61.5 F
Los Angeles
5 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGezi-TatilDenver Şehir Rehberi

Denver Şehir Rehberi

Denver Sehir RehberiDenver Şehir Rehberi. Denver ‘da Gezilebilecek Yerler, Denver ‘da Kültür ve Eğlence, Denver ‘da Yeme İçme, Denver ‘da Alışveriş.

Denver Şehir Rehberi

Denver , Colorado Eyaleti’nin en büyük şehri ve başkentidir.

Denizden yüksekliği 1600 metreyi bulduğundan Mile High City olarak da anılır. Geçmişten gelen kovboy ve madencilik kültürünü hâlâ koruyan Denver ses ve gösteri sanatları, açık hava festivalleri ile komşu yerleşimlere de kosmopolitan şehir olarak hizmet verir.

Geniş bir alana yayılmış olması birtakım toplu taşıma sorunlarını beraberinde getirse de hafif tren uygulamasıyla bu sorun ortadan kaldırmaya çalışılıyor.

Denver ‘da Gezilebilecek Yerler

Denver bir eğlence şehridir.

20. yüzyılın hemen başlarında yöneticileri güzelleştirme programı uygulamak amacıyla birçok park, müze ve 1908 Demokratik Ulusal Anlaşması’na ev sahipliği yapan, bugün Ellie Caulkins Opera Evi olarak bilinen Municipal Auditorium inşa ettiler.

Öncesindeyse kentin hemen kurulmasının ardından 1859’da açılan Apollo Hall’da birçok oyun sahnelenmişti. Denver’ın ilk binası Opera House’un tarihi 1880’lere gidiyor. Kentteki müzelerin başında dünyaca ünlü Daniel Libeskind tarafından tasarlanmış Denver Sanat Müzesi geliyor.

Kentte birçok eğlence parkı var. Bunların başında gelen Washington Park, göller, çiçek bahçeleri, futbol sahaları, tenis kortları ve 19. yüzyıl evleriyle bezeli. Amerika’nın en büyük aile su parkı Waterworld de Denver’da. Bir başka önemli eğlence parkıysa Six Flags Elitch Gardens.

Denver Mint Tours” adı altında düzenlenen darphane gezisiyle dünyada en çok Amerikan dolarının basıldığı yeri de görmek mümkün.

Ayrıca “Denver LoDo Self-Guided Audio Tour”la yalnız başınıza şehrin merkezini gezip, diğer taraftan da ipod ya da telefonunuza indirdiğiniz mp3 formatındaki şehir rehberini dinleyebilirsiniz.

Denver ‘da Kültür ve Eğlence

Müzelerin yanı sıra birçok galeri, restoran, bar ve kulübe ev sahipliği de yapan Denver üç yıldır bekârlar için en uygun şehir olarak seçiliyor.

Amerika’nın diğer şehirleri kadar müzik tarihi olmasa da günümüzde pop, jazz, jam, fol ve klasik alanlarda oldukça aktif konumda. 1960’lar ve 70’lerde folk alanında önemli isimler Bob Dylan, Judy Collins, ve John Denver burada yaşamışlardı.

Kent bugün ünlü müzik kanalı MTV’nin “The Real World” ve “The Bill Engvall Show” adlı programlarına ev sahipliği yapıyor.

Kentte tematik müzelerin çokluğu göze çarpıyor. Çocuklar, itfaiyeciler, bilim, doğa, ulaşım gibi konularda olan bu müzeler oldukça keyifli saatler vaat ediyor. Üniversitenin bünyesindeki gözlem evi Chamberlin Observatory halka tamamen açık. Gökyüzünü buradan izleyebilirsiniz. Denver’ın görkemli bir hayvanat bahçesi de var.

Şehirde yılın her ayı birçok festival düzenleniyor. Buranın ruhunu anlatan en iyi etkinlik ocak ayında gerçekleştirilen Ulusal Western Stock Show & Rodeo. Amerika’nın western kahramanlarından Buffalo Bill’in doğum günü de şubat ayında kutlanıyor. Mart ve kasım aylarında iki ayrı film festivali sinemaseverlere hizmet ediyor. Temmuz ise Evergreen Caz Festivali ile kentin müzikle en çok renklendiği günleri sunuyor. Bunların dışında İrlandalılar, Dragon Boat, Mariachi, Colorado Lezzetleri ve Rocky Dağları Balon Festivali gibi görkemli festivaller kente eğlence katıyor.

Denver ‘da Yeme İçme

Meksika yemekleri Denver’da özel bir yere sahip. Yeşil biber her günün mönüsünde bulunur. Denver, sığır, alabalık, çıngıraklı yılan içeren kovboy yemekleriyle de ünlü. Bu farklı tatları denemeden Denver’dan dönmek geziyi eksik kılacaktır.

Kovboy yemekleri size uygun gelmediyse dünya ve Amerikan mutfağından mönüler sunan restoranlara da gidebilirisiniz. Her perşembe haftalık olarak yayımlanan Westword gazetesi, kendinize uygun restoranı bulmanıza yardımcı olacaktır.

Denver ‘da Alışveriş

16. Cadde üzerinde kurulan açık hava pazarı tam bir mil boyunca devam eder ve sonrasında Denver merkezindeki LoDo’ya bağlanır. Burası Denver’ın gözde alışveriş mekânıdır. Ücretsiz servis hizmetleri sayesinde butikler, restoran ve galerilere ulaşımı kolaylaşıyor.

Colfax Avenue de kentin bir diğer önemli alış veriş mekânı olarak kabul ediliyor. Colfax madenciliğin altın çağında zenginleşmiş ve restoranları ve mağazalarıyla ön plana çıkmıştır. O günlerin anısı mağazalarla yaşatılıyor

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,542BeğenenlerBeğen
16,119TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,678TakipçilerTakip Et
32,400AboneAbone Ol

Kaçırmayın