64.3 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaABD'den Suriyeli 'muhaliflere' 12 milyon dolar

ABD’den Suriyeli ‘muhaliflere’ 12 milyon dolar

ABD yönetimi Suriyeli muhaliflere gönderilecek 12 milyon dolarlık yardım paketini onayladı. Pakette iletişim donanımı ve sağlık ürünleri bulunduğu ifade edildi.

Associated Press haber ajansına konuşan ABD’li yetkililer, Başkan Obama’nın Suriye lideri Beşar Esad’ın iktidarını sonlandırma sürecini hızlandıracağı ümit edilen paketi geçtiğimiz hafta onayladığını söyledi.

Konunun hassasiyeti dolayısıyla adlarının açıklanmasını istemeyen yetkililer, Esad karşıtı protestocuların geçtiğimiz bir yıl içinde karşı karşıya kaldığı tehditler dolayısıyla ABD’nin yardımının kapsamında neler olduğunu açıklamayacaklarını belirtti.

Obama, geçtiğimiz ay, Güney Kore’de Başbakan Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşmede de konuyu gündeme getirmişti. O dönemde ABD’li yetkililer Washington ve müttefiklerinin Suriyeli muhaliflere iletişim araçları ile tıbbi malzeme ve diğer “öldürücü olmayan” yardımlar sağlayacaklarını ifade etmişti.

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton da bu ay başında İstanbul’da düzenlenen Suriye Halkının Dostları Konferansı’nda yaptığı açıklamada, 12 milyon dolarlık ek yardımın gündemde olduğunu söylemişti.

“İSYANCILARA DEĞİL MUHALİFLERE”
Söz konusu“öldürücü olmayan” yardımlar arasında giyecek, kurşun geçirmez yelekler, telsizler, gece görüş gözlükleri gibi, geçen yılki çatışmalar sırasında Libyalı muhaliflere de sağlanan malzemeler olabileceği belirtiliyor.

Yetkililer ayrıca Obama’nın onayladığı yardımların silahlı isyancılara değil “şiddet kullanmayan, siyasi muhalefete” verileceğini vurguladı. Ancak bir denetim mekanizmasından bahsedilmedi.

Ajansa konuşan kaynaklar ayrıca Washington’ın bir süredir Suriye’de uydu telefonları ve SIM kartları dağıttığını, bu yardımın düzeyinin artırılacağını söyledi.

Bir yetkili, Obama yönetimi için bu yardımların, “Esad’ın düşüşünü hızlandırıp istikrarlı ve demokratik bir dönüşüm yaşanmasına destek verme” politikaları için kritik önemde olduğunu söyledi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,137BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın