62.2 F
Los Angeles
9 Haziran 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaABD ile Türkiye arasındaki vize krizi sonlandı

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi sonlandı

Turkiye Amerika BayraklariABD ile Türkiye arasındaki vize krizi sonlandı. Fakat Tarafların yaptığı karşılıklı açıklamalar yeni bir polemiğe yol açtı.

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi sonlandı

ABD ile Türkiye arasındaki vize krizi yaklaşık 3 ay sonra sonlandı. Tarafların yaptığı karşılıklı açıklamalar yeni bir polemiğe yol açtı.

ABD’nin Türkiye’den güvence aldığını ileri sürerek Türk ve Amerikan kamuoylarını yanlış bilgilendirmesini doğru bulmuyoruz

Türkiye
Washington Büyükelçiliği

ABD’nin Ankara Büyükelçiliği, Türkiye’nin verdiği güvenceler doğrultusunda vize işlemlerinin tekrar başlatacağını duyurdu.

Yapılan yazılı açıklamada, “ABD Dışişleri Bakanlığı,güvenlik durumunun, vize hizmetlerinin yeniden başlatılmasına yetecek düzeyde iyileştiğine inanmaktadır.” ifadeleri kullanıldı. Ayrıca, tutuklu personele ilişkin ciddi kaygıların devam ettiği belirtildi.

Büyükelçilik, Türk hükümetinin, ABD personelinin gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair güvence sağladığını öne sürdü.

Yazılı metinde, Ekim ayından bu yana Türk hükümeti, Türkiye misyonumuzdaki yerel çalışanlara yönelik başka bir soruşturma bulunmadığı, Büyükelçilik ve Konsolosluklarımızdaki yerel çalışanlarımızın, Türk yetkililerle iletişim de dahil olmak üzere resmi görevlerini yerine getirdikleri için gözaltına alınmayacağı veya tutuklanmayacağına dair üst düzeyde sağladığı güvenceye bağlı kalmıştır. Ayrıca Türk hükümeti ileride yerel çalışanlarımızdan birini gözaltına almak ya da tutuklamak istediğinde, Türk makamlarının Amerikan hükümetini önceden bilgilendireceğini de kaydetmiştir.” ifadeleri kullanıldı.

Ankara bu iddiayı yalanladı.

Türkiye Washington Büyükelçiliği’den gelen açıklamada, Türk hükümetinin Washington’a herhangi bir güvence vermediği belirtildi ve “ABD’nin kamuoyunu yanlış bilgilendirmesini doğru bulmuyoruz” denildi.

Duyuruda, ABD’nin kararının memnuniyetle karşılandığı ve mütekabiliyet ilkesi çerçevesinde, Amerikan vatandaşlarına yönelik vizelerle ilgili kısıtlamaların eş zamanlı olarak kaldırıldığı açıklandı.

Ankara ile Washington arasındaki ilişkiler, ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu çalışanı Metin Topuz’un tutuklanmasıyla gerilmiş, iki ülke daha sonra karşılıklı olarak vize işlemlerini durdurma kararı almıştı.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,523BeğenenlerBeğen
16,118TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,676TakipçilerTakip Et
32,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın