61.5 F
Los Angeles
5 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGezi-TatilNew York Şehir Rehberi

New York Şehir Rehberi

New York Sehir Rehberi

New York Şehir Rehberi. New York ‘ta Gezilebilecek Yerler, New York ‘ta Kültür ve Eğlence, New York ‘ta Yeme İçme, New York ‘ta Alışveriş.

New York Şehir Rehberi

New York Amerika Birleşik Devletleri’nin en popüler şehridir.

New York için ayrıca “Hiç uyumayan şehir” veya “Büyük Elma” da denmektedir. Şehir beş bölgeden oluşur. Bronx, Brooklyn, Manhattan, Queens ve Staten Adası olarak adlandırılan bu bölgelerin toplam nüfusu 8.4 milyondur.

2. Dünya Savaşı’ndan bu yana dünya finansal piyasalarının merkezi olan New York, ünlü ve etkili borsası ile finans kurumlarına da ev sahipliği yapmaktadır.

New York ‘ta Gezilebilecek Yerler

Amerika’nın en belirgin özelliklerinden olan ve insanda büyük merak uyandıran çok yönlülük, çok kültürlülük, moda gibi niteliklerin tamamını sadece New York’ta bir arada bulabilirsiniz.

Eğer New York’a ilk gelişinizse Empire State ve Chrysler binaları, Özgürlük Anıtı, Rockefeller Merkezi, Times Meydanı, Bronx Hayvanat Bahçesi, Staten Island Feribotu, Brooklyn Köprüsü ve diğer bütün ünlü yerleri mutlaka ziyaret etmelisiniz.

Daha önce New York’ta bulunduysanız daima keşfedilmeyi bekleyen bir mahalle, daha önce gitmediğiniz bir restoran, bir Broadway şovu, Blockbuster müzesi veya kaçırılmaması gereken kültürel ya da sportif bir aktivite mutlaka bulursunuz.

New York kent metrosu New York Şehri Transit Otoritesi tarafından işletilir. New York Transit Otoritesi Metropol Ulaşım Otoritesi’nin (MTA) bir üyesidir. Otobüs hatlarıyla beraber dünyanın en geniş ulaşım ağına sahip şehrin bildirilmiş 468 yolcu istasyonu bulunur. 656 mil (1056km) gelir getiren hat ve 842 mil gelir getirmeyen hat ile hizmet vermektedir. 3700 otobüsü, 714 mil uzunluğundaki metro hattı, 12.000 taksisi ve limuzini ve sayısız tali yolu ile New York’u dolaşmak bir meltem esintisi gibidir. Ayrıca feribotlar, helikopterler, bisikletler, Amtrak ve kısa mesafe raylı servisleri mevcuttur. New York adeta düz ve yürüyen bir şehirdir.

New York ‘ta Kültür ve Eğlence

Central Park

Bu park New York’un Manhattan Bölgesi yakınlarında büyük bir parktır (3.41km2, 4 km x 800m’lik bir dikdörtgen). Yıllık yaklaşık 25 milyon ziyaretçisiyle Birleşik Devletler’in en çok ziyaret edilen parkıdır. Sinema filmlerine ve TV programlarına konu olması onu dünyanın en ünlü şehir parklarından biri haline getirmiştir.

SoHo

Yaklaşık çeyrek mil karelik alanı ile içerisinde 250 sanat galerisi, 4 müze, yaklaşık 400 restoran ve 100 mağazayı bulundurmaktadır.

Greenwich Köyü

Burada her türlü mücevher, aksesuar, modayı belirleyen kıyafetler ve mevsimlik giysileri bulmanız mümkündür.

Harlem

Harlem’in Uptown bölümünde evler ve işler yeniden yapılandırılmaktadır. Harlem’in yeni Rönesans’ının merkezi 125. Cadde’dir. Yaklaşık 265.000 m2 büyüklüğünde bir perakende satış ve eğlence kompleksi olan Harlem USA, 125.Cadde ile Frederick Douglass Boulevard’ın kesiştiği noktada bulunmaktadır. Malcolm Shabaz Harlem Pazarı’nda Afrika elbiseleri, enstrümanları ve el işleri satılır.

Brooklyn

İskontolu fiyatlarla kadınlara özgü mevsimlik moda giyiminin satışının gerçekleştiği yaklaşık 9.300 m2 büyüklüğündeki Aaron’s, uğramanız gereken yerler arasındadır. 1941 yılından beri açık olan Kleinfeld, dünyanın en geniş Avrupa ve Amerika’ya özgü düğün ve gece elbiseleri koleksiyonuyla göze çarpar.

New York ‘ta Yeme İçme

New York bir oburun rüyalarında yaşattığı kentlerden biridir.

20.000 çeşit yiyecekle alternatifler neredeyse sınırsızdır. 50 yıl boyunca öğle yemeğinizi her gün farklı bir restoranda, sosisten jambona ve kaşarlı şinitzele kadar çok farklı lezzetleri tadarak yiyebilirsiniz.

New York çok sayıda kaliteli restorana sahiptir. Fransız, İtalyan, Çin dahil olmak üzere çok sayıda restoranıyla alternatifi bol bir şehir olan New York’tan bir restoran seçin ve eğlenmenize bakın.

New York ‘ta Alışveriş

New York alışveriş yapmak isteyenler için bir cennettir. Büyük mağazalar veya küçük butiklerde almak istediğiniz her şeyi bulmanız mümkündür. Dünyanın her köşesinden herhangi bir şeyi burada bulabilirsiniz.

Macy’s Herald Square, dünyanın en büyük mağazası, New York’un en ünlü perakende satış ikonlarındandır. Her yıl burada düzenlenen Şükran Günü Şöleni ile bilinmektedir.

Bloomie’s olarak bilinen Bloomingdale’s onlarca yıldır Pazar öğleden sonralarının “gör ve görün” mekanı özelliğini korumaktadır.

Saks Fifth Avenue, 1924 yılında açılmış olup Rockefeller Merkezi’nin karşı caddesinde bulunmaktadır. Zamanla en iyi bay ve bayan koleksiyonları, spor giysileri, ayakkabılar, aksesuarlar, kozmetik ürünleri, güzel kokular, mücevher satılan ve 62 mağazadan oluşan bir yer halini almıştır.

Fifth Avenue
Birçok ziyaretçi için Fifth Avenue 50. caddeden 59. caddeye kadar yayılan en çok görülmesi gereken alışveriş yeridir. Pahalı butiklerle dolu bu yerde üst düzey butikler, çok iyi bilinen alışveriş zincirleri ve yerler bulunur.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,542BeğenenlerBeğen
16,119TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,678TakipçilerTakip Et
32,400AboneAbone Ol

Kaçırmayın