75 F
Los Angeles
25 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerGündemAmerika'nın insansı robotu 'Atlas'

Amerika’nın insansı robotu ‘Atlas’

Amerika’da (ABD)de, doğal felaketlerde orduya yardımcı olmak üzere insansı robot geliştirme projesi üzerinde çalışma yürütülüyor.

darpa-atlas-robot

İki metre boyunda olan ve ‘Atlas‘ adı verilen robotlar, ABD Savunma Bakanlığı İleri Araştırma Projeleri Ajansı DARPA‘nın talebi üzerine geliştirildi.

Robotlar acil durumlarda yerine getirmeleri gereken sekiz görev üzerinde yoğunlaşıyor.

Bu görevler için gereken yazılım programlarının, altı ekip tarafından Aralık 2013 tarihine kadar tamamlanması öngörülüyor.

Atlas’ın tasarımını, orduya yardımcı olacak robotlar üzerinde çalışma yürüten Boston Dynamics adlı robot şirketi yaptı.

İnsan gibi iki kolu ve iki bacağı olan, yürüyerek hareket eden ve elleri tutabilen Atlas, stereo lazer tarama sistemi ile görebiliyor da. Hızlı bağlantı sistemi ile merkezle iletişim kurabilen robot, felaket bölgelerinden veri de aktarabiliyor.

Bugüne kadar Atlas‘ın sanal versiyonu üzerinde çalışma yapılabiliyordu. Bir sonraki aşamada ise sanal robot için hazırlanan algoritmalar ve kontrol programları gerçek Atlas’a transfer edilecek.

Beş ay sürecek deneme çalışmaları sırasında Atlas’ın araba kullanma, engel temizleme, merdiven tırmanma, vanayı bulup kapatma ve yangın söndürme hortumu bağlama gibi becerileri kullanması gözlenecek.

Aralık 2013‘te yapılacak olan değerlendirmede en iyi performans gösteren ekip, 2014 sonlarına kadar bu sekiz görevi en iyi şekilde yerine getirmek üzere Atlas‘ı geliştirmek için fon alarak projeyi sonuçlandırma hakkı kazanacak.

Proje müdürü Gill Pratt, “Robotların göstereceği beceriler bakımından beklentileri fazlasıyla ilerlettik.” dedi.

DARPA robot geliştirme konusunda ilerleme kaydetmek üzere böyle bir yarışma başlatma kararı aldı.

Mevcut robotlar oldukça uzmanlaşmış olmakla birlikte, gerçek dünyanın sorunlarıyla uğraşma becerileri sınırlı.

Yarışmaya katılan ekipler arasında Carnegie Mellon, NASA Jet Laboratuarı, Virginia Tech ve Schaft’tan araştırmacılar bulunuyor. (BBC)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,105BeğenenlerBeğen
16,008TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,657TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın