77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaABD Kongresi'nde Türkiye mesaisi

ABD Kongresi’nde Türkiye mesaisi

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton’ın Türkiye’de olduğu sırada Kongre’de de Türkiye’ye ilişkin gündem öne çıktı.

Kongre’nin Senato kanadından Türkiye’ye terörle mücadelesinde destek çıktı.

Senato’nun 4 etkin senatörü olan 2008 ABD Başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’nin adayı, şu anki Cumhuriyetçi Parti Arizona Senatörü John McCain, 2000 ABD Başkanlık seçimlerinde Demokrat Parti’den başkan yardımcısı adayı, şu anki Bağımsız Senatör Joe Lieberman, Demokrat Parti New Hampshire senatörü Jeanne Shaheen ve Cumhuriyetçi Parti Florida Senatörü Marco Rubio tarafından sunulan tasarıda, terör örgütü PKK kınanırken, bu konuda Türkiye ile dayanışma beyan edildi.

Tasarıda, terör örgütü PKK’nın Türkiye ve ABD’nin yanı sıra tüm sorumlu ülkelerin ortak düşmanı olduğuna vurgu yapıldı.

PKK’ya silah bırakma, şiddeti terk etme ve Türk hükümetiyle barışçıl diyaloğa girme çağrısında bulunan tasarı, PKK’nın ortaya koyduğu tehdide son vermek için, örgütün Avrupa’da konuşlanmış finansal destek ağları da dahil olmak üzere, istihbarat ve terörle mücadele işbirliğinin artırılması çağrısını da içeriyor.

Tasarıda, PKK’nın sürdürdüğü saldırılar kınandı, teröre kurban gidenlerle dayanışma vurgulandı.

İSKANDİNAV ÜLKERİNE PKK ELEŞTİRİSİ

ABD hükümetinin, PKK tehdidini yok etmek amacıyla kapsamlı bir strateji geliştirmesi ve uygulamaya geçirmesi için Türk hükümetine destek verici çabalarından memnuniyet duyulduğu ifade edilen tasarıda, ABD hükümeti, bu konuda Türkiye’ye diplomatik, askeri ve istihbarat desteği vermeye teşvik ediliyor.

Tasarıda, AB hükümetleri de PKK’ya karşı acil tedbirler almaya çağrıldı. PKK ile bağlantılı televizyon kanallarına müsaade ettikleri gerekçesiyle İsveç, Danimarka ve Norveç’e eleştiri yöneltildi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan yönetiminde Türk hükümetinin, PKK’nın suistimal ettiği Kürtlerin acılarını çözmek etmek için tarihi adımlar attığına işaret edilen tasarıda, Türk-Amerikan ilişkilerine de değinilerek, iki ülkenin ordularının Kore Savaşı’ndan bu yana dünyanın çeşitli yerinde birlikte görev yaptığı belirtildi. ABD Başkanı Barack Obama’nın Türkiye ile ilişkilerin önemine vurgu yapan sözlerine işaret edildi.

Tasarıda, PKK’nın Irak’ın kuzeyindeki Kandil Dağları’nda barınmasına son vermek için Türkiye, ABD, Irak’ın kuzeyindeki özerk yönetim ve Irak’taki ilgili yetkililer arasında daha fazla işbirliği yapılmasına destek verildi.

Tasarıda ayrıca terör örgütü PKK’nın şiddeti dolayısıyla en az 30 bin insanın öldüğü bilgilerine de yer verildi.

RUHBAN OKULU

Öte yandan, ABD Temsilciler Meclisi Dışişleri Komitesi’nde de Türkiye’ye yönelik tasarılar gündeme geldi.

Komitede, Türk hükümetine koşulsuz olarak Heybeliada Ruhban Okulu’nu yeniden açması çağrısında bulunan tasarı kabul edildi.

Cumhuriyetçi Parti Florida Milletvekili Gus Bilirakis tarafından sunulan 506 sayılı tasarı için, Komite’de 12 milletvekilinin bulunduğu bir ortamda, diğer bazı tasarılarla toplu olarak, sesli oylama yapıldı ve hiçbir milletvekilinden itiraz gelmemesi üzerine kabul edilmiş oldu.

Tasarının görüşülmesi sırasında söz alan milletvekillerinin, Türkiye’de din özgürlüğü konusunda olumlu adımların da atıldığına işaret etmesi dikkati çekti.

KIBRIS

Temsilciler Meclisi’nin Dışişleri Komitesi’nde bugün ayrıca, Washington’da düzenlenen Rum-Yunan Liderlik Konferansı çerçevesinde “jest niteliğinde” yorumları yapılan bir tasarı sunuldu.

Demokrat Parti New York Milletvekili Eliot Engel ve yine Gus Bilirakis tarafından sunulan 676 sayılı tasarıda Türkiye, adayı “Kıbrıslı olmayan nüfus getirerek yasa dışı biçimde kolonileştirmekle” suçlanarak, buna “son vermesi” isteniyor. Tasarıda, “Kıbrıs’ın, topraklarının tamamında kontrolünü sağlama, Türkiye’nin Kuzey Kıbrıs’ı yasa dışı işgaline son verme ve Türkiye’nin yasa dışı müdahalesi olmadan kendi enerji kaynaklarını kullanma çabalarına destek” ifadeleri yer aldı.

SENATO’YA DA SUNULDU

Temsilciler Meclisi’nin Dışişleri Komitesi’ne sunulan Kıbrıs tasarısına benzerbir tasarı de Senato’nun Dış İlişkiler Komitesi’ne getirildi. Kıbrıs ile ilgili bu iki tasarının, Washington’da düzenlenen Rum-Yunan Liderlik Konferansı çerçevesinde, bir “jest” olarak gündeme getirildiği yorumları yapılıyor.

Senato Dış İlişkiler Komitesi’ne sunulan 47 sayılı tasarı, Kongre’nin belli konulara dair hissiyatını yansıtan, hem Senato hem Temsilciler Meclisi tarafından onaylanması gereken ama bağlayıcılığı olmayan “concurrent resolution” adı verilen bir tasarı türü olma özelliğini taşıyor.

Ermeni ve Rum lobisinin en büyük destekçilerinden Senatör Robert Menendez tarafından sunulan tasarıda, Türkiye’den, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin adanın tüm toprakları üzerindeki egemenliğini kabul etmesi, saygı göstermesi ve resmen tanıması isteniyor. Tasarıda, Kıbrıs Rum yönetiminin, enerji kaynaklarına yönelik adımlarına tam destek verilirken, bu alanda Rum yönetimi ile İsrail arasındaki işbirliği övülüyor.

Buna karşın Türk hükümetine, Kıbrıs’ta enerji kaynaklarını geliştirme planları ve faaliyetlerinden vazgeçmesi çağrısında bulunulan tasarıda, “Türk hükümetinin, ‘Kıbrıs Cumhuriyeti’nin’ kendi Münhasır Ekonomik Bölgesi ve topraklarında enerji kaynaklarından faydalanmasını engellemeye dönük tehdit edici faaliyetleri ve açıklamalarına karşı çıkıldığı” ifadesi yer alıyor.

Tasarıda ayrıca, Türkiye, “adaya yüzbinlerce Kıbrıslı olmayan nüfus yerleştirerek, adayı kolonileştirmekle” suçlanıyor. Tasarı, ABD Başkanı Barack Obama’dan da Türk hükümetine, “Kıbrıs’ı, Kıbrıslı olmayan nüfus göndererek yasadışı kolonileştirmesine son vermesi, kuzey Kıbrıs’ı işgaline son vermesi ve Kıbrıs Cumhuriyeti’nin, enerji kaynaklarından istifade etmesine yasadışı müdahalesini sonlandırması çağrısında bulunması” isteniyor.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın