74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023

Ağlayabilmek

aglayabilmek

Bir Kızıldereli Atasözü derki; Gözlerde yaş yoksa, Ruh Gökkuşağına sahip olmaz. Ağlayabilmek. Mahmut Özdamar yazdı.

Ağlayabilmek

Bir Kızıldereli Atasözü derki; Gözlerde yaş yoksa, Ruh Gökkuşağına sahip olmaz. İhvan’ın liderlerinden Muhammed El Biltacı’nın Adevviye meydanında darbeci askerler tarafından şehit edilen kızı Esma’ya yazdığı mektup karşısında gözyaşını tutamayan Sayın Başbakanı görünce aklıma bu söz geldi.

El Biltacı mektubunda; Bu kısa hayatta sohbetine doyamadım. Vaktim mutlu olacak ve eğlenecek kadar geniş değildi. Rabiatul Adeviyye’de son kez bir araya geldiğimizde, “Sen bizimle olduğunda bile bizden ayrışın” diyerek bana olan sitemini dile getirmiştin. Ben de sana, “Bu hayat birbirimize doyacak kadar geniş değil. Birbirimize doyalım diye Allah’tan cennetinde bize bu sohbeti vermesini temenni ediyorum” demiştim.

Aslında bu sözler ortadoğu’daki hak arayışların hayatını bile çok net bir şekilde izah ediyor.Evlat’a, eş’e, dost’a, tatil’e zaman yok. Ortadoğu adeda kan gölüne dönmüş ve üç lider (Irak’da Maliki,Suriye’de Esad,Mısır’da Sisi) adeda öldürme yarışına girdiler. Ve onlar daha çok öldürdükçe dünya’nın onlara desteği daha çok artıyor. Daha çok ve  kolay yalan söyleyebiliyorlar.  Yok kimyasal kullanıldı,yok kullanılmadı derken olay zamana yayılıyor ve ölüler öldükleri ile kalıyor.

Artık Mısır’daki askeri darbeye verilen destek o denli şımarttı ki General Amr; Mısır 80 milyon, İhvan 3 milyon. Biz bu işi çok kolay halledebiliriz diyordu. Artık akıllardan geçen ölü sayısını siz hayal ediniz.Adeda katliam yarışı son sürat devam ediyor.

Tüm bu katliamlara dünyanın duyarsızlığı,hatta büyük kısmının desteği bambaşka bir vicdansızlık örneğidir. Amerika’nın bir türlü darbe diyememesi, hatta Kerry’nin “asker Mısır’da demokrasiyi yeniden inşa ediyor’sözleri adeda darbeye destek verir şekildeydi. Bugün itibarı ile darbeden bu yana ölü sayısı 2.000 kişiyi aştı.

Gerçi bu rakamların meşhur katil Esad’ın yanında esamesi bile okunmaz. Rusya destekli Esad ise 100.000 rakamını aşarak Baba’sına ait rekoru egale ederek katliama devam ediyor. Obama 1 yıl 1 gün önce kimyasal silah kırmızı çizgimiz sözüne inat, Esad kimyasal silah ile 1700 kişiyi katletti.  Amerika bundan öncede 2-3 kere bu kırmızı çizginin geçildiğini bildiği halde bunları saman altı ederek göz yumuyor.

İşte böyle bir dünyada Dışileri bakanımız Sayın Davutoğlu; yanlış yerde durmaktansa,Yalnız yerde dururuz daha iyi diyor.

Evet Türkiye dünyada insanlığın onur’unu korurken yalnız. Çok yalnız,ama yanlış yerde değil. Çocuklarımıza anlatabilecek olduğumuz bir Onur’lu TÜRKİYE’miz var artık…

Mahmut Özdamar / Pennsylvania 

mahmut@alaturkaonline.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın