56.8 F
Los Angeles
4 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaAdnan Turani resim sergisi New York'ta

Adnan Turani resim sergisi New York’ta

New York’ta Türkevi’ndeki sanat galerisinde çağdaş Türk resminin en önemli isimlerinden Adnan Turani’nin sergisi açıldı.

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar ve eşi Feruze Samsar, serginin açılışı dolayısıyla Türkevi’nde resepsiyon verdi. Resepsiyona yabancı ve Türk davetlilerden oluşan kalabalık bir topluluk katıldı. 23 Aralık tarihine kadar açık kalacak sergide, sanatçının bu sergi için özel hazırladığı 10’u tuval üzerine yağlıboya, 5’i kağıt üzerine tablolar olmak üzere toplam 15 resmi sergileniyor.

Serginin Küratörü Maden: “Turani New York’a gelmek çok istedi”

Serginin Küratörü ve Nurol Sanat Galerileri Yöneticisi Yüksel Maden açılışta soruları yanıtladı.

Maden, birkaç yıldır Adnan Turani sergileri düzenlediklerini ve bu kapsamda sanatçıyla beraber çalıştıklarını belirterek Türkevi’nde sergi açma gündeme geldiğinde Turani’nin son derece heyecanlandığını anlattı. Turani’nin resimlerinin New York’a bazı karma sergilerle geldiğini, ama kişisel sergisinin New York’ta hiç açılmadığını vurgulayan Maden, ”Aslında ben hocamın da New York’a gelmesini çok istiyordum, o da çok istiyordu, burada müzeleri de gezecektik, ama ne yazık ki doktorları izin vermedi” diye konuştu.

Maden 87 yaşında olan Turani’nin dinç ve sağlıklı olduğunu, ancak yine de doktorların onun Türkiye’den New York’a kadar uzun bir yolculuğa dayanamayacağını düşündüklerini söyledi.

”Sergi salonu çok güzel ve eserler de çok güzel yerleştirilmiş” diye konuşan Maden, Turani’nin bu sergiye özel 10 yağlıboya tablo yaptığını, sanatçının bu sergi için çalışmalarına 1 yıl önceden başladığını kaydetti. Sergideki diğer 5 eserin de Turani’nin daha önce yaptığı kağıt üzerine tablolar olduğunu anlatan Maden, eserlerin ABD’de başka bir yerde daha sergilenmesinin gündemde olduğunu söyledi.

Adnan Turani’nin New York sergisi için tamamen soyut çalıştığını, figür olmayan tablolar hazırladığını vurgulayan Maden, bir soru üzerine Turani’nin daha önce Avrupa’da yaşadığını, ancak New York’a hiç gelmediğini de söyledi. Maden, ”Kendisi gelemese de resimlerinin burada olmasından tabii ki büyük bir mutluluk duyuyor” dedi.

Başkonsolos Samsar: “Adnan beye müteşekkiriz” 

New York Başkonsolosu Mehmet Samsar da yaptığı açıklamada, Türkevi sanat galerisinde sergilenecek eserleri ve sanatçıları 6 ay-1 yıl öncesinden planladıklarını belirterek özellikle son dönemde Bedri Rahmi Eyüboğlu gibi Türk resim sanatının önemli isimlerinin eserlerini galeriye getirmeye çalıştıklarını söyledi.

Samsar, ”Sayın Turani ile de görüştük, o da mutlulukla bize destek vereceğini söyledi ve buraya gelmeyi, resimlerini göndermeyi kabul etti. Resimlerinin hepsini buradaki sergi için hazırladı. Türk sanatında çok önemli bir isim olan Adnan beye müteşekkiriz” diye konuştu.

Turani’nin resimlerini uygun olursa Boston’a da götürmeyi planladıklarını anlatan Samsar, ”Boston Başkonsolosluğumuzun düzenleyeceği bir etkinlikle resimleri orada da sergilemeyi düşünüyoruz” dedi.

Yakında Kiev Büyükelçisi olarak Ukrayna’da göreve başlamak üzere New York’tan ayrılacak olan Samsar, ”Bu düzenlediğimiz son sergim olacak, başka bir yerde yeni sergilerle buluşmak dileğiyle” dedi.

New York Türkevi’ndeki Adnan Turani sergisinin Dışişleri Bakanlığı, New York Başkonsolosluğu, Nurol Sanat Galerisi ve Türk Hava Yolları’nın işbirliğiyle hazırlandığı bildirildi.

Adnan Turani kimdir?

1925 İstanbul doğumlu olan sanatçı, İstanbul ve Ankara’daki eğitiminden sonra II. Dünya Savaşı sonrası Milli Eğitim Bakanlığınca Avrupa’ya gönderilen ilk kişidir ve Münih, Stuttgart, Hamburg Güzel Sanatlar Akademilerindeki çalışmalarıyla eğitimini tamamlamıştır (1953-1959). Aynı tarihlerde Hannover, Hamburg, Berlin ve Tel Aviv’de eserleri sergilenmiştir.

Akademik kariyeri için doktora da yapan Turani’nin eserleri, 1960’lardan itibaren günümüze kadar Türkiye dışında Fransa, İtalya, Almanya, İspanya, Yugoslavya, ABD, Irak, Japonya, Hindistan, Mısır, İsrail, Güney Kore ve İsviçre gibi birçok ülkenin düzenlediği bienal ve uluslararası sergilerde yer almıştır. Turani’nin pek çok ödülü ve kitabı bulunmaktadır.
(USASABAH ve Ajanslar) / Fotoğraf: Eren Abdullahoğlu

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,107BeğenenlerBeğen
16,080TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın