77.2 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAİHM, ÖDP'yi haksız buldu

AİHM, ÖDP’yi haksız buldu

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Özgürlük ve Dayanışma Partisi’nin (ÖDP) hazineden seçim için gerekli mali yardımı alamadığı gerekçesiyle yaptığı şikayet başvurusunda Türkiye’yi haklı buldu.

ÖDP’nin 2003 yılında açtığı davayı bugün karara bağlayan AİHM, “Türkiye’nin ayırımcılığın yasaklanmasıyla ilgili Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin 13. maddesi ve buna bağlı olarak adil seçimlerle ilgili 1. protokolün 3. maddesini ihlal etmediğine” hükmetti.

Yapılan başvuruda, ÖDP’nin seçimlerde yüzde 7’nin altında oy aldığı için devletten mali yardım alamamasının “insan hakları ihlali teşkil ettiği” iddia edilmişti.

AİHM’nin gerekçeli kararında, Anayasa’nın, hazinenin siyasi partilere yaptığı yardım konusunda belirlediği kriterin makul olduğu yorumu yapıldı.

ÖDP, yüzde 7’nin altında oy aldığı gerekçesiyle hazineden “gerekli mali yardımı” alamaması üzerine, 1999, 2002 ve 2007 yıllarındaki seçim kampanyalarına yeterli şekilde hazırlanamadığını gerekçe göstererek, “ayırımcılığa hedef” olduğunu ileri sürmüş ve seçimlerde seçmenlerin özgür bir şekilde kendisini ifade etmesinin engellediğini iddia etmişti.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın