Angeles
5 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGezi-TatilAtlanta Şehir Rehberi

Atlanta Şehir Rehberi

AtlantaSehir RehberiAtlanta Şehir Rehberi. Atlanta ‘da Gezilebilecek Yerler, Atlanta ‘da Kültür ve Eğlence, Atlanta ‘da Yeme İçme, Atlanta ‘da Alışveriş.

Atlanta Şehir Rehberi

Amerika Birleşik Devletleri’nin Georgia eyaletinde yer alan Atlanta, bulunduğu eyaletin başkenti ve en kalabalık kentidir.

Atlanta, hızlı ekonomik büyümeyle birlikte kentsel dönüşüm yaşayan kentlerin en güzel örneğidir. Kentte bulunan Hartsfield-Jackson, ABD’nin en yoğun yolcu ve uçak trafiğine sahip uluslararası havaalanıdır. Uluslararası bir ticaret merkezi olma yolunda ilerleyen Atlanta, Yeni Güney‘in Başkenti olarak anılmaktadır.

Atlanta ‘da Gezilebilecek Yerler

Gökdelenler ve orta büyüklükteki post modern yapılar, Amerikan İç Savaşı’na (the Civil War) tanıklık etmiş sevimli ve renkli mahalleler, müzeler ve parklar, ABD’nin bu modern kentinin ayrılmaz parçalarıdır.

Centennial Parkı’nın yanı başında bulunan CNN Haber Kanalı’nın Merkezi (CNN Center), her yıl on binlerce ziyaretçinin akınına uğrar.

Kentte bulunan büyüleyici gökdelenler daha çok Downtown, Midtown ve Buckhead bölgelerinde toplanmıştır. Midtown’daki dünyanın 26. en uzun gökdeleni “The Bank of America Plaza”, Chicago ve New York‘u hesaba katmadığınızda ABD’deki en yüksek bina olma özelliğine sahiptir.

Kentte çok sayıda park bulunur. Büyük Park (the Grand Park) kentin en eski parkıdır. Atlanta Cyclorama (dünyanın en büyük yağlı boya çalışması) ve Atlanta Hayvanat Bahçesi bu parkta yer alır. Buradaki hayvanat bahçesinde panda ve goriller de dahil olmak üzere çok çeşitli hayvanlar yaşar. Atlanta Cyclorama, kentin en önemli değerlerindendir. 12 metre yüksekliğinde ve 109 metrelik bir çevreye sahip daire şeklindeki bu tablo, Atlanta Savaşı’nı simgelemektedir. Kent merkezinin kuzeyinde yer alan Piedmont Parkı, kentin merkez parkıdır.

Atlanta’da çok sayıda müze bulunur. Sivil Haklar Hareketi’nin babası Dr. Martin Luther King Jr, Atlanta’da doğmuştur. Midtown’daki “King Martin Luther King Jr National Historic Site”, Dr. King’in, hayatına ve çalışmalarına tanık olabileceğiniz bir yerdir. Dr. Martin Luther King‘in çocukluğunun geçtiği bu tarihi mekan, aynı zamanda King ve babasının papazlık yaptığı Ebenezer Baptist Kilisesi‘ni bünyesinde barındırır.

Midtown’daki High Museum of Art (Louvre’s Art) ve Margaret Mitchell Evi ve Müzesi ile Buckhead’deki Atlanta Tarih Merkezi kentin en önemli sanat merkezleri arasındadır. Downtown’da yer alan Coca Cola Dünyası (World of Coca Cola) Coca Cola‘nın tarihine ve tarih boyunca yaptığı reklamlara ev sahipliği yapan daimi bir sergidir.

Atlanta ‘da Kültür ve Eğlence

Atlantada’ysanız, “Güney’in Kültür Başkenti”ndesiniz demektir. Atlanta renkli ve çok yönlü bir kültüre sahiptir. Sanat galerileri, çok sayıda sergi, dans, müzik, görsel sanatlar gösterileri, bilim ve eğitim kentin kültürel zenginliğinin önemli bileşenleridir.

Fox Tiyatrosu, Alliance Tiyatrosu, Woodruff Sanat Merkezi, The Legacy Tiyatrosu ve Horizon Tiyatrosu kentin başlıca tiyatro merkezleri arasında yer alır.

Atlanta sürekli gelişen bir müzik kültürüne sahiptir. Rock, pop, hip hop, caz ve klasik müzik başta olmak üzere her türlü müzik tarzının hayat bulduğu bir kenttir. Opera ve bale performansları da kent kültüründe en az müzik kadar önemli bir yer edinmiştir.

Atlanta Balesi, Georgia Balesi ve Fall Radius Dance kentin bale ve dans gösteri merkezlerinden birkaçıdır.

Atlanta, festivaller kentidir. Piedmont Parkı, kent festivallerinin başlıca durağıdır. Atlanta Cazz Festivali (Mayıs), Atlanta Dogwood Festivali (Nisan) ve Georgia Shakespeare Festivali (Haziran) parkta düzenlenen önemli festivallerdendir.

Atlanta, çok çeşitli eğlence alternatifleri sunan bir kenttir. Spor etkinlikleri, konserler, gece eğlence mekanları, eğlence parkları, rekreasyon alanları ve dahası, eğlence adına aklınıza gelebilecek herşeyi bu kentte bulmak mümkündür. Dans ve canlı müzik mekanları, caz ve blues barları kentteki dinamik gece yaşamının ayrılmaz parçalarıdır.

Piedmont Parkı’nın bisiklet yollarında bisiklet gezintisi, Fembank Ormanı ve Atlanta Botanik Bahçesi’nde yürüyüş, golf ve diğer spor aktiviteleri, kentin doğayla içiçe olma adına sunduğu en güzel imkanlardır. Atlanta Botanik Bahçesi (Atlanta Botanical Garden), çok sayıda konser, kokteyl, parti ve çeşitli organizasyona ev sahipliği yapar.

Atlanta ‘da Yeme İçme

Eğer sofistike ve alternatifi bol Atlanta restoranlarında yemek yemediyseniz çok şey kaçırıyorsunuz demektir. Şehirde yer alan restoranlar en iyi uluslararası lezzetleri, geleneksel ve Güney mutfağından tatları sizlere sunar.

Şeker ve bal ile beraber ikram edilen et ve sebze yemekleri kent mutfağına özgü başlıca yemeklerdir. Peach cobbler (şeftalili pay), yöresel muz pudingi, tartlar ve çeşitli meyvelerden yapılan tatlılar, Atlanta mutfağında çok önemli bir yere sahiptir.

Birahaneler, şarap barları ve kahve evleri Atlanta’nın her yerinde mevcuttur.

Atlanta ‘da Alışveriş

Kentte bulunan galeriler, alışveriş merkezleri ve büyük mağazalar, kent ziyaretçilerinin en önemli uğrak yerleri arasındadır. Dünya modası kıyafetler, mücevherler, kristal eşyalar, antikalar, sanat ürünleri, çerçeveler, güzellik ve sağlık ürünleri, mobilyalar, hediyelikler, aksesuarlar, çiçekler, balonlar, ofis ürünleri, likör ve şarap, özel yiyecek ve tatlılar kentteki yüzlerce alışveriş merkezinde alışveriş severlerin beğenisine sunulmaktadır.

Buckhead bölgesi, tam bir alışveriş cennetidir. Buckhead’de yer alan Lenox Meydanı ve Phippes Plaza en yoğun alışveriş alanlarıdır.

Virginia-Highland Mahallesi, butiklerle doludur. Atlantik İstasyonu da en iyi alışveriş yerlerinden biridir. Burası şık butikler ve perakende satış mağazalarıyla doludur.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,543BeğenenlerBeğen
16,119TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,678TakipçilerTakip Et
32,400AboneAbone Ol

Kaçırmayın