61.5 F
Los Angeles
5 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGezi-TatilPortland Şehir Rehberi

Portland Şehir Rehberi

Portland Sehir Rehberi

Portland Şehir Rehberi. Portland ‘da Gezilebilecek Yerler, Portland ‘da Kültür ve Eğlence, Portland ‘da Yeme İçme, Portland ‘da Alışveriş.

Portland Şehir Rehberi

Portland, ABD’nin Kuzeybatı Pasifik ucundaki Seattle ve Vancouver’den sonraki üçüncü büyük şehri.

Birçok gezi noktası arasında fark edilememiş olsa da “Güller Şehri” olarak anılan bu yerleşim Batı Amerika’daki en güzel şehirlerinden biri.

Oregon’un da kuzeybatısında yer alan kentin konumunu iki nehir Willamette ve Columbia, belirginleştiriyor. Portland manzarasında doğu ucunda süsleyen Mount Hood yükseltileri bir diğer sınırı belirtiyor. Şehrin daha uzak batısında ise engin pasifik okyanusu bulunuyor. Kent bütünüyle gözlemlendiğinde küçük şehir candanlığının, büyük kent dinamikleriyle birleştiği güzel bir karışım sunuyor. Yanı başında hızla büyüyen Seattle’a inat Portland, büyümenin yol açtığı sorunların neredeyse tümüyle üstesinden gelmeyi başarmış. Latin ve diğer göçmen nüfusun artışı kentin özgün dokusuyla uyum içinde olduğu gözleniyor.

Portland’da iklim yaz ortasında sıcak ve kurak geçiyor. Sonbaharla birlikte Kuzeybatı Pasifik’in kimliği demek olan yağmurlar başlıyor. Bu dönemde Portland’ı yaya gezenlerin bir şemsiye bulundurmaları kesinlikle öneriliyor.

Portland ‘da Gezilebilecek Yerler

Bir kentsel büyüme sınırı gibi kendini kabul ettiren doğaya uygun yerleşim sayesinde Portland, gezmesi çok kolay, bitişik bir kent biçiminde genişliyor. Diğer kentsel alanların aksine merkezden 32 km kadar uzaklaşınca şehir dışına da kolayca çıkmış oluyorsunuz.

Portland kabaca beş bölüme ayrılabilir; Kuzeybatı, Kuzey, Kuzeydoğu, Güneydoğu ve Güneybatı.

Kuzey ve Güney, Burnside caddesi ile birbirinden ayrılıyorken, Doğu ve Batı ise Willamette nehri ile beliriyor. Nehir Burnside’ın kuzeyinde bir dönüş yaparak sanki Kuzeybatı, Kuzey ve Kuzeydoğu bölümlerini de birbirinden ayırıp belirginleştiriyor.

Şehir merkezi yerleşimi güneybatı bölümüne doğru oluşmuş. Yüksek yapılar, iş merkezleri, oteller, şık restoran ve kafeler bu bölümde yoğunlaşıyor. Güneybatı bölüm sınırları içinde MAX hafif metro taşıması ve Tri-Met otobüs sistemi ücretsiz yolcu taşıyor. Willamette nehrini geçecek olursanız ücret ödemeniz gerekiyor.

En dikkat çekici özellik belki de geri dönüşüm ve benzeri çevre dostu uygulamalar Portland’da kültürün bir parçası olarak görülüyor. Ayrıca, bu tür sorunları çözmek için yaratıcı ve sıra dışı fikirler uygulanıyor. Örneğin, bir şehir otobanı düzenlenip parçalara ayrılarak ve Tom McCall Waterfront adıyla su parkına dönüştürülmüş. Öte yanda Portland Hafif Raylı sistemi 1980’lerin sonunda inşa edilmesine rağmen bütün ülke çapında beğeni topluyor.

Portland ‘da Kültür ve Eğlence

Burnside ve güneybatı 10 adresinde bulunan “Powell’s Books dünyanın en büyük bağımsız kitap satıcısı olarak tanınıyor. Kitapçının 3500 kategoride biriktirdiği yeni ve kullanılmış kitapların toplam sayısı bir milyonu aşıyor.

Portland Kuzeybatı bölümünde yer alan Çin Mahallesinin tam ortasında bulunan “Classical Chinese Garden”; gölet, çayevi ve birçok bahçesiyle ziyaretçilerine eşsiz bir göz zevki sunuyor. Dilerseniz kılavuz eşliğindeki turlara katılabiliyorsunuz.

Şehrin Kuzeybatı bölümünde bulunan Uluslararası Gül Test Bahçesi, ABD’nin en büyük gül yetiştirme alanı. Portland’ın güller şehri adıyla anılması biraz da bu bahçelerin tarihi değeri yüzünden. Yalnız güllerin değil değişik egzotik çiçek türlerinin koku ve yetiştirilmesinin denendiği bir nokta olarak hizmet vermiş bu nokta, bugün güzel kokular duymak için kesinlikle ziyaret edilmesi gereken bir nokta.

Portland ‘da Yeme İçme

Son yıllarda, şehrin ününe ün katan bir başka özelliği ise bira üreten küçük çaplı işletmeler. “Microbrewery” adıyla anılan bu üretim noktalarından Portland’da o kadar çok bulunuyor ki, kişi başına burası kadar üretim noktası düşen dünyanın herhangi bir başka şehir daha yok.

Kentin Güneydoğu bölümünde, Hawthorne Bulvarı boyunca uzayan Hawthorne bölgesi, Bohem ve alternatif yaşamın hüküm sürdüğü bir alan. Hippi döneminden kalmış vitrinleriyle klasik mağazalar, seçkin giyim noktaları olarak beliriyor burada. Vejetaryen restoranlar, açık mikrofon olanağı sunan bağımsız kafeler, el yapımı ürünler satan mağazalar görmeye değer bir karışım sunuyor.

Sanat galerileri her ayın ilk perşembe günlerinde serbest gezilere açılıyor. Geziler sırasında şarap ve peynir ikram edilmesi de bir gelenek olarak benimsenmiş.

Portland ‘da Alışveriş

Oregon eyaleti sınırları içinde, yiyecek içecek ve giyim kuşam gibi birçok üründen vergi alınmıyor. Portland da bu durum tümüyle geçerli.

Şehrin moda merkezi Pearl; Kuzeydoğu I-405, Burnside ve Park blokları arasında bulunuyor. Geçmişte terk edilmiş ve depolar bölgesi olarak kullanılan bu alan bugün, sanat galerileri, popüler alışveriş merkezleri, lüks ve yüksek bina yerleşimlerine ev sahipliği yapıyor.

Başka bir moda ve alışveriş alanı; kuzeybatı 21. ve 23 üzerinde bulunan ve kimi zaman “Nob Hill” adıyla anılan kent bölgesi. Alışveriş yanı sıra yemek yenecek yerler açısından sunduğu seçeneklerle öne çıkıyor.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,542BeğenenlerBeğen
16,119TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,678TakipçilerTakip Et
32,400AboneAbone Ol

Kaçırmayın