59.5 F
Los Angeles
9 Haziran 2023
AnasayfaAmerikaTürk Toplumu Yerel Haberler1. Türk Kültürü Mirası Ayı Eylül Ayında Washington'da Kutlanıyor

1. Türk Kültürü Mirası Ayı Eylül Ayında Washington’da Kutlanıyor

turkish festival -washington dc

1. Türk Kültürü Mirası Ayı Eylül Ayında Washington’da Kutlanıyor. ABD’nin başkenti bu sonbahar birbirinden renkli etkinliklerle Türk sanat ve kültürünün tadına varacak.

1. Türk Kültürü Mirası Ayı Eylül Ayında Washington’da Kutlanıyor

Washington, DC (27 Ağustos 2012) – Washington Türk Amerikan Derneği (ATA-DC), geleneksel Washington Türk Festivali’nin 10. yıl kutlamaları çerçevesinde önümüzdeki Eylül ayında ABD’de ilk defa “Türk Kültürü Mirası Ayı“nı düzenliyor.

Washington ve çevre eyaletlerde bir ay boyunca devam edecek olan kültürel, sosyal ve eğitici etkinlikler aracılığıyla Türk sanatları, Türk mutfağı, Türk kahvesi, gelenek ve göreneklerimizin vurgulanacağı “Türk Kültürü Mirası Ayı” zengin kültürümüzü Amerikalılara birebir aktarmayı ve sevdirmeyi amaçlıyor.

10 Eylül Cuma günü ABD Kongre binasında gerçekleşecek açılış resepsiyonu ile tanıtılacak sözkonusu tanıtım ayı kapsamında gerçekleşecek etkinlikler arasında; Washington Türk Mutfağı ve Yemekleri Haftası, Tekstil Müzesi Osmanlı Sanatı Sergisi, Smithsonian
Vakfı’nda Tasavvuf konulu sempozyum, Gezici Türk Kahvesi Evi ve her yıl binlerce kişiyi Türk kültürü ile buluşturan geleneksel Washington Türk Festivali bulunuyor.

Ayrıca, bir ay boyunca Türk marketleri ve mağazaları da uygulayacakları indirimlerle bu kültürel tanıtım projesine destek verecekler.

Mayor Gray Proclamation DC Turkish Cultural Heritage Month - 2012

ATA-DC Başkanı Demet CabbarBugün ABD’de 500 bine yakın Türk kökenli göçmen bulunmakta ve sanattan bilime, spordan akademik alana kadar bir çok önemli isim Amerikan toplum hayatına katkıda bulunmaktadır. “Türk Kültürü Mirası Ayı” sayesinde Amerikan toplumunu ülkemiz, tarihimiz, kültürümüz ve geleneklerimiz hakkında bilgilendirmenin yanısıra, Amerikalılarla tarihsel bağlarımızı vurgulamayı ve her iki toplum arasında karşılıklı bir etkileşim yaratmayı amaçlıyoruz.” diye konuştu.

Turkish Cultural Heritage Month - Calendar of Events

Geleneksel Türk Festivali’nin Washington’un en büyük etnik faaliyetlerinden biri haline geldiğine dikkat çeken festival komitesi başkanı Patsy Jones ise; ülkenin kalbi ve siyasetin merkezi olan Washington’da yaşayan Amerikalıların Türk Festivali’nde yer alan
birbirinden ilginç ve zengin içeriğe sahip etkinlikler aracılığıyla Türkiye’yi bir çok farklı alanda tanıma fırsatını bulacağını ve Türk kültürünün hayatlarına katacağı değeri görme firsatını yakalayacaklarını belirtti.

ETKİNLİK TAKVİMİ

1. 1-30 Eylül – Türk marketleri ve mağazaları indirim kampanyası

2. 10 Eylül – ABD Kongresinde açılış resepsiyonu

3. 14-23 Eylül – Türk Mutfağı ve Yemekleri Haftası

4. 15 Eylül – Türk Festivali’ne Destek Partisi

5. 17-30 Eylül – “Gezici Türk Kahvesi Evi” Turu

6. 21 Eylül – 30 Mart – Tekstil Müzesinde “Sultan’ın Bahçesi” temalı Osmanlı sanatı sergisi

7. 22-23 Eylül- Smithsonian Vakfı’nda “Tasavvuf: Sanatla Kutsalı Arayış” temalı sempozyum

8. 27 Eylül – Tekstil Müzesi “Happy Hour” etkinliği

9. 30 Eylül – 10. Geleneksel Washington Türk Festivali

Turkish Cultural Heritage Month Flyer

Ana Sponsorlar:

Kurukahveci Mehmet Efendi

Türk Hava Yolları

Washington Kültür ve Turizm Müşavirliği

Etkinlikler hakkında daha fazla bilgi almak için:

http://www.turkishfestival.org

http://www.twitter.com/turkishfestival

http://www.facebook.com/washingtondcturkishfestival

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,525BeğenenlerBeğen
16,120TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,677TakipçilerTakip Et
32,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın