74.2 F
Los Angeles
22 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaAmerikalı Türkler siyasete bulaşmalı

Amerikalı Türkler siyasete bulaşmalı

(AA)

Türk-Amerikan çatı kuruluşları, Türklerin ABD’de daha etkin olabilmesi için “genç Türkleri” siyasete bulaştırmaya çalışıyor.

32. Yıllık Türk Amerikan Ulusal Liderlik Konferansı Başkanı Güney Evinch (Övünç), “Kongremizde bir tam günü ‘Sakın bulaşma’ başlığıyla gençlerimize ayırdık. Anne ve babalarımızdan, 60, 70, 80’lerdeki olaylarından etkilendikleri için hep ‘Siyasete bulaşma’ dediler ama biz diyoruz ki kesinlikle bulaşmamız lazım. Çünkü sessizsek haklarımız korunmayacak, sessiz kalırsak ezileceğiz, ama sesli konuşursak etkili olacağız. Türk-Amerikalıların bu ülkenin en etkili toplumu olmaması için hiç neden yok” dedi.

Başkent Washington’da Türk Amerikan Dernekleri Federasyonu (TADF), Türk-Amerikan Dernekleri Asamblesi (ATAA) ve Washington merkezli Türk Amerikan Toplum Merkezi(TACC) tarafından düzenlenen 32. Türk Amerikan Ulusal Kongresi devam ediyor. Kongrenin yapıldığı Washington Plaza Oteli’nin önündeki direklerde Türk toplumlarını temsil eden bayraklar asılı.

Kongrenin, üçüncü ve son günü ise “Genç Türkler” başlığıyla ABD’de yaşayan Türk ve Türk-Amerikan gençlere ayrıldı.

Türkiye’nin 1960, 1970 ve 1980’lerinin siyasi ortamından etkilenen Türk anne-babaların çocuklarına en büyük öğütlerinden olan “siyasete bulaşma” sözünden esinlenerek, ironik biçimde “Sakın Bulaşma” başlığıyla yapılan seminerlerle, anne-babaların geçmişte öğütlerinin aksine genç Türk-Amerikalılardan, Amerikan siyasetine “bulaşması” istenecek.

Seminerlerde, ABD’deki Türk toplumunun ileri gelenleri, gençlere, ABD’de kendilerini nasıl yetiştireceklerini, siyasi, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda Amerikan toplumunda nasıl etki hale gelebileceklerini anlatmaya çalışacak.

Konuyla ilgili AA muhabirinin sorularını yanıtlayan Kongrenin Başkanı ve eski ATAA Başkanı Evinch de ABD’deki en eski 3 Türk çatı kuruluşu olarak bu kongrede bir araya geldiklerini ve toplantı, lobicilik, hukuk, ekonomi ve siyaset alanlarında Türk-Amerikan ilişkilerinin geliştirilmesi konusunda seminerler düzenlediklerini söyledi.

Evinch, kongreye katılımın çok yüksek oranda olduğunu belirterek, gelmek isteyen birçok kişiyi de yer sıkıntısı nedeniyle geri çevirmek zorunda kaldıklarını kaydetti.

“Onlar geleceğin ABD Kongresi üyeleri”

Ancak bu kongrenin en önemli misafirlerinin öğrenciler olduğuna dikkati çeken Evinch, kongrenin son gününde ABD’deki genç öğrencilerin sorunları, Türk öğrenci birliklerinin nasıl kurulabileceği, nasıl toplamda daha etkin programlar düzenleyebileceklerine dair konuların konuşulacağını anlattı.

Türkiye’den yaklaşık 15 bin öğrencinin üniversite eğitimi için ABD’ye geldiğini hatırlatan Evinch, “Bunların yüzde 30’u eğitimleri sonunda burada kalıyor ve bu yüzde 30 kesim, bizim için çok önemli. Bunlar geleceğin Türk-Amerikan derneklerinin liderleri olacak, belki yerel meclis başkanları, eyalet temsilcileri ve hatta belki Kongre üyeleri olacaklar. O nedenle onları yetiştirmek bizim için çok önemli” dedi.

Evinch, bu nedenle, Türk gençlerinin bir yandan Amerikan toplumuna iyi adapte olmuş, bir yandan da Türk kültürünü yaşatan kişiler olarak yetişmelerini istediklerini ve onların Amerikan siyasetinde de aktif olmalarına bu programlarla zemin hazırladıklarını kaydederek, şöyle devam etti:

“Programın ismi de ‘Sakın bulaşma’. Anne ve babalarımızdan, 60, 70, 80’lerdeki olaylarından etkilendikleri için hep ‘siyasete bulaşma’ dediklerini duyduk. Anne-babalarımız çok iyi insanlar tabi ki bize hep şunu dediler: ‘Zar zor Amerika’ya yerleştik, zar zor para biriktirdik, eğitimimiz bitirdik, ev aldık, siz de birgün adam olun, kendinizi kurtarın, lütfen iyi öğrenci ol ve başka birşeye bulaşma’.

Ama biz diyoruz ki kesinlikle bulaşmamız lazım. Çünkü sessizsek haklarımız korunmayacak, sessiz kalırsak amaçlarımıza kavuşmayacağız, sessizsek ezileceğiz. Ama bağırıp çağırmak şeklinde değil de hayatımızla, bilgimizle sesli olursak, o zaman etkili olacağız. Türk-Amerikalıların bu ülkenin en etkili toplumu olmaması için hiç neden yok. Babama, ‘Tüm çocuklar burada doğdu, dedeleri bile burada doğru’ derdim, o da bana ‘Seninle onlar arasında hiçbir farkı yok, çok başarılı olacaksın, azimli ol Allah’a emanet ol’ derdi, en önemlisi de ‘hiç uzaklaşma Türk kültüründen, Türkiye’nin prensiplerinden’ derdi. Bizim ABD’deki genç kuşağımızın da yapması gereken bu.”

Kongre’de Türk-Amerikan çatı kuruluşlarının birlikte çalışmasının güç yarattığını belirten Evinch, “Diğer çatı kuruluşlar, bu kongrede bize 2 senedir katılıyorlar. Tüm Türk-Amerikan toplumuna açılıyoruz, beraber çalışıyoruz, çok güzel dayanışma, işbirliği yaratıyoruz. Diğer çatı kuruluşlarını da davet ediyoruz” dedi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,102BeğenenlerBeğen
16,012TakipçilerTakip Et
3,553TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın