63.7 F
Los Angeles
27 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaABD'li duayen gazeteci hayatını kaybetti

ABD’li duayen gazeteci hayatını kaybetti

ABD televizyon gazeteciliğinin öncü ismi Mike Wallace hayatını kaybetti. Wallace, “Patavatsız soru diye bir şey yoktur” sözüyle akıllarda yer etmişti.

CBS’te yayınlanan “60 Dakika” isimli haber programıyla tanınan 93 yaşındaki gazetecinin, son yıllarını geçirdiği bakımevinde, yanında ailesi varken öldüğü bildirildi.

CBS CEO’su Leslie Moonves yaptığı açıklamada, “Wallace’ın yayıncılığa katkısı sonsuzdur. Her zaman için televizyon endüstrisinin bir gücü olmuştur. Yokluğu CBS’teki herkes tarafından hissedilecektir” dedi.

Wallace, “60 Dakika”ya verdiği 38 yıllık emeğin ardından 2006 yılında emekli olmuştu. Bu tarihten itibaren “ordinaryüs muhabir” unvanını alan Wallace, programlara yarı zamanlı katkı yapmayı sürdürmüştü.

Wallace’a ithaf edilen özel bir “60 Dakika” bölümünün 15 Nisan’da yayınlanacağı bildirildi.

“RÖPORTAJ DEĞİL SORGU”

ABD’de son 60 yıl içinde haber olup da Wallace’a zorlu bir röportaj vermeyen yok gibiydi. Hatta Wallace, son yılların en dikkat çekici röportajını yarı zamanlı çalıştığı dönemde, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’la yaptı.

Wallace, Ahmedinejad’dan 27 yıl önce de İran’ın dini lideri Ayetullah Humeyni’le bir röportaj gerçekleştirmiş, bu haber kendisine 21’inci Emmy ödülünü kazandırmıştı.

“60 Dakika”da geçirdiği 40 yıla yakın süre boyunca 800’den fazla haber üzerinde çalışan Wallace, zaman zaman röportajdan çok sorguya dönüşen tekniği için eleştirilere de maruz kaldı.

John F. Kennedy’den bu yana iktidara gelen, George W. Bush hariç tüm ABD başkanlarıyla röportaj yapan Wallace, Yaser Arafat, Ayetullah Humeyni, Deng Şiaoping gibi dünya liderlerinin yanı sıra Malcolm X, Janis Joplin, Martin Luther King Jr. ve Playboy’un kurucusu Hugh Hefner gibi dev isimlerle yaptığı görüşmelerle de hatırlanıyordu.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,121BeğenenlerBeğen
16,006TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın