67.2 F
Los Angeles
1 Ekim 2023
AnasayfaHaberlerGezi-TatilLos Angeles Gezileri - 9 (Newport ve Laguna Kumsalları, Disneyland)

Los Angeles Gezileri – 9 (Newport ve Laguna Kumsalları, Disneyland)

Los Angeles Gezileri – 9 Newport ve Laguna Kumsalları, Disneyland. Los Angeles Gezi Rehberi’mizin dokuzuncu bölümü Newport ve Laguna Kumsalları, Disneyland.

Newport ve Laguna Kumsalları, Disneyland

Huntington Kumsalından ayrılıp, PCH (Highway 1) yolundan güneye doğru inmeye devam edelim ve Portakal ilçesinin (OC) diğer iki meşhur sahil kasabalarını ziyaret edelim.

İlk önce Newport Kumsalına uğrayalım. Newport Kumsalının en güzel yerlerinden biri Balboa Yarımadası, diğeride Corona Del Mar’dır. Ayrıca Cove Eyalet parkı da Newport Kumsalı içinde kalır. Newport Kumsalından Los Angeles alanının en büyük adası olan Catalina adasının en büyük şehri olan Avalon’a günlük feribot seferlerini bulabilirsiniz. Balboa yarımadasında küçük bir eğlence parkıda bulunur. Newport Aquatic merkezi kayaking ve kano yapmak için çok ideal bir yerdir; hatta olimpiyat sporcuları burda antremanlarını yaparlar.

PCH’ten yolumuza devam edelim ve Portakal ilçesinin en güneyindeki şirin bir sahil kasabasına ulaşalım. Laguna kumsalı çok meşhur bir sahil kasabasıdır. MTV’de yayınlanan meşhur Laguna Kumsalı dizisinin çekildiği yerdir. Laguna kumsalı kasabasında sayısız sanat evi ve galerisi vardır. Son derece göz alıcı sanat eserlerine burda bakabilir, hatta satın alabilirsiniz. Aynı zamanda Laguna tepeleri bisiklete binmek veya yürüyüş yapmak için çok ideal yerlerdir. Eğer yolunuz düşerse GG’s Türk Lokantasına mutlaka uğrayın; Cumartesi akşamları canlı Türk müziği eşliğinde Türk kebablarının tadına bakın.

Newport Laguna Kumsallari

Artık 5 no’lu çevre yolunu alıp kuzeybatıya doğru çıkmaya, Los Angeles’e doğru geri dönmeye başlayalım. İlk önce Disneyland eğlence parkına gidelim.

Disneyland, Portakal ilçesinin (OC) Anaheim semtindedir. Disneyland bir eğlence merkezi olup, alan olarak Manhattan adasının iki misli büyüklüğündedir. Disneyland şehrinde yüzlerce alışveriş dükkanı, oteller ve sinema bulunur. Disneyland 1955 yılında açılmıştır ve 2005 yılında 50. yıldönümünü büyük şölenlerle kutlamıştır. Park, Walt Disney şirketi tarafından kurulmuştur. Parkın içinde birçok eğlence bölgesi vardır. Bunlardan bazıları 20. yüzyıl Ortabatı kasabası (Midwest town), Orman maceraları (Jungle adventures), Fantasyland, Frontierland ve Tomorrowland. Parkın etrafında sürekli dolaşan tren seferleri de vardır. Disneyland, 2001 yılında ilk parkın yanına bir de Kaliforniya Macera Parkı eklemiştir.

Disneyland Gezisi

Disneyland açıldığı ilk gün büyük bir macera yaşamıştır. Haziranın 18’inde açılan Disneyland, beklediğinden çok ama çok fazla ziyaretçi ile karşılaşır. Ziyaretçiler sabah saat ikide gibi sıraya girerler. Yollar kapanır, trafik kitlenir. Hava sıcaklığı yaklaşık 40 derecedir. Ziyaretçiler bütün şu çeşmeleri ve içecek reyonları önünde uzun kuyruklar oluştururlar. Bir gün önce dökülen asphalt çok yumuşadığı için birçok ziyaretçi yüksek ökçeli ayakkabısını orda bırakır ve evine döner.

Açılışta televizyondan olayı naklen yayınlayan ismi sonraları bütün dünya duyacaktır: Ronald Reagan. İlk gün meydana gelen gaz sızıntısı parkın erkenden kapanmasına sebep olur. Bu yüzden ilk açılış gününe kara pazar ismi verilmiştir.

Girişte ilk önce Main caddesi karşınıza çıkar. Walt Disney burasını doğup büyüdüğü Missouri eyalatının Marceline kasabasından aldığı ilhamla tasarlamıştır. Main caddesi sonunda meşhur Walt Disney ve Mickey Fare heykelleri vardır. Hemen hemen her gün Main caddesi üzerinde bir geçiş töreni yapılır; bu törene meşhur sinema ve çizgi film kahramanları katılır. Parkın tam ortaşýnda uyuyan güzel sarayı mevcuttur.

Burdaki binalar 3/4 ölçekli yapılmıştır, yani gerçek boyutlarından küçüktür. Adventureland, çok uzaklarda bir yerde olan tropic bir yer olarak tasarlanmıştır. İçinde Indiana Jones macerası ve Tarzan’ın evi mevcuttur. New Orleans merkezinde perili eve rastlarsınız. Ayrıca meşhur film Karayip Korsanları’nı da ziyaret edebilirsiniz. Frontierland içinde Pinewood Indians band of anımatronic Native Americans, Big Thunder Mountain Railroad, Mark Twain Riverboat ve Sailing Ship Columbia bulunur. Fantasyland içinde çeşitli roller coaster’lar bulunur, bunlardan biri King Arthur Carrousel’dir. Tomorrowland içinde Rocket to the Moon, Space Mountain, Star Tours, ve Büzz Lightyear Astro Blaşters bulabilirsiniz. Ayrıca Disneyland’da hergün hava-i fişek gösterileri yapılır.

Disneyland’tan Miki Fare’ye hoşçakal diyerek ayrılalım. Yola çıkmadan Anaheim semtinde bulunan Türk Lokantası Döner G’ye uğrayalım ve lezzetli bir döner yiyelim. Sonra 5. çevre yolu (5 Freeway) üzerinden kuzeybatı istikametine doğru yolculuğumuza devam edelim. Beach Blvd (Highway 39) ayrımından güneye dönelim ve Knott’s Berry Farm eğlence parkını ziyaret edelim. Knott’s Berry Farm aslında, 1995 yılında satılana kadar, reçel ve meyve özü üreten bir aile şirketidir Ama daha sonra işleri büyütüp Knott’s Berry Farm eğlence parkını açmışlardır. Maskotu meşhur Snoopy köpeğidir.

Knotts Berry Farm Eglence Parki

Açılış hikayesi çok ilginçtir. Bay Walt Knott, bahçesinin köşesine 1934 yılında bir lokanta açar. Daha sonraki yıllarda Highway 39 çok büyük bir güzergah haline gelince ve lokanta ünlenince sıra bekleyen müşteri sayısı çoğalır. İnsanlar saatlerce sıra beklerler. Sıra bekleyenleri eğlendirmek için Bay Knott lokantanın yanındaki bahçesinin içine 1940 yılında bir hayalet kasaba inşaa eder. İçine altın arama madeni ve birde tren yolu ekler. Her yıl yeni eklemelerle bu hayalet kasaba büyür ve eğlence parkı haline gelir. 1968 yılında çiftliğini tel örgü ile çevreleyip, resmi olarak açılış yapar.

Şu anda park çok popüler bir yerdir. İçinde onlarca roller coaster vardır. Park altı bölüme ayrılmıştır: Camp Snoopy, Ghost Town, Indian Trails, Fiesta Village, The Boardwalk, ve Wild Water Wilderness.

Ayrıca park dışında California Marketplace isimli alışveriş merkezi vardır. Bu merkez içinde ilk açılan lokanta hala durmaktadır; ve hala önünde uzun sıralar oluşur. İçindeki hayalet kasabası, Kaliforniaya’nın Barstow şehri yakınlarındaki gerçek hayalet kasabasından esinlenerek inşaa edilmiştir.

Bay Knott, yıllar sonra bu gerçek hayalet-kasabayı tamamen onarıp milli park haline getirmiştir. Las Vegas’a doğru yolculuk yaparsanız uğrayabilirsiniz. Knott’s Berry Farm içindeki Camp Snoopy gençleri eğlendirmeye bire birdir. Wild Water Wilderness sizlere oyulmuş ahşap bir kütük içinde şu kanallarında yolculuk yaptırır. Indian Trails içinde gerçek kızılderili çadırlarını ve kızılderililerin yaşam tarzlarını görürsünüz. Eğlence parkına daha sonra şu parkıda eklenmiştir. Burda çeşit çeşit şu eğlencelerine rastlarsınız. Şu dolu kaydıraklardan kayarsınız. Dalga üreten havuzda serinlersiniz. İsterseniz kafanızdan aşağı büyük bir kova suda dökülebilir serinlemek için, tabiki bu kovanın çapı iki metredir. Yada bütün parkı çevreleyen küçük bir nehir içinde, üzerine uzanacağınız şu yatağında gezinebilirsiniz. Ya da büyük bir huni’nin içine düşebilirsiniz. Şu parkı çok eğlencelidir.

Los Angeles Su Parki

Son yazımızda sizleri kuzey batıya, tekrar Los Angeles ilçesine götüreceğim ve Pasadena kasabasını gezeceğiz. Daha sonrada sizleri Getty müzesine götüreceğim. Biliyorum çok yoruldunuz; ama sabır edin biraz daha, eminim gezinizden çok memnun kalacaksınız.

Bu yazı Mahmut Ekenel tarafından yazılmıştır.

Yasal Uyarı: Yayınlanan “Los Angeles Gezi Rehberi” ‘nin tüm hakları saklıdır. Kaynak gösterilse dahi “Los Angeles Gezi Rehberi” ‘nin tamamı özel izin alınmadan kullanılamaz.

Ancak alıntılanan “Los Angeles Gezi Rehberi” ‘nin bir bölümü, alıntılanan bölüme aktif link verilerek kullanılabilir. Daha fazla bilgi için alaturka@alaturkaonline.com dan bize ulaşabilirsiniz.

İşte size 10 Günde Melekler Diyarı

LOS ANGELES GEZİLERİ -1 (Los Angeles Şehri)

LOS ANGELES GEZİLERİ -2 (Hollywood Çevresi)

LOS ANGELES GEZİLERİ -3 (Hollywood Caddesi)

LOS ANGELES GEZİLERİ -4 (Batı Hollywood)

LOS ANGELES GEZİLERİ -5 (Santa Monica)

LOS ANGELES GEZİLERİ -6 (Manhattan ve Hermosa Kumsalı)

LOS ANGELES GEZİLERİ -7 (Long Beach Şehri)

LOS ANGELES GEZİLERİ -8 (Huntington Kumsalı)

LOS ANGELES GEZİLERİ -9 (Newport ve Laguna Kumsalları, Disneyland)

LOS ANGELES GEZİLERİ -10 (Pasadena Şehri)

Los Angeles’ta REHBER’e mi ihtiyacınız var?

Los Angeles’ta Havaalanından karşılanmak mı istiyorsunuz?

Los Angeles’ta Otel Rezervasyonu mu yapmak istiyorsunuz?

Los Angeles’ta nereden araba kiralanır? 

Los Angeles’ta dil okulu mu arıyorsunuz?

Los Angeles’ta A’dan Z’ye bütün sorularınızın cevabı için hemen bize ulaşın..  alaturka@alaturkaonline.com

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,181BeğenenlerBeğen
16,003TakipçilerTakip Et
3,554TakipçilerTakip Et
7,660TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın