62.3 F
Los Angeles
1 Ekim 2023
AnasayfaHaberlerGezi-TatilLos Angeles Gezileri - 10 (Pasadena Şehri)

Los Angeles Gezileri – 10 (Pasadena Şehri)

Los Angeles Gezileri – 10 Pasadena Şehri. Los Angeles Gezi Rehberi’mizin onuncu bölümü Pasadena Şehri.

Pasadena Şehri

Umarım son dokuz haftadır yaptığımız gezilerden çok yorulmamışsınızdır çünkü henüz gezimiz bitmedi.

Ama umarım açıkmısınızdır çünkü Los Angeles büyük alanının çok şirin bir kasabası olan Pasadena’da sizleri güzel bir İtalyan yemeğine götüreceğim. Buraya ulaşmak için 110 çevre yolunu alalım ve kuzeye doğru yol alalım. Pasadena, San Gabriel Vadisi içindeki en büyük şehir olup, güzel lokantalar ve sanat merkezleriyle doludur.

Pasadena isminin hikayesi çok ilginçtir. Buranın yerlileri Tongva Kızılderili kabilesinin Hahamog-na kolu insanlarıdır. Kaliforniya’nın Meksika hakimiyetinden ayrılmasından sonra buranın yerlileri, kasabalarına posta ofisinin açılabilmesi için kendilerine yeni bir isim seçmek zorunda burakılırlar.

Dört isim teklif edilir Kızılderili halk tarafından: vadinin anahtarı, vadinin tacı, vadinin tepesi, vadinin vadisi. Teklif edilen bütün isimler yerli dilde “vadinin” manasına gelen Pa-sa-de-na ile biter. Seçilen isim sonraları kısalır ve sadece Pasadena olarak kalır.

Pasadene Sehri

Pasadena’nın en meşhur yeri Colorado caddesi üzerindeki Old-town Pasadena olarak bilinen yerdir. Old-town Pasadena Fair Oaks ile Colorado caddeleri kesişimi etrafıdır. Burda çok sayıda lokanta, alışveriş merkezi ve dans klübü bulursunuz. Bu cadde, yürüyüş ve alışveriş yapmak, ya da eğlenmek isteyen insanlarla dolar taşar hergün. En güzel lokantalar arasında Cheesecake Factory, Mi Piace, Louise’s Trattoria, Isabella, Malagueta, Rusels, Equator, Bella Italia, Barney’s, All Indian, Haidar Babba ve Akbar bulunur. Bunlardan bir kısmı etnik yemekler yiyebileceğiz lokantalardır; çok güzel bir Hindistan, Meksika, Lübnan, Thai, Afgan ya da İran yemeği tadabilirsiniz.

Gece hayatıda çok güzeldir Old-town Pasadena’nın. En büyük dans klübü olan Monage üç katlıdır ve yüzlerce genci ağırlar dans pistinde her haftasonu. Eğer arkadaşlarınızla buluşup güzel bir sohbetle eğlenmek isterseniz Bar Celona, Moose McGillycuddy’s, Union Cattle ve 35’er tam size göredir. Eğer komedi tiyatrosu ilginizi seçerse imdadınıza The Ice House Comedy Club yetişir. Küçük bir fiyata çok ünlü isimlerin stand-up gösterilerini ya da sizleri kahkahalara boğacak skeçlerini izleyebilirsiniz. Bu tiyatro, Melrose üzerindeki Groundlings kadar meşhurdur. Meşhur tiyatrolardan biri olan Pasadena Playhouse’da burdadır.

Pasadena’da aynı zamanda çok güzel sanat evleriyle karşılaşırsınız. Bunlar arasında en bilinenleri Brenart Cafe, Galerie Gabrie, Hollis Gallery ve Segil Fine Art Source’dur. Müzeler arasında The Huntington Library Art Collections and Botanical Gardens, Norton Şamon Müzesi ve Pasadena Museum of History bulunur.

Amerikanın en meşhur teknik üniversitelerinden biri olan California Institute of Technology (Caltech) Pasadena’dadır. Daha çok tabiat bilimleri ve mühendislik üzerine eğitim verir. 1891 yılında kurulan Caltech, sadece 2,000 öğrenciye ev sahipliği yapsada, şöhreti dünyaca duyulmuştur. Caltech aynı zamanda NASA’nın bazı laboratuvarlarına ev sahipliği yapar. Bugüne kadar Caltech bünyesinden 31 Nobel ödülü çıkmıştır.

Rose Parade Gullerin Festivali Los Angeles

Roses Parade

Pasadena’da yer alan en meşhur olaylardan biri Roses Parade’dir (Güller geçit töreni). Roses Parade 1890 yılından beri süregelen bir gelenektir.

Her yıl 1 Ocak gününde yapılır ve yaklaşık 3 saat sürer. Yalnız 1 Ocak Pazar gününe denk gelirse 2 Ocak gününe ertelenir. Bu festivalin kurulma amacı Pasadena ve çevresine insan yerleşimini teşvik etmek içinmiş.

Ocak ayında ABD’de çoğu yer buz ve kar ile kaplıyken, Pasadena ve çevresinde güllerin ve çiçeklerin açmış olmasını, havanın çok ılıman olmasını Amerikalılara göstermek ve turizmi geliştirmekmiş amaçları.

Roses Parade’de yüzlerce araba güllerle süslenip insanların karşısına çıkar. Roses Parade kuralı gereği arabaların yüzeyinin her bir santimetre karesi güller, çiçekler, gül yaprağı veya dalı ile kaplanmak zorundadır. Ortaya inanılmaz güzellikte gösteri arabaları çıkar. Şehirler, organizasyonlar, ticari şirketler bu arabalarla reklamlarını yaparlar. Her sene yaklaşık bir milyon kişi geçiş törenini izler. İnsanlar cadde kenarında yer kapabilmek için bir gün önce gidip yol kenarında kamp kurarlar, cadde üzerinde uyku tulumları içinde uyurlar. Geçiş törenleri tüm ABD’ye canlı yayınlanır. Son yıllarda güllerle süslü arabaların yanı sıra okul bando takımlarına ve diğer ilginç gösterilere yer verilmeye de başlanmıştır. Örneğin 2007 yılında Star Wars filminden esinlenerek kurulan ordu geçit töreninde yer almış, sırtına roket yerleştiren bir şahısta uçarak insanları eğlendirmişlerdir. Törenler bittikten sonra bütün arabalar Victory parkında ziyarete açılır.

Gul Festivali Pasadena

Roses Parade ilerleyen yıllarda çok önem kazanınca, organizasyon komitesi bir de futbol müsabakası ekler 1902 yılında. Adına Rose Bowl denir.

Rose Bowl her sene yılın ilk günü yapılır. İlk maç Stanford Üniversitesi ve Michigan Üniversitesi arasında oynanmıştır. Bu turnuva ABD’nin en eski futbol turnuvasıdır; öyle olunca “turnuvaların büyükbabası” unvanını almıştır. İlerleyen yıllarda turnuva çok fazla seyirci çekmeye başlayınca, 1923 yılında yeni bir stadyum eklenir. Stadyumun kapasitesi 92,000 kişidir. Mimar Myron Hunt tarafından tasarlanmıştır. Rose Bowl’un yanı sıra, bu stadyum UCLA futbol takımına ev sahipliği de yapmaktadır. Aynı zamanda 1984 Yaz Olimpiyatlarına, 1994 FIFA erkekler futbol şampiyonasına ve 1999 FIFA bayanlar futbol şampiyonasına ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca tarihinde beş kez Süper Bowl turnuvasına şahitlik etmiştir.

Rose Bowl Amerikan Futbolu

Pasadena’daki yolculuğumuza son verelim. Gezimizi bitirmeden önce Getty müzesinden bahsedim biraz.

Gety Müzesi

Getty müzesi 405 çevre yolunun hemen yanında, Brentwood semtindeki büyük bir tepe üzerine kurulmuştur. Mimar Richard Meier tarafından tasarlanan Getty Müzesi, 1997 senesinde halka açılmış ve 1.2 milyar dolara malolmuştur. Müzeyi gezmek ücretsizdir.

Gety Müzesi J. Paul Getty Trust tarafından işletilmektedir. Müzede sayısız sanat eseri bulunur. Bu eserlerin çoğu tablolar, fotoğraflar, Avrupa’dan gelen tarihi eşyalar ve heykellerden oluşur. Beş adet galeri vardır: North, East, South, West ve Changing Exhibit.

North (Kuzey) galerisi en eski eserlere ev sahipliği yaparken, West (Batı) galerisinde en yeni eserler bulunur. Müzenin ilk katında ışığa duyarlı olan eserler sergilenir. Tepenin üstüne kadar özel arabaların çıkmasına izin verilmediği için arabanızı tepenin yamacına park edip, yukarıya kadar çıkan treni almak gerekir.

Bu tren aynı zamanda yatay asansör adı ile de anılır. Getty Müzesinin önündeki bahçe mimar Rober Irwin tarafından tasarlanmıştır. İçinde onlarca çeşit bitki bulunur. Müzeyi gezmek için turlar yoktur ama girişte kiralayacağınız walkman size yardımcı olacaktır.

Detayını öğrenmek istediğiniz sanat eserinin numarasını walkman’e girmeniz yeterlidir.

Havanın açık olduğu günlerde, batıda Malibu ve okyanusa, doğuda ise Los Angeles’e bakmaya doyum olmaz. Bir köşede oturup saatlerce manzarayı izleyen insanlara rastlarsınız burda. Getty Müzesi gerçekten görmeye değer yerlerden biridir.

Getty Muzesi Los Angeles

On bölümden oluşan Los Angeles büyük alanı gezimize burda son veriyorum.

Umarım yazılarım gezi planlarınızı yapmanıza yardımcı olur ve umarım gezinizden memnun kalırsınız. Los Angeles büyük alanının büyüklüğünü sanırım anladınız artık. Eğer güzel bir plan yaparsanız, bütün bu yerleri bir hafta içinde gezebilirsiniz.

Unutmadan hatırlatayım, iş saati başlangıcında ve bitişinde Çevre yollarını almazsanız, ya da planlarınızı yoğun trafik akışına ters yönde yaparsanız çok zaman kazanırsınız. Hiçbir kültür değeri almadığı iddia edilen bu şehrin kendine has kültürünün tadını alınca, eminim uzun yıllar unutamayacak, ve defalarca gelmek isteyeceksinizdir.

Bu yazı Mahmut Ekenel tarafından yazılmıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan “Los Angeles Gezi Rehberi” ‘nin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi “Los Angeles Gezi Rehberi” ‘nin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Ancak alıntılanan “Los Angeles Gezi Rehberi” ‘nin bir bölümü, alıntılanan bölüme aktif link verilerek kullanılabilir. Daha fazla bilgi için alaturka@alaturkaonline.com dan bize ulaşabilirsiniz.

İşte size 10 Günde Melekler Diyarı

LOS ANGELES GEZİLERİ -1 (Los Angeles Şehri)

LOS ANGELES GEZİLERİ -2 (Hollywood Çevresi)

LOS ANGELES GEZİLERİ -3 (Hollywood Caddesi)

LOS ANGELES GEZİLERİ -4 (Batı Hollywood)

LOS ANGELES GEZİLERİ -5 (Santa Monica)

LOS ANGELES GEZİLERİ -6 (Manhattan ve Hermosa Kumsalı)

LOS ANGELES GEZİLERİ -7 (Long Beach Şehri)

LOS ANGELES GEZİLERİ -8 (Huntington Kumsalı)

LOS ANGELES GEZİLERİ -9 (Newport ve Laguna Kumsalları, Disneyland)

LOS ANGELES GEZİLERİ -10 (Pasadena Şehri)

Los Angeles’ta REHBER’e mi ihtiyacınız var?

Los Angeles’ta Havaalanından karşılanmak mı istiyorsunuz?

Los Angeles’ta Otel Rezervasyonu mu yapmak istiyorsunuz?

Los Angeles’ta nereden araba kiralanır? 

Los Angeles’ta dil okulu mu arıyorsunuz?

Los Angeles’ta A’dan Z’ye bütün sorularınızın cevabı için hemen bize ulaşın..  alaturka@alaturkaonline.com

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,182BeğenenlerBeğen
16,003TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın