63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaABD'nin pizza sosu Çanakkale Biga'dan gidiyor

ABD’nin pizza sosu Çanakkale Biga’dan gidiyor

Çanakkale’nin Biga ilçesi Gümüşçay beldesinde kurulu Demko Demirci Konservecilik AŞ, bölgeden aldığı domateslerden ürettiği pizza sosunu, Japonya, Kuveyt, Sudan ve ABD’de hizmet veren bir restoran zincirine satıyor.

Şirketin müdür vekili Esin Yaprak Apuhan AA muhabirine yaptığı açıklamada, bölgede, sözleşmeli çalışan 50 çiftçinin 3 bin dekar alana ektiği domatesleri işlediklerini söyledi.

Domates salçası, doğranmış domates, soyulmuş domates ve domates suyu ürettiklerini belirten Apuhan, sıkıntısız bir sezon geçirdiklerini anlattı.

Bu yıl bölge çiftçisinden domatesin kilosunu 18,5 kuruştan aldıklarını ifade eden Apuhan, domateslerin günlük 700 ton kapasitesi bulunan tesiste işlendiğini bildirdi.

Apuhan, 450 kişinin vardiya sistemiyle çalıştığı tesise, Biga’nın yanı sıra Çan’dan işçi getirdiklerini belirterek, şunları kaydetti:

”Havaların yağışlı gitmesi nedeniyle domates ekimi mayısın sonuna kaldı. Bu nedenle sezon açılışı gecikti. Buna rağmen sezona hızlı bir şekilde girdik. Üretim hedeflerimizin yüzde 100’ünü tamamladık. Biga bölgesinden bin dekar, Karacabey bölgesinden de 2 bin dekar domatesin kontratlı olarak ekimini gerçekleştirdik. 30 bin ton domatesi sezonda işleyerek Japonya, Kuveyt, Sudan ve ABD’deki restoranlar zincirine pizza sosu olarak sattık. Fason olarak da iç piyasaya süpermarketlere ürün verdik. Önümüzdeki hafta ilk kez ürün yelpazemizi genişletip rende domates ile biber

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,096BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın