61.5 F
Los Angeles
5 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerGezi-TatilLos Angeles Şehir Rehberi

Los Angeles Şehir Rehberi

Los Angeles Sehir RehberiLos Angeles Şehir Rehberi. Los Angeles ‘ta Gezilebilecek Yerler, Los Angeles ‘ta Kültür ve Eğlence, Los Angeles ‘ta Yeme İçme, Los Angeles ‘ta Alışveriş.

Los Angeles Şehir Rehberi

Güney Kaliforniya’da Pasifik Okyanusu boyunca uzanan Los Angeles, kentsel bir yayılım gösterir.

Kaliforniya Eyaleti’nin bir kenti olan Los Angeles, Birleşik Devletler’in en kalabalık 2. kentidir.

Melekler Şehri olarak anılan Los Angeles, rüyalar üzerine inşa edilmiş bir kenttir.

Los Angeles, Hollywood Şöhretler Kaldırımı ( Hollywood Walk of Fame) ile ışıltılı Hollywood rüyası, su fiskiyeleriyle insanı hayran bırakan park ve bahçeler rüyası, Beverly Hills ve Bel Air’deki gösteriş rüyası, Santa Monica ve Malibu’daki benzersiz plajlar rüyası, Disneyland fantazi dünyasının yaşattığı rüya ve her yönüyle dünya standartlarının üzerindeki kaliteli ve canlı yaşam rüyasından meydana gelen bir kenttir. Los Angeles Dünyanın Eğlence Başkenti’dir. Bu durum, Hollywood bölgesinin ve kentteki eğlence mozaiğinin doğal bir sonucudur.

Los Angeles ‘ta Gezilebilecek Yerler

Ülkenin batısında yer alan Los Angeles, Amerikan rüyasının doğuşunu simgeler. Her yıl milyonlarca insan Los Angeles’ın dünyaca ünlü plajlarını, ünlü tarihi eserlerini, eğlence yerlerini, sıra dışı müzelerini, muhteşem park ve bahçelerini görmek ve dünya çapında ün sahibi film starlarının ayak bastığı yerlerden geçmek için bu kente akın eder.

Kent merkezinin kuzeydoğusunun batısında yer alan Hollywood semti, tüm dünyada Amerikan film ve televizyon endüstrisi olarak bilinir. Sinema endüstrisinin tarihi merkezi Hollywood Bulvarı, kent için önemli tarihi eserlere ve müzelere ev sahipliği yapar.

Ünlü Şöhretler Kaldırımı (the Walk of Fame), 2.500 şöhretin onurlandırıldığı ve saygıyla anıldığı yerdir.

Hollywood Universal Stüdyoları (Universal Studios Hollywood), dünyadaki en büyük film stüdyosu ve eğlence parkıdır. Kentteki en önemli turistik değerlerden biridir.

Anaheim’de bulunan Disneyland Eğlence Parkı, dünyanın en iyi eğlence parklarındandır. Adventureland, Frontierland, Fantasyland, Tomorrowland, New Orleans Square, Mickey’s Toontown and Critter Country ve High-sugar fun olmak üzere yedi bölümden oluşur.

Kent merkezinde yer alan Los Angeles Sanat Müzesi (Los Angeles County Museum of Art), ülkenin en iyi sanat müzelerinden biridir. Bu müzenin zengin koleksiyonunda dünyanın dört bir yanından heykeller, sanat çalışmaları ve fotoğraflar bulunur.

17 km2’lik Griffith Parkı, Los Feliz ilçesinde yer alan büyük bir halk parkıdır. Burada çok sayıda tarihi eser ve eğlence alanı bulacaksınız. Elsian Parkı, kentin diğer önemli parklarından biridir. Adını Los Angeles’ın bir ilçesinden alan Elsian, kentin en eski parkıdır.

Los Angeles ‘ta Kültür ve Eğlence

Dünyanın Eğlence Başkenti, sahne sanatları ve gece hayatı ile insanın başını döndürür. Birbirine benzemeyen ve her biri bir kenti andıran semtler, plaj kültürü, Los Angeles’ı dünya eğlencesinin merkezi yapmıştır.

Los Angeles, dünyanın en önemli sinema ve film merkezidir. Her yıl milyonlarca insan, Şöhretler Kaldırımı gibi film sektörüyle ilgili önemli yerleri görmek için Hollywood’a akın eder. Binlerce starın anısının yaşatıldığı Şöhretler Kaldırımı, Hollywood Bulvarı boyunca uzanır. Grauman Hollywood Bulvarı’nda yer alan Çin Tiyatrosu, ünlü bir sahne sanatları merkezidir. Tiyatronun dış avlusunda duran çimento bloklar, birçok Hollywood starının el yazısını, ayak izlerini ve imzasını taşır.

Walt Disney Konser Salonu’nda sahne alan Los Angeles Filarmoni Orkestrası, dünyanın en iyi orkestralarındandır. Dorothy Chandler Pavilion’nda bulunan Los Angeles Operası, görkemli opera örneklerinden biridir. Highland Avenue’da yer alan Hollywood Bowl, açık hava yaz mekanıdır. Los Angeles Filarmonik konserleri, caz ve pop sanatçılarının ortaya koyduğu performanslar, burayı bir müzik mabedine dönüştürür.

Şehir merkezinde yer alan Sahne Sanatları Merkezi, dört tiyatroyu bünyesinde barındıran bir müzik merkezidir. Çoğu sahne sanatları performansları bu muhteşem komplekste sahnelenir. Bu merkezde bulunan Ahmanson Tiyatrosu, büyük çapta klasik müzik örneklerinin sunulduğu bir yerdir.

Los Angeles Panayırı (LA County Fair; Eylül), dünyanın en büyük panayırlarındandır. Müzik, at yarışları, yerel mutfaktan lezzetli örnekler ve daha birçok aktiviteye sahne olan bir organizasyondan bahsediyoruz. AFI-LA Festivali (Kasım), dünyanın en büyük film festivallerinden biridir. Coachella Vadisi Müzik Festivali (Nisan-Mayıs), en son müzik tarzlarının çalındığı bir etkinliktir.

Dünya eğlencesine başkentlik yapan bir kentte gece hayatının nasıl yaşandığını tahmin etmeniz zor olmasa gerek. Gece kulüpleri, tasarım barları, kabareler, canlı müzik mekanları, ağır metal, rock, caz ve blues müzik tarzlarının inlettiği müzik mabedleri, komedi kulüpleri ve dünya tiyatrosuna öncülük eden sahne sanatları merkezleri, sanki insanları eğlence sarhoşu yapmak için kurulmuş bu kentin her tarafında hizmet vermektedir.

Plaj eğlenceleri, Los Angeles eğlence hayatının mihenk taşlarındandır. Kentin, Pasifik Okyanusu boyunca uzanan 120 km2’lik bir sahili vardır. Santa Monica, Venice ve Manhattan plajları, kentin en popüler plajlarıdır. Zuma ve batıya doğru uzanan plajlar, aileler için ideal yerlerdir.

Los Angeles ‘ta Yeme İçme

Los Angeles mutfağı, kentin eğlence yaşamının vazgeçilmez parçalarından biridir. Kozmopolit bir mutfak kültürüne sahip olan Los Angeles, bulundurduğu sayısız lezzet türüyle ülkenin batı kıyısının en büyük mutfağına sahiptir. Aklınıza gelebilecek tüm kategorilerden restoranların ve diğer mekanların sunmuş olduğu her türlü yerel, ulusal ve uluslararası lezzetler, baş döndürücü özelliktedir. Zengin bir lezzet menüsüne sahip Los Angeles lezzetler dünyası, midesine düşkün olanların kesinlikle kaçırmayacakları bir kenttir. Los Angeles’ın üzüm bağlarından üretilen şarabı tatmadan kentten ayrılmamalısınız.

Kent merkezi Los Angeles mutfağının kozmopolit yönünü yansıtırken, Hollywood’un batı bölümü (özellikle ünlü Sunset Strip), parti restoranlarıyla doludur.

Los Angeles ‘ta Alışveriş

Yıldızlar dünyası Los Angeles, modaya uygun ve zevkli alışveriş merkezleri, özel butikler ve büyük mağazalarla doludur. Kentin her tarafına yayılan alışveriş merkezleri ve dükkanların yanı sıra Los Angeles, farklı kültürlere sahip semtlerin bir yansıması olarak çok sayıda etnik alışveriş merkezine ev sahipliği yapar. Chinatown, Little India, Olviera Caddesi, Koreatown ve Japantown, bu tür yerlere birkaç örnektir.

Martel ve La Brea caddeleri arasında yer alan ve kentteki alışveriş merkezlerinin merkezi Beverly Bulvarı, zengin dükkanlarıyla dikkatleri çeken Golden Triangle, Los Feliz Caddeleri, tasarım butikleriyle ünlü Prada Epicentorare, kentin en önemli alışveriş caddelerindendir.

Los Angeles’ın çiftçi pazarları (the farmer’s markets), taze ve organik ürünlerin satıldığı popüler yerlerdir. Hollywood pazarı ve Santa Monica pazarı, bu tür yerlere en iyi örneklerdir.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,542BeğenenlerBeğen
16,119TakipçilerTakip Et
3,523TakipçilerTakip Et
7,678TakipçilerTakip Et
32,400AboneAbone Ol

Kaçırmayın