73 F
Los Angeles
3 Haziran 2023
AnasayfaAlaturka OnlineAmerika’da Polis

Amerika’da Polis

amerikada polis

Amerika’da polis çok düzgün ve asla şiddet uygulamaz da demiyorum. Amerika’da Polis. Mahmut Özdamar yazdı.

Amerika’da Polis

Gezi parkı olaylarından sonra Türkiye’deki medya dünyanın başka ülkelerdeki şiddet olayları nasıl diye sürekli örnekler sunuyor.

Son olarak ABD’nin Florida eyaletinde siyahi genç Trayvon Martin’i öldüren beyaz – hispanik mahalle bekçisi George Zimmerman’ı suçsuz bulan mahkeme kararının ardından sokaklara dolan binlerce siyahi halka polisin uyguladığı şiddet gösterildi.

Eski günler aklıma geldi. Türkiye’deyken olimpiyatları veya bir spor karşılaşması seyrederken hep siyahları desteklerdik. Neticede onlar ezilmişlerdi. Birçok defasında ülkeler bile önemli olmazdı. Eğer siyah ile beyaz bir spor müsabakasında ise biz de Anadoluluktan olsa gerek otomatikman siyahı desteklerdik.

Ama gün gelip birgün Amerika’ya gelince olayın hiç de o denli masumene olmadığının farkına vardım. Evet bu ülkede siyahlar ezildi. Köle olarak kullanıldı. İkinci ve üçüncü sınıf insan muamelesi gördüler. Ama artık günümüz toplumunda siyahların yaşadığı mahallerin inanılmaz bir suçlu deposuna dönüştüğünü görmemek elde değil. Başta uyuşturucu olmak üzere, tecavüz, adam öldürmek ve hırsızlık gibi tüm suçların en yoğun olduğu bölgeler siyahların yaşadığı mahalleler.

Doğal olarak Amerikan polisinde siyahlara karşı ciddi bir ön yargının olduğunu kabul etmek gerekiyor. Maalesef polis siyahlara karşı daha önyargılı, temkinli ve sert yaklaşıyor. Bunu bir ayrımcılık olarak algılayabilirsiniz ama bence asıl neden suç oranlarının çok yüksek olması.

Polisin ciddi bir ayrımcılık yapmağına bizzat birçok kere şahit oldum. ” illegal ” yaşadığım dönemde defalarca polis tarafından durduruldum ve sadece durdurma nedeni ile ilgili cezam (süratli araba kullanmak, kırmızıda geçmek, özel mülkü trafik olarak kullanmak) verilip extra hiçbir sorun çıkarılmadı.

Bugün hala çevremizde bir çok Türkiye’li ” illegal “ şekilde Amerika’da yaşamakta. Bırakalım Türk’leri binlerce Meksika’lı kaçak yaşıyor ve hiçbir resmi kayıtları yok . Ama polis bu insanları durdurduğunda sadece basit trafik cezalarını verip yolluyor. Belirli bir ayrımcılık yapmıyor.

Tabi ki tüm bunlardan Amerika’da polis çok düzgün ve asla şiddet uygulamaz da demiyorum.

Nasıl oluyor bilmiyorum ama araba kullanırken öyle bir psikoloji oluşuyor ki, polis’ten korkuyorsun. Bomboş polis arabası yolun kenarında duruyor ve siz onun yanından geçerken frene basıyorsunuz. Oysa belli arabada kimse yok. Öyle bir bilinç altı oluşuyor ki Polis’e itiraz edemezsiniz, konuşamazsınız, fiili harekette asla bulunamazsınız. Üstelik biliyorsunuz sizden şüpheli hareketler görürse size vurma hakkı da var.

Bu kadar geniş hakları olan bir kurumun arada eksik veya yanlış uygulamalarını normal karşılamamız lazım. Neticede 350 milyonluk bir ülke ve delinin de burada, serserinin de en serserisi burada.

Mahmut Özdamar / Pennsylvania

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,550BeğenenlerBeğen
16,126TakipçilerTakip Et
3,522TakipçilerTakip Et
7,679TakipçilerTakip Et
32,300AboneAbone Ol

Kaçırmayın