64 F
Los Angeles
21 Eylül 2023
AnasayfaAlaturka OnlineAmerika'da Seçimlere Doğru

Amerika’da Seçimlere Doğru

Amerika Secimlere Dogru Mahmut Ozdamar

Hani gurbet zor derler ya, gerçekten öyle böyle değil, ciddi manada zor. Amerika’da Seçimlere Doğru. Mahmut Özdamar yazdı.

Amerika’da Seçimlere Doğru

Anadolu toprakları 1000 yıllık tarihinde ilk kez seçimle Devlet Reis’ini bir aksilik olmazsa ilk turu 10 Ağustos’da yapılacak seçimle seçecek.  Bu seçimin bir başka özelliği tarihimizde ilk kez yurtdışında yaşayan gurbetçi vatandaşlarımızda bu seçimlerde oy kullanabilecek.

Hani gurbet zor derler ya, gerçekten öyle böyle değil, ciddi manada zor. Yüksek Seçim Kurulu vatandaşlar oy vermesin diye her türlü prosedürü uyguluyor. İlk başta kayıt işlemleri için sadece konsolosluk binaları kullanıldı. Mektup ile kayıt uygulaması yapılsa da bir çok mektup ya ulaşamadı, ya da işleme tabi olamadı. Amerika’da geniş coğrafya üzerine çok dağınık şekilde yaşayan vatandaşlarımız ilk kez yapılan bu uygulamaya o kadar heyecanlı karşılayamadı. Bir de bunun üzerine 21-25 Temmuz tarihleri arası randevu sistemi maalesef özellikle internet ile o kadar hasır neşir olmayan yaşlı nüfüsunun seçimde oy kullanmasını engeller hale getiriyor.

Asıl bir başka ilginçlik, South Jersey olarak biz konsolosluk binası bize uzak diye (2 saat araba ile) dert yanarken, konsolosluk görevlileri Florida’da ikamet edenler de New York’ta (araba ile 12 saat) oy kullanacak deyince konsolosluk binasını adeda kapı komşu gibi gördük.

İlk seçim; Aksaklıklar,eksikler olacaktır. Devletimizde bir şeyleri yaparak öğreniyor.Tabiki buna da şükür. Bu seçime kadar 2 saat uzakta da oy kullanma hakkımız yoktu. Bu hakkı bize veren Sayın Başbakan ve ekibine ayrıca bir teşekkürü borç bulurum.

Geçen gün USTA of South Jersey Başkan yardımcısı Sayın Öztürk YILMAZ ile yaptığımız görüşmede çok ilginç anektodlar paylaştı.Vatandaşlara sundukları ücretsiz kayıt ve danışma hizmetinde şu tespiti yapıyor. Ak Partililer ısrar ile kayıt olmak istiyorlar. 60 yaşındaki amca’dan tutunda 18 yaşındaki gence kadar herkeste sanki oy vermezse Tayyip ERDOĞAN kazanamayacak misali müthiş bir kayıt verme isteği varken, siyasal görüş olarak CHP veya MHP kökenlilerde bir isteksizlik, umursamazlık tespit etmişler.

Sayın Ekmelettin İHSANOĞLU’nun adaylığı beklenenin çok altında bir heyecan veya ağır bir hayal kırıklığı yaratmış halde. İnsanlar kayıt yaptırmak istemiyor veya oy kullanmayacağını söylüyor. Sayın Öztürk hedeflerinin South Jersey’deki tüm vatandaşlarımızı seçim sandığına getirebilmek derken, bu isteksizlik Ak Partililerde de büyük bir rehavete sürüklenme ve seçime katılım oranın özellikle Amerika’da ciddi manada düşük olacağı beklentisi oluşturmakta.

Derken, birazcık uzun aradan sonra geri döndük. İnşaAllah daha çok görüşeceğiz….Seçimlerin ve Mübarek ramazanın tüm insanalığa hayırlı olmasını diler, Gazze’deki masumlarıda saygı ile anıyorum.

Mahmut Özdamar / Pennsylvania 

mahmut@alaturkaonline.com

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,658TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın