56.8 F
Los Angeles
4 Aralık 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaArabulucu Clinton

Arabulucu Clinton

Washington’da dün İsrailli mevkidaşı Avigdor Lieberman’la görüşen ve Türkiye ile ilişkilerin düzeltilmesi için çağrıda bulunan ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, önümüzdeki günlerde de Dışişleri Bakanı Davutoğlu nu ağırlayacak.

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Davutoğlu’nun, Clinton’ın davetlisi olarak, 8-14 Şubat 2012 tarihleri arasında ABD’ye bir çalışma ziyaretinde bulunacağı bildirildi.

Ziyareti sırasında Davutoğlu’nun Clinton ve ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Thomas Donilon ile görüşmesinin öngörüldüğü, aynı zamanda ABD Kongresi’nde de temaslar gerçekleştireceği belirtildi.

Bakan Davutoğlu’nun ayrıca, Washington’da çeşitli düşünce kuruluşları temsilcileri ve kanaat önderleriyle bir araya gelerek, önde gelen bazı ABD medya kuruluşlarına mülakat vereceği bildirildi.

Açıklamada, “ABD’de yapılacak görüşmeler, iki ülkeyi ilgilendiren ikili, bölgesel ve küresel konularda görüş alışverişinde bulunulmasına imkan sağlayacaktır” denildi.

CLINTON’DAN LIEBERMAN’A TÜRKİYE ÇAĞRISI

Clinton, dün de Washington’da İsrail Dışişleri Bakanı Lieberman’la bir araya geldi.

Günlük basın brifinginde Clinton-Lieberman görüşmesiyle ilgili bilgi veren ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, görüşmede Türkiye konusunun da gündeme geldiğini belirterek, Clinton’ın, İsrailli bakana, Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkilerin düzeltilmesi için iki tarafın birlikte çalışması çağrısını yinelediğini söyledi.

Nuland, iki ülkenin de ABD’nin müttefiki olduğuna işaret ederek, “Birlikte yapılması gereken çok iş var” ifadesini kullandı.

Görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkilerinin yanı sıra, ABD-İsrail ilişkileri, İran, Mısır, Suriye, Ortadoğu barış süreci ve Irak konularının gündeme geldiğini vurgulayan Nuland, Clinton’ın, ülkesinin İsrail ile olan ilişkilerine, İsrail’in güvenliğine ve iki ülke halkı arasındaki ortak değerler ve bağlar temelinde İsrail’in demokrasisine “Sarsılmaz” bağlılığını yeniden teyit ettiğini aktardı.

İRAN KONUSU

Nuland, İran konusunda ise iki bakanın, bu ülkeye yönelik ilave yaptırımların getirdiği etki, dünya genelindeki ülkeleri İran petrolünden vazgeçirmek için verdikleri çabalar, İran’ın nükleer silah edinmesini önlemeye ve yaptırımlar yoluyla Tahran üzerindeki baskıyı artırmaya dönük ortak kararlılıkları hakkında kapsamlı şekilde konuştuklarını belirtti.

Görüşmede Mısır’daki durumun ele alındığını da ifade eden Nuland, iki bakanın, Mısır’daki demokratik değişim sürecine ortak desteklerini vurguladıklarını ve bu ülkedeki Amerikan sivil toplum kuruluşlarına baskınlarla alakalı gelişmeleri ele aldıklarını belirtti.

Nuland, görüşmede, Rusya ve Çin’in BM Güvenlik Konseyi’nde Suriye ile ilgili karar tasarısını vetosu sonrası bu ülkedeki durumun masaya yatırıldığını söyledi.

FİLİSTİN SORUNU

Ortadoğu barış süreci konusunda da Lieberman’ın, İsrail’in iki devletli çözüme olan bağlılığını yeniden teyit ettiğini ve bunun İsrail’deki koalisyon hükümetinin ortak politikası olduğunu net biçimde dile getirdiğini vurgulayan Nuland, İsrailli bakanın, İsrail ile Filistin arasında doğrudan görüşmelere geçilmesi çabalarının sürdürülmesine olan ilgilerini ortaya koyduğunu bildirdi.

Nuland, Clinton’ın da gümrük gelirlerinin Filistin yönetimine geri transfer edilebilmesi için İsrail tarafındaki prosedürlerin tamamlanmasına dönük çabaları görüşmede gündeme getirdiğini belirtti.

Sözcü Nuland, görüşmede ayrıca, Irak konusuyla alakalı olarak, bu ülkedeki çeşitli siyasi aktörlerin aralarındaki meselelerin çözümü için siyasi diyaloğa dönmelerine yardım edilmesinin önemi üzerinde durulduğunu kaydetti.

Bu arada, Washington’daki temasları kapsamında bazı Amerikalı senatörlerle de görüşmelerde bulunan Lieberman, gazetecilere yaptığı açıklamada, ABD’nin dün İran’a yönelik açıkladığı yeni yaptırımlardan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, “Yaptırımlar konusundaki bu çok kritik kararı takdir ediyoruz. İranlıların nükleer heveslerinden vazgeçmelerini bekliyoruz” dedi.. (Hürriyet)

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,106BeğenenlerBeğen
16,080TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,662TakipçilerTakip Et
33,800AboneAbone Ol

Kaçırmayın