52.6 F
Los Angeles
30 Kasım 2023
AnasayfaFaydalı YazılarABD'de Kamu Sosyal Güvenlik Harcamaları

ABD’de Kamu Sosyal Güvenlik Harcamaları

ABD de Kamu Guvenlik Harcamalari

ABD’de Kamu Sosyal Güvenlik Harcamaları. Sağlık Yardımı, İhtiyaç Sahibi Ailelere Yönelik Geçici Yardımlar, Gıda Desteği Programı, Düşük Gelirli Ailelere Yönelik Enerji Yardımı Programı, Federal Konut Yardımı Programı, Emekli Asker ve Gazilere Yönelik Yardımlar ve Hizmetler, Çocuklar, Kadınlar ve Ailelere Yönelik Destek Programları.

ABD’de Kamu Sosyal Güvenlik Harcamaları

1. Sağlık Yardımı

Amerikanın en kapsamlı kamu SG harcamalarından birini oluşturan Sağlık Yardımı (Medicaid),1965 yılında başlatılmıştır. Sağlık bakanlığının gözetimi altında yürütülen programdan faydalanan
ana grubu düşük gelirli aileler, hamile kadınlar ve çocuklar oluşturmaktadır. Zaman içinde sakatlar ve göçmenler gibi grupların da kapsama alındığı uygulamadan 2006 yılı itibarıyla 20.6 milyonu çocuk, 14.4 milyonu yetişkin olmak üzere ABD nüfusunun % 13 sine denk gelen 35 milyon kişi faydalanmaktadır.

2. İhtiyaç Sahibi Ailelere Yönelik Geçici Yardımlar

Temel amacı ihtiyaç içinde olan ailelere yardım yapılarak çocukların aile dışına itilmelerini önlemek ve aile içinde bakımlarını sağlamak olarak belirlenmiştir.

3. Gıda Desteği Programı

Gıda desteği programı (Food Stamp), esasen düşük gelirli ailelerin gıda alımına yönelik satın alma gücünü artırarak yetersiz beslenme probleminin ortada kaldırılmasına yönelik bir programdır.

4. Düşük Gelirli Ailelere Yönelik Enerji Yardımı Programı

1981 yılında başlayan uygulama, Federal Devletin eyaletlere düşük gelirli ailelerin, ısınma amacıyla kullanılan enerji başta olmak üzere, yüksek enerji giderlerine destek sağlamak üzere (The Low-Income Home Energy Assistance Program) mali destek sağlanması ile ilgili bir programdır. 2001 yılında 1.355 bin aileye, ortalama yıllık 338 dolar enerji desteği sağlayan, sistemden faydalanan aile sayısı 2004 yılında 4.4 milyona ulaşmıştır.

5. Federal Konut Yardımı Programı

Temel amacı, düşük gelirli ailelerin konut probleminin çözümüne katkıda bulunmak olan program, yaşlılar ve sakatlar gibi özel grupların korunması yanında, yerleşik hayatın düzenliliğinin sağlanması ve mülk sahibi olmanın yaygınlaşması yoluyla komşuluk ilişkilerinin güçlendirilmesi amacına da hizmet etmek için de kullanılmaktadır. Yardımlar, doğrudan kira yardımı yapılması, doğrudan ev alımı desteği sağlanması, evsizlere ev sağlanması, eski ve bakımsız evlerin sağlıklı şekilde oturulabilir hale getirilmesine yönelik tamir ve bakımlarının yapılması şekillerinde yapılmaktadır.

6. Emekli Asker ve Gazilere Yönelik Yardımlar ve Hizmetler

ABD’de emekli askerlere, ailelerine veya vefat etmişler ise geride kalanlara bir dizi nakdi ödeme ve hizmet şeklinde yardım yapılmaktadır. Program, bu amaçla oluşturulan Gaziler Bakanlığı (The Department of Veterans Affairs) tarafından tıbbi bakım sağlanması, mesken yardımı yapılması, hayat sigortası yaptırılması, cenaze masraflarının karşılanması ve nihayet kişinin duyduğu ihtiyaca bağlı olarak özel bakım ve destek hizmetlerinin verilmesi hizmetlerini kapsayan program gazilerin sosyal hayata uyumlarının sağlanmasına yönelik kapsamlı danışmanlık hizmetleri de sunmaktadır.

7. Çocuklar, Kadınlar ve Ailelere Yönelik Destek Programları

Bu program kapsamına alınan gruplar ve programlar;

■ Çocuk Yardım Programı
■ Eyalet Çocuk Sağlığı Sigorta Programı
■ Okul Öğle Yemeği ve Kahvaltı Programı
■ Çocuk ve Yetişkin Gıda Yardımı Programı
■ Kadınlar, Reşit Olmayanlar ve Çocuklara Yönelik Tamamlayıcı Gıda
Yardımı
■ Başlangıç (Eşit Fırsatlar) Programı

Amerika’da Sigorta Türleri

ABD’de Kamu Sosyal Güvenlik Harcamaları

ABD’de Sosyal Güvenlik Sistemi

Hazırlayan : Gözde Kantaş, Sena Öztürk

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,096BeğenenlerBeğen
16,039TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın