64.3 F
Los Angeles
28 Eylül 2023
AnasayfaHaberlerAmerikaAtatürk Üniversitesi Nebraska Üniversitesi ile işbirliği protokolünü tazeledi

Atatürk Üniversitesi Nebraska Üniversitesi ile işbirliği protokolünü tazeledi

ataturk-universitesi-nebraska-universitesi

Atatürk Üniversitesi (AÜ), kuruluşunda öncü bir rol oynayan Amerika’nın önemli üniversitelerinden Nebraska Üniversitesi ile ikili anlaşmasını yeniledi.

Yeni dönemde, Atatürk Üniversitesi ile Nebraska Üniversitesi gelişen ve değişen ihtiyaçlar doğrultusunda işbirliği yapmaya devam edecek.

Bir günlük ziyaret için Erzurum’a gelen Nebraska Üniversitesi heyeti, Rektör James Milliken, Rektör yardımcısı Thomas Farrel, Halk Sağlığı Fakültesi Dekanı Ayman El Mohandes, Çocuk, Gençlik ve Aile Çalışmaları Profesörü Helen Raikes, Biyolojik Sistem Mühendisliği Dekanı Suat Irmak, Sanat Tarihi Profesörü Micheal Hoff, Siyaset Bilimi Yardımcı Doçenti Ramazan Kılınç Atatürk Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak’ı makamında ziyaret etti.

Nebraska Üniversitesi heyeti, AÜ Senato Odası’nda, yeni dönemle ilgili olarak hazırlanan işbirliği protokolünü imzaladı. AÜ Rektörü Prof. Dr. Hikmet Koçak, yaptığı konuşmada, Atatürk Üniversitesi ile Nebraska Üniversitesi arasında ilk başta sağlam bir işbirliği gerçekleştirildiğini anımsatarak, “Temel sağlam olursa üstüne inşaat yapmak daha kolay olur” dedi.

“Kuruluş yılları önemlidir, tıpkı atılan bir temel gibi” diyen Rektör Koçak, Nebraska Üniversitesi’nin Atatürk Üniversitesi’nin kuruluşunda ve gelişme yıllarında önemli katkıları olduğunu anlattı. Koçak, “Yeni bir protokolle kaldığımız yerden işbirliğimize devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Nebraska Üniversitesi Rektörü James Milliken ise Türkiye’ye ve Atatürk Üniversitesi’ne ilk kez geldiğini hatırlattı. “Fakat evimize gelmiş gibi olduk” diyen Milliken, gördükleri misafirperverlikten dolayı teşekkür etti. Nebraska Üniversitesi’nin büyük, modern bir dünya üniversitesi olduğunu ifade eden Rektör Milliken, “Tarihi mirası önemsiyoruz; Atatürk Üniversitesi’yle, kuruluş yıllarında başlattığımız ilişkilerimizi bu protokolle daha da ileri taşımak ve iki ülke insanlarına yararlı faaliyetler ortaya koymak istiyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Koçak, ziyaret anısına ABD’li heyete çeşitli hediyeler takdim etti. Koçak ayrıca 1957 yılında kurulan Atatürk Üniversitesi’nin ilk döneminde Erzurum’da görev yapan Nebraskalı bilim adamlarıyla ilgili bir fotoğrafı da Rektör James Milliken’e verdi.

Alaturka Online
Alaturka Onlinehttps://www.AlaturkaOnline.com
Amerika'nın ilk Türkçe internet Gazetesi, Alaturka Online, 2001 yılından beri Amerika'da en çok okunan, tamamen bağımsız ve tarafsız haber yapan tek Türk Gazetesi. First Turkish American Newspaper - Amerika'daki Türklere Ulaşmanın en Kolay Yolu ! Habersizsiniz ya da Haber Sizsiniz! Alaturka, Gerçek insanlar, Gerçek Haberler. Amerika'daki Aileniz - Alaturka.

ALATURKA AİLESİ ÜYELERİ NE DİYOR?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Sosyal Medyada Bizi Takip Edin

182,137BeğenenlerBeğen
16,007TakipçilerTakip Et
3,552TakipçilerTakip Et
7,659TakipçilerTakip Et
33,700AboneAbone Ol

Kaçırmayın