69.5 F
Los Angeles
28 Kasım 2023
AnasayfaHaberlerGündemAkbelen’den kritik çağrı :Böyle giderse…

Akbelen’den kritik çağrı :Böyle giderse…

Muğla’nın Milas ilçesine bağlı İkizköy’deki Akbelen ormanlarında 4 gündür devam eden orman kıyımı için STK’Lar ortak bildiri yayınlayarak muhalefet partilerini etkili olmaya çağırdı.

Ağaçları sarılıp gövdelerini siper ederek Akbelen ormanın savunmaya çalışanlara TOMA’lardan su sıkılmış, gaz kullanılmıştı.

Bugün erken saatlerden itibaren ağaç kesiminin yeniden başladığı, polis ve jandarmanın ormanın içinde konuşlanarak çevreci ve  köylülerin ormana girmesini engellediği belirtildi.

Akbelen Ormanları Savunucuları 4 gündür süren mücadeleye destek amacıyla muhalefet partilerinin daha da etkili  olmalarını isteyerek ortak bildiri yayınladı.

 BİZLER SAVUNUNUYORUZ SİZLER DE SAVUNUN

Bildiride şöyle denildi: “Bizler Akbelen Ormanı’nda yaşayanlar, ormanı savunanlar; Akbelen Ormanı’nın başta Anayasa olmak üzere birçok ulusal ve uluslararası yasal düzenlemeye aykırı olarak kesilmesine karşı ormanımızı, yaşamımızın kaynağını geçtiğimiz Pazartesi gününden beri savunuyoruz. 2005 yılında alınan AİHM kararına ve Muğla 1.idare Mahkemesi’ndeki davamız halen devam ederken kesim tüm hızıyla devam ediyor. Bu süreçte defalarca orantısız güç, hak ihlali darp ve şiddetle karşı karşıya kaldık ve önümüzdeki günlerde de kalmaya devam edeceğiz.

 BÖYLE GİDERSE AKBELEN ORMANI 31 TEMMUZ’DA YOK OLMUŞ OLACAK

Zaman, ormanımız, canımız, yaşamımızın kaynağı için çok hızlı ilerliyor. Yaptığımız hesaplamalara göre eğer orman bu hızla yok edilmeye devam ederse en geç 31 Temmuz’da tamamı yok edilmiş olacak. Siz muhalefet partileri zamları konuşmak için TBMM’yi göreve çağırdınız ve hepimizi yakan zamları konuştunuz. Şimdi sırada zamların temel kaynağı olan çiftçinin, üreticinin, köylünün, meraların, suyun, zeytinin korunması için TBMM’yi acilen göreve çağırmak var.

AKBELEN BU ÜLKENİN SEMBOLÜ OLMUŞTUR

Akbelen ormanı savunması 2 yılı geçen savunması ile ülkemizde bir semboldür. Akbelen düşerse yarın Kaz Dağları, Karadeniz, Sinop, Akkuyu, Kırklareli düşer. Ülkemizin biyolojik çeşitliliğinin, tarım alanlarının, su havzalarının teker teker yok edilmesi ülkemizi küresel iklim krizine karşı daha kırılgan bir hale getirirken, çiftçiyi, üreticiyi, köylüyü daha büyük çıkmazlara sürükler.

Ayrıca, TBBM’de oturum ihtiyaç olan milletvekili sayısının onda birinin bile mücadelede bizimle birlikte olması devlet – Limak ortaklığı ile devam eden bu yok edişin önünde durmamızı sağlar.

Tüm muhalefet partilerini, il, ilçe örgütleri ve tüm milletvekillerinin salt çoğunluk halinde konfor alanlarını terk ederek bizlerle birlikte gerekirse ağaçlara sarılarak, TOMA’ların önünde durarak bu yok edişe aktif eylemsellik ile dur demeye davet ediyoruz.”

Muhalefete yönelik bu çağrı yapılırken, köylüler asırlık çam ağaçlarının kesilip devriliş görüntülerini kaydetti.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,085BeğenenlerBeğen
16,035TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın