61.5 F
Los Angeles
5 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGezi-TatilBoston Şehir Rehberi

Boston Şehir Rehberi

Boston Sehir RehberiBoston Şehir Rehberi. Boston’da Gezilebilecek Yerler, Boston’da Kültür ve Eğlence, Boston’da Yeme İçme, Boston’da Alışveriş.

Boston Şehir Rehberi

Massachusetts federal eyaletinin başkenti olan Boston, aynı zamanda eyaletin en kalabalık kentidir.

Massachusetts, Amerika Birleşik Devletleri’nin kuzeydoğusunda bulunan Yeni İngiltere (New England) bölgesinin altı eyaletinden biridir.

Boston, kültürel ve akademik kuruluşlarıyla dünyada ün salmış bir kenttir. 250.000’in üzerinde kolej öğrencisinin öğrenim gördüğü 100’den fazla kolej/üniversite, Boston’un “Amerika’nın Atinası” (the Athens of America) ünvanını elde etmesini sağlamıştır.

Amerika’daki ilk devlet okulu (Boston Latin Okulu), Harvard Koleji ve Birleşik Devletler’de yer alan ilk yeraltı metrosu Boston’da yer alır.

Boston’da Gezilebilecek Yerler

Boston, geçmiş ile modern atmosferin iç içe geçtiği, özgün bir kenttir. 19. yüzyıldan kalma mimari eserlerin ve sömürge dönemine ait binaların yer aldığı sokaklar kent tarihini gözler önüne sererken, gökdelenlerin cam duvarları göz kamaştırır. Bu “Yürüyen Kent”in parklarını, okullarını ve müzelerini gezmek çok kolaydır.

Özgürlük Yolu (Freedom Trail)

Boston’a “Yürüyen Kent” ünvanını kazandıran en önemli nedenlerden biri, Amerika’nın ilk tarihi yürüyüş turlarından biri olan ve iki ile üç saat içerisinde 16 tarihi bölgeyi gezdiren Özgürlük Yolu’dur (Freedom Trail). Kentin kaldırımlarını dolaşan bu kırmızıya boyanmış çizgi, Freedom Trail üzerinde yer alan tarihi mekanları birbirine bağlar.

1680 yılında, kent merkezinde inşa edilen Paul Reverse Evi, Boston’un en eski evidir.

Emerald Necklace, 9 parkın patikalar ve su yollarıyla birbirine bağlandığı 1.100 akrelik bir komplekstir.

Frederick Law Olmsted tarafından dizayn edilen, birbirine bağlı bu parkların adları; “Boston Common”, “Public Garden (Halk Bahçesi)”, “Commonwealth Avenue Alışveriş Merkezi”, “Back Bay Fens (Arka Körfez Bataklığı)”, “Riverway (Nehir Yolu)”, “Olmsted Parkı”, “Jamaika Gölü Parkı”, “Arnold Arboretum” ve “Franklin Parkı”dır.

Kentte çok sayıda müze bulunur. Modern bir mimariye sahip olan John F. Kennedy Kütüphane ve Müzesi’nde, Kennedy’nin hayatı ve entelektüel mirası sergilenmektedir.

Boston’da Kültür ve Eğlence

Okur yazar bir topluma sahip olması ve eğitimcilerin nüfusun önemli bir bölümünü oluşturması, Boston’u dünyanın kültür seviyesi yüksek şehirlerinden biri yapar. Kentin entelektüel yönü üniversitelerden beslenir.

Kent Merkezi (City Hall) galerileri, görsel sanatların hayat bulduğu en önemli kültürel merkezlerdir. Burada yer alan Belediye Başkanlığı Sanat Galerisi, Scollay Meydanı Galerisi ve Belediye Başkanı’nın Sanat Ofisi’nde kent sanatçılarının en güzel çalışmaları sergilenir. Newbury Caddesi, Güney Ucu (South End) ve Fort Point Kanalı etrafında çok sayıda galeri bulunur.

Cultler Majestic Tiyatrosu, Strand Tiyatrosu, Huntington Tiyatrosu, Boston Opera Evi, Boston Balesi, Boston Senfoni Orkestrası ve Berklee Performans Merkezi her tarz müzikal ve tiyatro oyununun sahneye konduğu yerlerdir.

Boston, çok sayıda gösteri, festival ve şölene ev sahipliği yapar. Mart ve Ağustos ayları arası festivallerin en yoğun olduğu dönemdir. Saint Patrick’s Day Parade (Sen Patrik Şölen Günü), Greek Parade (Yunan Şöleni), Patriots Parade (Yurtseverler Şöleni), Gospel Festivali, Hip Hop Festivali, Santa Maria DiAnzano ve St. Rocco kentte düzenlenen önemli kültürel etkinliklerdendir.

Atlantik Okyanusu boyunca uzanan Boston Limanı, 34 küçük adayla süslenmiştir. Çoğunluğu halka açık olan bu adalar yürümek, balık tutmak, kuş izlemek ve yüzmek için idealdir. Kentten kalkan feribotlarla bu adalara geziler düzenlenmektedir.

Boston, sandal keyfini doyasıya yaşayabileceğiniz bir yerdir. Boston limanında ya da Charles Nehri’nde sandal turu, Halk Bahçesi’nde (Public Garden) kuğu şeklindeki botlarla gezinti kent halkı ve ziyaretçileri arasında oldukça popüler aktivitelerdir.

Emerald Necklace‘in patika yollarında bisiklet gezintisi yapmak, Cape Cod boyunca sıralanan plajlarda yüzmek ve 4 km’lik Özgürlük Yolu’nu (Freedom Trial) takip ederek şehrin tarihine tanık olmak Boston’dan ayrılmadan önce mutlaka yapmanız gereken aktivitelerdir.

Boston’da Yeme İçme

Kent mutfağı daha çok deniz ve süt ürünleri üzerinde yoğunlaşmıştır. Midye çorbası (midye ve etsuyu ile yapılan bir tür çorba) ve un, tuz, domuz eti ya da geleneksel olarak galeta ve tuzlu krakerlerle yapılan diğer çorba çeşitleri, balık (kızartılmış, fırında pişirilmiş veya haşlanmış), patates kızartması, ıstakoz, fırında pişirilmiş fasulye ve midye (buharda pişirilmiş veya kızartılmış) Boston mutfağının başlıca lezzetleri arasında yer alır. Kentin her tarafında çeşit çeşit elma yetiştirilir. Çeşitli tart, kek ve hamur işleri (özellikle elma ile yapılan türleri) oldukça popülerdir.

Boston’da sayısız uluslararası ve etnik restoran bulunur. Faneuil Hall Çarşısı, her kategoriden restoran ve çok sayıda dükkanla doludur. Chinatown, Asya lezzetlerini sunan restoranlarıyla ünlüdür. Kuzey Ucu (the North End), en kaliteli İtalyan restoranlarını bulabileceğiniz yerdir. Newbury Caddesi ve Copley Sarayı, cadde üzerinde sıralanan kafeleri ve yerel restoranlarıyla en gözde yerler arasındadır.

Boston’da Alışveriş

Kentte, sayamayacağınız kadar büyük mağaza bulunur. Kitaplar, müzik ürünleri, yiyecekler ve imitasyon kürkler kente özgü en yaygın alışveriş ürünleri arasındadır.

Rockport Köyü, çok sayıda butiğe ev sahipliği yapar. Bearsin Neck, Rockport’ta yer alan en önemli alışveriş yeridir. Bu küçük yarımadada, çok sayıda butik, galeri ve restoran bulunur.

New Hampshire yakınlarında bulunan Kittery, çok sayıda outlet mağazanın yer aldığı önemli bir alışveriş bölgesidir. Kittery’nin 30 dakika kuzeyinde yer alan “Old New England” Köyü de yine outlet mağazalarla doludur.

Newburry, kentin en önemli alışveriş caddelerindendir. Bu caddenin her yerinde lüks butik ve galeriler sıralanır.

Fanueil Hall en önemli alışveriş yerlerindendir. Burada; aksesuar, kitap, erkek ve kadın giysileri, deri ürünler ve seyahat ürünleri, mücevher, ayakkabı, gözlük ve ev eşyaları satılan yüzden fazla mağaza bulunur.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,542BeğenenlerBeğen
16,119TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,678TakipçilerTakip Et
32,400AboneAbone Ol

Kaçırmayın