65 F
Los Angeles
30 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerika11 Eylül saldırılarının 16. Yılında hayatlarını kaybedenler anıldı

11 Eylül saldırılarının 16. Yılında hayatlarını kaybedenler anıldı

9-11 Anma Ground Zero11 Eylül saldırılarının 16. Yılında hayatlarını kaybedenler anıldı. ABD’de, ana karada gerçekleşen en büyük terör olayı 11 Eylül’ün 16’ncı yılı nedeniyle  ülkenin birçok yerinde törenler düzenlendi.

11 Eylül saldırılarının 16. Yılında hayatlarını kaybedenler anıldı

ABD’de, ana karada gerçekleşen en büyük terör olayı olarak tarihe geçen 11 Eylül saldırılarının 16’ncı yılı nedeniyle New York başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde törenler düzenlendi.

Terör örgütü El Kaide’nin 11 Eylül 2001’de New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne (İkiz Kuleler) ve ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) düzenlediği terör saldırılarında hayatını kaybedenler, ABD Başkanı Donald Trump’ın da katıldığı törenlerle Washington’da anıldı.

Pentagon’da 11 Eylül saldırılarında ölenler anıldı

– Anma törenine, Başkan Trump ve eşi Melanie’nin yanı sıra ABD Savunma Bakanı Mattis ve ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Dunford da katıldı

ABD’de, 11 Eylül saldırılarının 16’ncı yılında Savunma Bakanlığında (Pentagon) anma töreni düzenlendi.

Başkent Washington’daki törene, Başkan Donald Trump ve eşi Melanie Trump’ın yanı sıra Savunma Bakanı James Mattis ve Genelkurmay Başkanı Orgeneral Joseph Dunford katıldı.

Trump, törendeki konuşmasında, saldırıda hayatını kaybedenlerin yakınlarına seslenerek, “Bugün bütün halkımız sizin acılarınızı paylaşmaktadır. Acılarınızı asla silemeyiz ya da kaybettiklerinizi geri getiremeyiz fakat halkımızın güvenliğini sağlamak ve onların ölümünü onurlandırmak için elimizden gelen her şeyi yapabiliriz.” ifadesini kullandı.

9 11 Washington Anma Donald Trump

Terör örgütü El Kaide’nin 11 Eylül 2001’deki saldırılarından sonra sadece “dünyanın değil, herkesin değiştiğini” vurgulayan Trump, “Nasıl bir şeytanla karşı karşıya olduğumuzu gördük. Fakat o karanlık saatlerde bir araya gelerek gayemizi yeniledik. Aramızdaki fark hiç bu kadar az, ortak noktalarımız ise hiç bu kadar fazla olmamıştı.” diye konuştu.

Savunma Bakanı Mattis de konuşmasında Trump’a seslenerek, “Başkan, senin ordun asla korkmaz.” dedi.

9 11 Donald Trump Washington

11 Eylül saldırılarının kurbanları New York’ta törenlerle anıldı

– ABD’deki 11 Eylül terör saldırılarının 16’ncı yılı nedeniyle New York, başkent Washington ve Pensilvanya’nın Shanksville kasabasında törenler düzenlendi

ABD’de, ana karada gerçekleşen en büyük terör olayı olarak tarihe geçen 11 Eylül saldırılarının 16’ncı yılı nedeniyle New York başta olmak üzere ülkenin birçok yerinde törenler düzenlendi.

Terör örgütü El Kaide’nin 11 Eylül 2001’de New York’taki Dünya Ticaret Merkezi’ne (İkiz Kuleler) ve ABD Savunma Bakanlığına (Pentagon) düzenlediği terör saldırılarında hayatını kaybedenler, ABD Başkanı Donald Trump’ın da katıldığı törenlerle anıldı.

New York’taki tören, saldırılarda ilk uçağın İkiz Kulelere çarptığı saat olan sabah 08.46’da, yıkılan İkiz Kulelerin yerine yapılan Ulusal 11 Eylül Anıtı ve Müzesi’nin bulunduğu alanda başladı.

New York Polis Teşkilatı (NYPD), törenlerin yapıldığı saatlerde “9-11 Anma” alanının etrafındaki birçok sokağı trafiğe kapatarak yoğun güvenlik önlemleri aldı. Buradaki törene, New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, Vali Andrew Cuomo, diğer yetkililer ve terör kurbanlarının yakınları katıldı.

Ground Zero 9 11 Memorial

Saldırıların 16. yılı nedeniyle bir diğer tören de Pentagon’da gerçekleştirildi.

Buradaki törene ise ABD Başkanı Donald Trump ve eşi Melania Trump ile ABD Savunma Bakanı Jim Mattis katıldı.

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence de İçişleri Bakanı Ryan Zinke ile Pensilvanya’nın Shanksville kasabasında “Flight 93 Ulusal Anıtı”ndaki törene katılarak bir konuşma yaptı.

11 Eylül’de ne olmuştu?

ABD’de 11 Eylül 2001’deki terör saldırılarında, 4 yolcu uçağı kaçırılmış, uçaklardan ikisi İkiz Kulelere çarpmıştı. Kaçırılan bir diğer uçak başkent Washington’da Pentagon’u hedef alırken dördüncü uçak ise F-16’lar tarafından Pensilvanya kırsalında düşürülmüştü.

İkiz Kulelerde 2 bin 606 kişi, Pentagon’da 125 kişi ve kaçırılan uçaklarda ise 246 kişi hayatını kaybetmişti. Saldırılarda, 19 teröristle toplam ölü sayısı 2 bin 996 olarak açıklanmıştı.

Tarihin akışını değiştiren 11 Eylül saldırılarının ardından eski Başkan George W. Bush, Afganistan ve Irak’a girme kararı almış, Beyaz Saray’ın Ortadoğu’daki savaş yanlısı politikası büyük tepkilere neden olmuştu.

Bush’un ”Terörizmle Savaş Kampanyası” çerçevesinde kurulan ABD Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) ülkede yasa dışı dinlemelere başlarken, “medeniyetler çatışması” ve “İslamofobi”ye zemin oluşturan 11 Eylül saldırıları, başta ABD olmak üzere, Batılı devletlerde Müslümanlara karşı işlenen nefret suçlarında büyük artışa yol açtı.

https://www.facebook.com/media/set/?set=a.10155718331740439.1073742397.9993240438&type=1&l=6bc46139e0

11 Eylül Saldırılarının 16. Yılında Yaşamını Yitirenler Anıldı

Amerika’nın ve belki de dünyanın tarihini değiştiren 2001’deki saldırıların üzerinden 16 yıl geçti. Dünya Ticaret Merkezi ve Savunma Bakanlığı Pentagon’a uçaklarla düzenlenen saldırılarda 3 binden fazla kişi yaşamını yitirdi.

Saldırıların yıldönümünde her yıl olduğu gibi hayatını kaybedenler törenlerle anıldı.

Pentagon’da, Beyaz Saray’da, New York ve Pennsylvania’da anma törenleri düzenlendi.

Beyaz Saray’daki törene Başkan Donald Trump ve eşi Melania da katıldı.

Donald Trump ilk kez 11 Eylül anma törenlerinde Başkan olarak yer aldı.

Anma töreni yerel saatle sabah 8:40’da, ilk uçağın Dünya Ticaret Merkezi’ne çarptığı saatte yapıldı. İkinci uçak da 23 dakika sonra Dünya Ticaret Merkezi’ne çarpmıştı.

Trump, daha sonra eşiyle Pentagon’da düzenlenen törene de katıldı. Pentagon’a uçağın çarpması sonucu da uçaktaki yolcuların yanısıra 125 kişi de hayatını kaybetmişti.

New York’ta da Dünya Ticaret Merkezi ikiz kulelerinin bulunduğu bölgede saldırıda yaşamını yitirenler anıldı.

Saldırıda yakınlarının kaybedenler kurbanların isimlerini okudu.

İlk uçağın Dünya Ticaret Merkezi’ne çarptığı saat olan sabah 8:46’da bir dakiaklık saygı duruşunda bulunuldu.

2001’in 11 Eylül günü kaçırılan 4 uçaktaki kişilerle birlikte toplam 3 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Saldırılar sonucunda Dünya Ticaret Merkezi’nin iki kulesi yıkılmıştı.

Amerikalı yetkililerin saldırının mimarı olarak nitelediği Khalid Sheikh Muhammed Pakistan’da 2003 yılında yakalanmıştı. Muhammed Küba’daki Guantanamo Üssü’nde tutuluyor. Saldırıların El Kaide lideri Usame Bin Ladin’in onayıyla yapıldığı düşünülüyor. Ladin de Mayıs 2011’de Amerikalı komandoların operasyonu sonucu Pakistan’da kaldığı evde öldürülmüştü.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,153BeğenenlerBeğen
16,005TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın