68.2 F
Los Angeles
26 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündem91 nüfuslu köyden 1 numaralı koltuğa

91 nüfuslu köyden 1 numaralı koltuğa

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin 31. Genel Kurmay Başkanı olan Musa Avsever, 7 Kasım 1957’de Konya’nın Halkapınar ilçesine bağlı 91 kişinin yaşadığı Nernek köyünde doğdu. Köyünde askerlik mesleğini tercih eden tek isim oldu. 1974 yılında Kıbrıs Barış Harekatının başladığı günlerde Kuleli Askeri Lisesini bitirip TSK’ya adım attığında henüz 17 yaşındaydı. Bundan tam 49 yıl sonra orgeneral rütbesi ile Genelkurmay Başkanı olarak TSK’nın 1 numaralı koltuğuna oturdu.

Mesude Avsever ile evli olan Musa Avsever, 2 çocuk babasıdır.

GALATASARAY TARAFTARI

Milli Savunma Bakanlığı görevine atanan Yaşar Güler gibi muhabere subayı olan ve geleneklerin dışında Topçu ya da Piyade sınıfından olmadığı halde Genelkurmay Başkanlığı görevine getirilen Avsever, albay rütbesinde Hudut Alay Komutanlığı yaptı. 2003 yılında tuğgeneral, 2007’de tümgeneral oldu. Ege Ordu Kurmay Başkanlığı görevinde de bulundu. 2012’de korgeneral rütbesi ile 2. Kolordu Komutanı olan Avsever, 2016’da orgeneralliğe terfi ederken önce 1. Ordu Komutanı, ardından Kara Kuvvetleri Komutanı ve son olarak da Genelkurmay Başkanlığına atandı. Avsever yine alışılmış Fenerbahçeli Genelkurmay Başkanlarının çoğunlukta olduğu TSK’da, Galatasaray taraftarı olan bir isim…

“İSTANBUL’A MÜDAHALEYE HAZIRIZ”

15 Temmuz darbe girişimi sırasında Çanakkale Gelibolu’daki 2. Kolordu  Komutanı olan Avsever, 16 Temmuz saat 02.00’de bir TV kanalına bağlanarak, darbe girişiminin karşısında olduğunu, emrindeki birliklerle İstanbul’a hareket edebileceklerini açıklamıştı. Avsever ‘’Biz kolordu olarak bütün hazırlıklarımızı yaptık, gerekirse İstanbul’a müdahaleye hazırız” demişti.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,116BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın