63.1 F
Los Angeles
29 Kasım 2023
AnasayfaAlaturka OnlineAmerika Seçimleri

Amerika Seçimleri

amerika-secimleri-murat-guzel

Bunların siyaset bilgisi Facebook’daki 1 dakika 30 saniyelik video’lardan ibaret. 5 dakika olursa seyretmezler. Amerika seçimleri, Mahmut Özdamar yazdı.

Amerika Seçimleri

8 Kasım Salı günü Amerika’da 58. Başkanlık seçimi yapıldı. Seçime Cumhuriyetçi parti’den Donald Trump, Demokrat Partiden Hillary Clinton, Libeteryan Parti’den Gary Johnson ve Yeşil Parti’den Jill Stein katıldı .Halk tercihini Hillary’den yana yaparak seçimlerde en çok oy’u Hillary Clinton %47.7 ile tam 59 milyon 647 bin 621 kişinin oyunu aldı. İkinci sırada ise Cumhuriyetçi aday Donald Trump ise %47.5 ile 59 milyon 438 bin 58 kişinin oyunu aldı. Ama Amerika’da halk Başkanı seçmiyor. Başkanı seçecek delegeleri seçiyor. Bu seçici kurul üyeleri daha sonra başkanı seçiyor. Bu sistemden dolayı seçim sonuçlarına göre Trump Başkan oldu. Daha az oy almasına rağmen daha çok seçici kurul üyesi kazandı.

Trump seçimi kazanmasına kazandı ama, bırakalım Trump’a oy verenleri Trump bile ne yapacağını emin olun bilmiyor. Amerika’da seçim biteli 3 gün olmasına rağmen bir belirsizlikdir gidiyor. Seçim döneminde konuştuklarını ciddiye alsak aman Allah’ım dünyanın sonu adeta. Almasak o zaman neyi konuşacağız?

Ben daha çok seçimlerden sonra Türkiye’de oluşan pozitif hava ile ilgili birşeyler yazmak istiyorum. Sanki Trump Türkiye lehine veya Türkiye ile çok iyi bir müttefik olacak, FETÖ iki gün sonra yollanıyor, Suriye konusunda Türkiye’den yana tavır almış ve PYD ile ilişkileri bitirilmiş gibi bir hava eşiliyor. Bu kesinlikle doğru değil. Mutlaka Cumhuriyetçiler biryerlere savaş açacaklar ve bu savaşta kullanmak için bazı ülkeler ile diyaloglarını artıracaklardır. Ama bu kullanılmaya Türkiye ne kadar elverişli?

Suriye ve Irak konusunda Trump o bölgelerin tamamen Rusya’ya terk edilerek çekilmekden yana. PYD için ise Kürt gençlere hayranım sözü meşhurdur.(Amerika’da kendilerini sivil toplum lideri olarak pazarlamaya çalışan ama 40 yaşında 40 kitap okumamış STK temsilcisi bozuntuları Hillary için PYD’yi destekliyor demişlerdi ama emin olun Trump bu konuda ne dediğinden haberleri bile yoktu. Çünkü kimse facebook’da paylaşmayınca haberleri olmuyor. Bunların siyaset bilgisi Facebook’daki 1 dakika 30 saniyelik video’lardan ibaret. 5 dakika olursa seyretmezler)

FETÖ ile ilgili olarak sanırım dediklerimizi kullağımız duymuyor. Biz diyoruz ki FETÖ bir CIA organizasyonu. 40 yılda yetiştirdi ve ülkemize ayar vermeye kalktı. Hatta diyoruz ki Amerika FETÖ’ya dünyanın her yerinde okullar açtırdı sırf CIA ajanları orada ajanlık yapsın diye. Şimdide olayı alt tarafı bir başkan değişti ve FETÖ verilecek diyoruz. Verirse demek FETO CIA organizasyonu değil. Basıt bir cemaat lideri veya adi bir suçlu ki Amerika kendi yetiştirdiği bir örgütü düşmanına veriyor. Yok CIA organizasyonu ise zaten vermezler. Yani verse bir dert, vermese bir dert. Benim asıl korkum Trump’ın en büyük sponsoru FETÖ’cu çıkarsa durum çok trajedi olacak. Cumhurbaşkanımızın 7 yaverinin 6’sini FETÖ’cu yapan zihniyet herhalde Amerikan seçimlerinde tek bi tarafa oynayacak kadar beceriksiz değildir. Bu FETÖ ve ben herşeyi beklerim bunlardan. Biraz araştırılsa emin olun Trump’ın en sağlam finansörü yine FETÖ ’dür. Trump ile Amerika’da pek bir şey değişmez. Özellikle dış politikada. Ama sadece söylemleri ile Amerika’da yabancı düşmanlığını ve İslam düşmanlığını azdırır. Amerika bir belirsizliğe doğru gidiyor. İnşaallah hayırlara vesile olur.

Velhasıl Türkiye için değişen pek bir şey olmayacak kanısındayım. Artık susmayan, sürekli agresif tavırlar ile bölgesinde konuşan ,sürekli büyüyen,kontrol edilmekten hoşlanmayan bir Türkiye ile Amerika asla iyi bir müttefik olmaz. Görünen o ki Türkiye artık oyunları bir kenardan oturup seyretmek istemiyor ve artık gerektiğinde bir oyun kurucu olmak istiyor. Böyle bir Türkiye ile ne Avrupa ne de Amerika dost olur. Zaten Türkiye’de artık kendi yolunu kendi çizmek istediğini dün Sayın Cumhurbaşkanımız AB’ne verdiği mesaj ile iletmiş oldu.Türkiye’in sorunlarını Türkiye çözecek. Trump’da sadece mümkün mertebe Türkiye’yi dizginlemeye çalışacaktır.

Ben bu arada Demokrat parti etnik komite üyesi Sayın Murat GÜZEL Bey’den biraz bahsetmek istiyorum. Murat Bey özellikle son 2 yıldır Demokrat Parti’de hızlı bir şekilde yükseldi.Gerek Başkan Obama ve Başkan Adayı Hillary ile ailece görüşmeye başladı. Seçim sürecinde etkin bir biçimde faaliyet gösterdi. Amerika’da yaşayan Türkiye’lilerin Demokrat parti de sesi oldu. Türkiye’in çekincelerini Sayın Obama ve Sayın Hillary Clinton’a bire bir görüşmelerde anlattı. Maalesef 16 devlet yıkıp 17. Devleti kuran bir millet olarak bunca zaman ve parasını bu işlere harcayan Murat Bey’e hakaret etmeyi de siyasi faaliyet görenlerimiz çok oldu. Destek yerine köstek olanlarımız oldu. Kıskançlıkdan, çekememezlikden, hamasetten bu iğrençliklere şahit olduk.

Bütün bunlara rağmen büyük bir azim ve kararlılıkla yoluna devam eden Sayın Murat GÜZEL bey’e binlerce defa teşekkürler.

Nice başarılar Murat abi….

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,096BeğenenlerBeğen
16,037TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın