67.2 F
Los Angeles
1 Ekim 2023
AnasayfaHaberlerGezi-TatilLos Angeles Gezileri - 1 (Los Angeles Şehri)

Los Angeles Gezileri – 1 (Los Angeles Şehri)

Los Angeles Gezileri -1 Los Angeles Şehri. Los Angeles Gezi Rehberi’mizin ilk bölümü Los Angeles Şehri.

Los Angeles Şehri

Uzun yıllar Amerika’nın küçük ama şirin kasabalarında yaşadıktan sonra, Kaliforniya’nın Los Angeles şehrine gelir gelmez ilk isim etrafı dolaşmak oldu.

Aynen şekerleme dükkanına girmiş küçük bir çocuk gibi. Ya da Kaliforniya tabiriyle, Disneyland’a girmiş küçük bir çocuk gibi. Gezilerimi sizlerle de paylaşayım istedim.

Bilmeyenler için şu üç kavramı biraz açayım: Los Angeles şehri, Los Angeles ilçesi ve Los Angeles büyük alanı.

Los Angeles şehri gökdelenlerin olduğu, çoğunluğunu işyerlerinin oluşturduğu, Güney Kaliforniya bölgesinin en büyük şehri.

Los Angeles ilçesi ise, Güney Kaliforniya bölgesinde yaklaşık 81 semti içine alan bir yer. Bunların arasında Los Angeles, Santa Monica, Beverly Hills, Venice Beach, Hermosa Beach, Long Beach, Pasedena vs. şehirleri vardır. Televizyon ve film endüstrisinin çoğunlukta olduğu Burbank ve Ermenilerin çoğunlukta yaşadığı yer olan Glendale şehirleri de bu listeye dahildir.

Los Angeles büyük alanı ise beş büyük ilçeyi içine alır. Bu ilçeler: Los Angeles, Orange, San Bernandino, Riverside ve Ventura ilçeleri. Tüm ilçelerin nüfusu 2008 yılında onsekiz milyon olarak belirtilmiştir. Toplam alan 12,500 kilometrekaredir. Kıyaslamak için, İstanbul’un yüzölçümünün 5,500 kilometrekare ve bu alanda yaşayan insan sayısının 15 milyonu aşkın olduğunu belirteyim. Yani İstanbul’da kilometrekareye yaklaşık 2,800 kişi düşerken bu rakam Los Angeles alanında 1,500 kişi düşüyor. Düşünün artık Los Angeles alanının boyutlarını.

Los Angeles Sehir Merkezi

İş yerim Los Angeles alanının şirin ilçesi olan Whittier’da olunca yolum Los Angeles şehir merkezine çok düşmüyor, zaten düşmesini de istemiyorum açıkçası. Şehir merkezi, ya da benim taktığım diğer adıyla mini Mexico City, benim için sadece Staples Center spor salonunda izlediğim NBA basketbol maçlarından ve hemen yanındaki LA-Live denilen, Nokia tiyatrosunun bulunduğu yerden ibaret.

Kısaca Los Angeles şehri, yollara taşmış kıyafet tuhafiyeleri, dışarıya bangır bangır bağıran müzik dükkanları, ışıl ışıl parlayan altıncı dükkanları, ve ana dil olarak İspanyolca.

Hemen moralinizi bozmayayım. Eğer uçsuz bucaksız masmavi okyanus yerine devasa binaların arasında vakit geçirmek isterseniz, elbette güzel yerleri de var şehir merkezinin. Güzel bir mimariye ne dersiniz.

Sizi hemen Walt Disney Konser binasına davet edeyim. Grand Avenue üzerinde olan bu bina gerçekten görülmeye değer bir mimari eser. Meşhur mimar Frank Gehry tarafından tasarlamış bu güneş ışıklarında ışıl ışıl parlayan bina, 2,265 kişiye ev sahipliği yapabiliyor her bir konserde. Parlamasının sebebi de paslanmaz çelikten dış cephe kaplaması olması. Umarım birgün içeri girip ahşap kaplamalı ana koridorunda yürüme, ve güzel bir konser dinleme fırsatınız olur.

Los Angeles Walt Disney Konser Salonu

Walt Disney konser salonunun biraz batısında şehir merkezinin en büyük dans klübü olan Mayan yer alır. Hafta sonları dakikalarca sırada beklemeyi göze alırsanız eğlenceli bir yerdir. Bir odasında hip hop, diğer odasında latin şarkıları dinlersiniz. Turistlerin mekanı olan Roof Bar at the Standard Downtown ziyarete değebilir. Acıkırsanız size Broadway caddesi üzerindeki Clifton’s’i tavsiye ederim. Ev tarzı American yemeklerini bulabilirsiniz burda. Diğer önemli bir Klüb Edison’dur. Görmenizi tavsiye ederim. Ama mutlaka çok zarif giyinmelisiniz.

Noel’e yakın bir günde, Türkiye karlar altındayken güneşli bir Los Angeles’e mi geldiniz?  Hadi sizleri çiçeklerle karşılayayım. Çiçek semtine gitmeye ne dersiniz? Çiçek semti (Flower District) şehir merkezinden taş atımı uzaklıkta olup, çiçekle ilgili herşeyi bulabilirsiniz. Sokakları mis gibi çiçek kokar bu ABD’nin en büyük çiçek marketinin. Umarım sevdiklerinize bir çiçek almayı unutmadan ayrılmazsınız.

Birazda sizi ışıl ışıl parlayan metal çiçeklerin olduğu yere götüreyim: Los Angeles mücevher semti (Jewelry District). Yaklaşık 5,000 işyerinin olduğu bu yer ABD’nin en büyük mücevher satılan bölgesidir. Yıllık üç milyar dolarlık satış yapılır burda (Kaynak: Los Angeles Convention Center and Visitor’s Bureau). Bu bölge, 5. ve 8. caddeler arasında kalan Hill, Olive ve Broadway caddeleri üzerindedir.

Çiçeklerimizi aldık, ardından gözlerimi alan değerli taşları izledik, isterseniz birde giyim kuşam iştahımızı gidermek için Mahmutpaşa’ya, pardon Los Angeles moda semtine gidelim (Fashion District). Aslında Los Angeles Mahmutpaşa demek de yanlış olmazdı. Yaklaşık 700 şirketin olduğu bu bölge yılda üç milyon dolar cirosu olan bacasız bir sanayidir. Kuzeyde 7. cadde, güneyde Santa Monica çevre yolu, batıda Spring ve Main caddeleri, ve doğuda San Pedro caddesi kalır. Bilmem İstanbul Mahmutpaşa dururken buraya gitmek ister misiniz?

NBA maçlarını sever misiniz? Staples spor merkezi 110 ve 10 çevre yolunun kesişme noktasındadır. Pico ile Figueora caddeleri arasında kalır. Clippers ve Lakers basketbol takımları yanı sıra, Kings hokey takımına da ev sahipliği yapar. Herhalde anlamışsınızdır. Basketbol oynanan parkenin altı buz kaplıdır. Birgün hokey maçı varsa, ertesi gün basketbol maçı olur. Ayrıca çok büyük konserlere ev sahipliği yapar Staples Center. Hemen yayındaki devasa boyutlardaki Convention Center’da senenin oniki ayı çeşit çeşit konferanslar ve gösteriler yapılır. Güney Kalifornia İslam Merkezi bayram namazlarını da burda kılar her sene. Yaklaşık 5000 kişi katılır bayram namazına. Her sene Aralık ayında dünyanın en büyük araba fuarlarından birisi burda yapılır.

ABD’nin en meşhur okullarından  Güney Kaliforniya Üniversitesi (USC)’de şehir merkezi sınırları içinde kalır. Staples Center spor merkezine çok yakındır. Yaklaşık otuzbin öğrenciye ev sahipliği yapar. USC, onbir kez Amerikan Kolej Futbol şampiyonu olup tarihe geçmiştir. Kampüs içinde devasa Shrine tiyatro salonu bulunur. 1925 yılında Arap sermayesiyle yapılan Shrine tiyatrosu, günümüzde Grammy ödüllerine ev sahipliği yapmaktadır. USC’nin maskotu bize çok tanıdıktır: bir Troy savaşçısı. 1984 yılında Olimpiyatlara ev sahipliği yapan spor sahası Coliseum’da USC kampüsü içindedir. Üniversite parkı adı verilen alan içinde Bilim Müzesi, Exposititon park, Tabiat Müzesi, Kalifornia African-American Müzesi, Havacılık Müzesi ve bir gül bahçesi bulunur. USC kampüsü içinde bulunan Kebab Master’da Türk usulü kebabları tadabilirsiniz.

Hadi şimdi kendimizi 101 Hollywood çevre yoluna atıp Hollywood’a doğru yola çıkalım. Umarım gezilerimin ikinci bölümü (Hollywood ve çevresi) sizleri düş kırıklığına uğratmaz.

Los Angeles Staples Center

Bu yazı Mahmut Ekenel tarafından yazılmıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan “Los Angeles Gezi Rehberi” ‘nin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi “Los Angeles Gezi Rehberi” ‘nin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Ancak alıntılanan “Los Angeles Gezi Rehberi” ‘nin bir bölümü, alıntılanan bölüme aktif link verilerek kullanılabilir. Daha fazla bilgi için alaturka@alaturkaonline.com dan bize ulaşabilirsiniz.

İşte size 10 Günde Melekler Diyarı

LOS ANGELES GEZİLERİ -1 (Los Angeles Şehri)

LOS ANGELES GEZİLERİ -2 (Hollywood Çevresi)

LOS ANGELES GEZİLERİ -3 (Hollywood Caddesi)

LOS ANGELES GEZİLERİ -4 (Batı Hollywood)

LOS ANGELES GEZİLERİ -5 (Santa Monica)

LOS ANGELES GEZİLERİ -6 (Manhattan ve Hermosa Kumsalı)

LOS ANGELES GEZİLERİ -7 (Long Beach Şehri)

LOS ANGELES GEZİLERİ -8 (Huntington Kumsalı)

LOS ANGELES GEZİLERİ -9 (Newport ve Laguna Kumsalları, Disneyland)

LOS ANGELES GEZİLERİ -10 (Pasadena Şehri)

Los Angeles Gezi Rehberi

Los Angeles’ta REHBER’e mi ihtiyacınız var?

Los Angeles’ta Havaalanından karşılanmak mı istiyorsunuz?

Los Angeles’ta Otel Rezervasyonu mu yapmak istiyorsunuz?

Los Angeles’ta nereden araba kiralanır? 

Los Angeles’ta dil okulu mu arıyorsunuz?

Los Angeles’ta A’dan Z’ye bütün sorularınızın cevabı için hemen bize ulaşın..  alaturka@alaturkaonline.com

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,181BeğenenlerBeğen
16,003TakipçilerTakip Et
3,554TakipçilerTakip Et
7,660TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın