64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaABD Kongresi’nde ortak Yahudi-Rum lobisi kuruldu

ABD Kongresi’nde ortak Yahudi-Rum lobisi kuruldu

Türkiye’nin İsrail ile yaşadığı uzun süreli kriz devam ederken, ABD Kongresi’nde de uzun süredir fiili olarak beraber hareket ettikleri gözlenen Rum ve Yahudi lobisi ortak bir yapılanmaya gitmeye karar verdi. Kongre’nin Rum kökenli Florida Milletvekili Gus Bilirakis, Helen-İsrail Kongre İttifakı adlı oluşumun kurulduğunu bir basın açıklamasıyla duyurdu.

Hafta başında İsrail Cumhurbaşkanı Şimon Peres’in Yunanistan’a yaptığı iki günlük resmi ziyarete denk gelen açıklamada Bilirakis, “Yunanistan ve İsrail, uzun süreden beri ikili ilişkilerini değişik alanlarda kuvvetlendiriyorlar. Bu haftaki ziyaret de iki ülke arasında halihazırdaki güçlü ilişkilerin üzerine geldi. Müttefiklerimizi desteklemek ve işbirliğini daha da ileriye götürmeleri için onları teşvik etmek bizim çıkarımızadır” dedi.

Türkiye ve İsrail ilişkilerinin 2010 Mayıs’ında yaşanan ve 9 kişinin ölümüyle sonuçlanan Mavi Marmara olayının ardından krize dönüşmesiyle, ABD Kongresi’nde İsrail lobisinin etkisiyle Türkiye aleyhine bir hava oluşmuştu. Türkiye’yi, Ermeni soykırımı iddiaları ve Kıbrıs nedeniyle sıkıştırmak isteyen Ermeni ve Rum lobileri de bu krizi fırsat bilerek Türkiye aleyhine birçok konuda İsrail lobisinin desteğini almıştı. En son iki hafta önce Türkiye’nin Amerikan yerlileri ile bir ticari anlaşma yapmasını sağlayacak bir tasarı Kongre’de bu işbirliği sonucu reddedildi. Bilirakis’in duyurusunu yaptığı oluşumla, bu ortaklık da resmi bir zemine kavuşmuş oldu.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın